2023 LGS Kaç Dakika Sürecek? Kaç Soru Var

02.06.2023
A+
A-

2023 Liselere Giriş Sınavına hazırlanan adayların merak ettiği sorularını cevaplarını vermeye devam ediyoruz.  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan 2023 LGS kaç dakika sürecek? LGS sınav süresi ne kadar? LGS’ de kaç soru var? Şeklinde uzayan soruların cevabını gelin hep birlikte öğrenelim.

2023 LGS Kaç Dakika Sürecek? Kaç Soru Var

2023 LGS Kaç Dakika Sürecek? Kaç Soru Var

Liselere Giriş Sınavına hazırlanan adayların merak ettiği sorularını cevaplarını vermeye devam ediyoruz.  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan 2023 LGS kaç dakika sürecek? LGS sınav süresi ne kadar? LGS’ de kaç soru var? Şeklinde uzayan soruların cevabını gelin hep birlikte öğrenelim.

2023 LGS Ne Zaman Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan güncel sınav takvimine göre 2023 LGS’nin yapılacağı tarih 04 Haziran 2023 olarak belirlenmiştir. Salgın hastalık sebebiyle bir dizi önlemler alınmış durumdadır. Bu konuda endişe etmenize hiç gerek yok.

LGS Kaç Soru Sorulacak

Liselere Giriş Sınavı iki oturumdan oluşmaktadır. Bunlar: Sözel ve sayısal olmak üzere ayrılmaktadır. Oturumlardaki dersler ve soru sayıları aşağıdaki gibidir:

Sözel Bölüm:

 • Türkçe Dersi: 20 Soru
 • T.C. İnkılap Tarihi Dersi: 10 Soru
 • Din Kültürü ve Ahlak Bil. Dersi: 10 Soru
 • İngilizce Dersi: 10 Soru

Sözel bölümde toplam 50 soru sorulmaktadır. Soruları cevaplamak için ise 75 dakika süre verilmektedir. Soru başına düşen dakika 1.5 dakikadır. Zamanınızı ayarlarken dikkat ediniz.

 

Sayısal Bölüm:

 • Matematik Dersi: 20 Soru
 • Fen Bilimleri Dersi: 20 Soru

Sayısal bölümde toplam 40 soru sorulmaktadır. Soruları cevaplamak için ise 80 dakika süre verilmektedir. Soru başına düşen dakika 2 dakikadır. Zamanınızı ayarlarken dikkat ediniz.

lgs-kac-dakika-surecek-kac-soru-var-

LGS Kaç Dakika Sürecek, Sınav Süresi Ne Kadar?

Liselere Giriş Sınavı iki farklı oturumdan oluştuğu için her oturumun süresi farklıdır. Sözel bölüm için verilen süre 75 dakikadır. Sayısal bölüm için verilen süre ise 80 dakikadır. İki oturum arasında ise 45 dakikalık mola süresi olacaktır.

 

LGS Sınavında Uyulacak Kurallar Neler? LGS’ de Kimlik Şart Mı?

 •  2023 LGS kılavuzunda yer alan bilgiler doğrultusunda: Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’ da sınava girecekleri binada hazır bulunacaktır.
 •  Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.

 

DİKKAT! Geçerli kimlik belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.

 

 • Öğrenciler, sınav salonlarına alınırken üzerlerinde kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, şeker ölçüm cihazı ve benzeri) hariç, çanta, cüzdan, cep telefonu, telsiz, radyo, saat, bilgisayar, kamera ve benzeri iletişim araçları ile depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlar, databank sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, delici ve kesici aletlerle sınav binasına alınmayacaktır.
 • Öğrenciler, bu araçlarla sınava alınmayacağı gibi sınav anında yanında bulunduğu tespit edilirse sınav kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle sınavı tutanakla geçersiz sayılacaktır.
 • Öğrenciler sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir.
 • Salon görevlileri, sınavın başlamasından itibaren ilk 15 dakika içerisinde sınav binasına gelen ve bina sınav komisyonunca sınava girmesi uygun olan öğrencilerin sınava katılmalarını sağlar. Bu öğrencilere ek süre verilmez. 15 dakikadan sonra gelen öğrencileri sınava almaz. Sınavın başlama ve bitiş saatlerini öğrencilerin görebileceği şekilde tahtaya yazar.
 • Sınavın ilk 30 ve son 15 dakikasında sınav salonundan çıkamayacaklarını, öğrencilere duyurur.

TAVSİYE YAZILARIMIZ

LGS Konuları ve Soru Dağılımı için TIKLAYINIZ

LGS Kitap Önerileri Kaynak Kitap Tavsiyeleri için TIKLAYINIZ

LGS Çalışma Programı İndirmek için TIKLAYINIZ

LGS Deneme Sınavı PDF indirmek için TIKLAYINIZ

LGS Çıkmış TÜM soruları indirmek için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.