POMEM KPSS Önlisans Puanı Kaçtır 2022

25.08.2021
A+
A-

POMEM önlisans KPSS puanı 2022 yılı için adaylar tarafından merak ediliyor. 2022 Önlisans Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında hedefi polislik olan adaylar “2022 POMEM önlisans KPSS puanı” taban puan kaç olacağını araştırıyor. Yapılan son açıklamalara göre POMEM KPSS Puanı ön lisans adayları için 65 puan olarak belirlenmişti. Bu konudaki detayları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

POMEM KPSS Önlisans Puanı Kaçtır 2022

POMEM KPSS Önlisans Puanı Kaçtır 2022

POMEM önlisans kpss puanı 2022 yılı için adaylar tarafından merak ediliyor. 2022 Önlisans Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında hedefi polislik olan adaylar “2022 pomem önlisans kpss puanı” taban puan kaç olacağını araştırıyor. Yapılan son açıklamalara göre KPSS Puanı ön lisans adayları için polislik 65 puan olarak belirlenmişti. Bu konudaki detayları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Ön Lisans Mezunları için KPSS Puanı 2022

POMEM yani Polis Meslek Eğitim Merkezlerine alımlarda ön lisans adayları için KPSS P93 puan türünden 65 puan veya üzerinde puan şartı aranmaktadır.

Ön Lisans Mezunları Nasıl Polis Olabilir?

İki yıllık bir bölüm okuyup üniversitenden mezun olanlar Polis Akademisi tarafından yapılan alımlar ile polis olma hakkı elde edebiliyor. POMEM yani Polis Meslek Eğitim Merkezleri alımlarında adaylarda aranan şartları sizler için detaylı olarak paylaşıyoruz. Yazımızın sonunda güncel polis maaşlarını da ekledik.

Polis Meslek Eğitim Merkezi-POMEM Şartları

 • EĞİTİM ŞARTI: En az ön lisans (2 yıllık bölüm) veya lisans (dört yıllık bölüm) mezunu olmak.
 • PUAN TÜRÜ: Alım yapılacağız zaman esas alınacak puan KPSS puanıdır. Ön Lisans adayları için KPSS P93 puanı, Lisans adayları için KPSS P3 puanı geçerlidir.
 • KPSS PUAN ŞARTI: Lisans Mezunu adaylar için en az 60 puan, ön lisans mezunu adaylar için ise en az 65 puan şartı vardır.
 • EĞİTİM SÜRESİ: Polisliği kazanan adaylar 6 aylık bir eğitime alınır.
 • YAŞ ŞARTI: 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1992 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)
 • BOY ŞART: Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 • ASKERLİK ŞARTI: Askerlik yapmış veya yapmamış adaylar başvurabilir. Tecil etmiş olan kişiler de başvuru yapabilir.
 • ALINACAK KİŞİ SAYISI: POMEM’ lere alınacak kişi sayısı belirlenirken o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır.

KPSS Önlisans 60, 65, 70, 75, 80, 85 puanla alan yerler?

Gardiyanlık Maaşı ve Taban Puanları için TIKLAYINIZ

POMEM Başvuruları Ne Zaman?

Polis olmak isteyen iki yıllık üniversite mezunu adaylar için 28. Dönem POMEM başvurusu KPSS Ön Lisans sınav sonuçları açıklamasının ardından duyurulması bekleniyor. 2022 KPSS Ön Lisans sınav sonuçları 27 Ekim 2022 tarihinde açıklanacak. POMEM’ e başvurmak isteyenler Aralık ayının ilk günleri itibariyle yapılacak duyuruları takip edebilir.

Polis Maaşları 2021-2022

2020-2021 yılı için belirlenen polis maaşları (8/1) kademedeki bir polis memurunun maaşı Ocakta 7 bin 227 TL, Temmuz’da 7 bin 733 TL olacak. Başkomiser maaşı ise ocakta 8 bin 250 TL olurken temmuzda 8 bin 828 TL olacak. Ayrıca ek ödemeler, tazminatlar, aile çocuk yardımları ve görev yeri ile birime göre maaşlarda farklılıklar olmaktadır.

POMEM Başvurusu Öncesi Bilinmesi Gerekenler

En güzel nevresim takımı modelleri Madame Coco 'da sizi bekliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sinem dedi ki:

  30 yaş sınırı lisans için değil mi?
  26 yaşından gün almamış olmak değil mi şart lütfen cevap verin.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   PMYO Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesi gereği; “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak.”