Ders Çalışma İsteğinizi Artıracak En İyi 10 Yöntem

ders-calisma-istegi

Eğitim, sadece bir ödevden önce veya sınavdan önceki gece için geçerli değildir. Planlı ve her açıdan düzenli bir çalışma periyodu geliştirmek için kendinizi motive etmekten geçer. İyi bir çalışma kanalına ne kadar çabuk yaklaşırsanız, her şey o kadar kolay olacak ve daha iyi not alma şansınız artacaktır. Çalışma alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için ders çalışma isteğinizi artıracak 10 yöntem aşağıda sıralanmıştır.

Bir Yer ve Zaman Seçimi

Herkesin çalışılacak en iyi yer ve zaman hakkında kendi fikirleri vardır. İster geceleri yatak odanız olsun, ister okuldan sonra kütüphane olsun, bir çalışma alanı ve sizin için işe yarayan düzenli bir çalışma süresi bulun ve ona bağlı kalın.

1-Çalışma çemberi yaratma: Bu çember içinde ders dışında dikkat dağıtıcı hiçbir şey olmamalıdır. Sizi mutlu ve ilham verici hissettirir. En sevdiğiniz fotoğraflarla veya nesnelerle süsleyin.

2-Size uygun zaman dilimi: Vücudun dinç olup tembellik etmeyeceği sabahları veya geceleri daha iyi çalışır. Hangi zamanın size uygun olduğunu belirleyin ve çalışmayı planlayın. Normal yatma saatinizden çok daha fazla çalışmayın. Gece geç saatlerde kendinizi zorlamak, düzgün çalışmak için çok yorulmanıza neden olabilir.

 

 

Zamanı Planlama Süreçleri

1-Alarmları ayarlayın: Elektronik cihazlarla sizi çalışmak için uyaracak alarmlar etkinleştirebilirsiniz. Düzenli bir hatırlatma dürüst olmanızı ve planlarınızı devam ettirmenizi sağlar.

2-Bir duvar planlayıcısı kullanın: Bir takvimi veya duvar planlayıcısını yukarı kaldırın, böylece okurken bunu görebilirsiniz. Sınavlar ve ödev teslim tarihleri ​​gibi önemli tarihlerle işaretleyin. Normal çalışma zaman çizelgenizi de engellemek için kullanın.

3-Yapılacaklar listesi yapma: Görevleri yönetilebilir parçalara ayırır. Haftanın başında, hafta sonunda yapmanız gerekenlerin bir listesini yapın. Her çalışma oturumunun başında da yapılacaklar listesi hazırlayın, böylece zamanınızla ne yapmanız gerektiğinden emin olursunuz.

4-Zaman sınırlarını ayarlama: Çalışma oturumunuza riayet ederek her şeyi sıralı yapmaya ve kendinize her görev için zaman ayırmaya gayret edin. Belirlenen sürede bir şey yapmazsanız, bununla devam etmenin ya da başka bir şey üzerinde çalışmaya başlamanın zamanınızı en iyi şekilde kullanıp kullanmadığını düşünün.

5-Motive olun: Çalışırken, üzerinde çalıştığınız kurs veya kariyer gibi tüm bu zor işleri yapmanın nedenlerini aklınızda tutmanıza yardımcı olur. Size, hedeflerinizi hatırlatmak için çalışma alanınızda bir şeylerin olmasına yardımcı olabilir.

Öğrenme Tarzınızı Keşfetme

1-İşitsel öğreniciler dinleyerek öğrenmeyi tercih eder. Notlarınızı yüksek sesle okumayı ve diğer insanlarla tartışmayı deneyin. Önemli noktaları kaydetmek ve oynatmak isteyebilirsiniz.

2-Görsel öğrenenler görerek öğrenmeyi tercih eder. Notlarınızda renkler kullanmayı deneyin ve kilit noktaları temsil etmeye yardımcı olmak için diyagramlar çizin. Bazı fikirleri imaj olarak hatırlamaya çalışabilirsiniz.

3-Dokunsal / kinestetik yapanlar yaparak öğrenmeyi tercih ederler. Kilit noktaları gözden geçirmek için rol yapma veya model oluşturma gibi teknikleri kullanmayı deneyin.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2019 YKS Ne Zaman?

15 Haziran 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • PYBS Hakkında Detaylı Bilgilendirme | Burs Ne kadar?

  PYBS Hakkında Detaylı Bilgilendirme Burs Ne kadar? Arkadaşlar Merhaba, daha önce başka bir konuda sohbetimizin olacağını söylemiştik. Umarım sayısal ... Devamını Oku

 • 2019 ÖSYM Salon Başkanı ve Gözetmeni Sınav Ücreti

  2019 ÖSYM Salon Başkanı ve Gözetmeni Sınav Ücreti 2019 Yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınavlarda Bina Sınav Sorumlusu... Devamını Oku

 • ÖSYM Fotoğraf Süresi Dolması Durumunda Ne Yapmalıyım?

  ÖSYM Fotoğraf Süresi Dolması Durumunda Ne Yapmalıyım? Aday işlemleri sisteminde fotoğrafımın süresi dolmuştur uyarısı çıkıyor nasıl ekleyebilirim? Si... Devamını Oku

 • AGİ 2019 ne kadar oldu? (2019 Asgari Geçim İndirimi)

  2019'da AGİ'ye ne kadar zam geleceği netleşti. 2019 yılında AGİ'ye gelecek zamlar ne kadar?AGİ'den sigortalı olan tüm çalışanlar faydalanıyor. Ödenec... Devamını Oku

 • İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?

  İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?     Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’ndaki izmihlal kelimes... Devamını Oku

KATEGORİLER