KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? ÖABT Puanı Geçerlilik Süresi

Kamu Personeli Seçme Sınavına giren adayların merak ettiği KPSS puanım kaç yıl geçerlidir? sorusunu bu yazımızda cevaplayacağız.

KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? ÖABT Puanı Geçerlilik Süresi

KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? ÖABT Puanı Geçerlilik Süresi

Kamu Personeli Seçme Sınavına giren adayların merak ettiği KPSS puanım kaç yıl geçerlidir? sorusunu bu yazımızda cevaplayacağız. KPSS üç farklı eğitim düzeyinde uygulanmaktadır. Bunlar Lisans, Ön lisan ve ortaöğretim (lise) olmak üzere üçe ayrılıyor. Bu sınavlara KPSS B grubu sınavları denilmektedir. Bu sınavlar iki yıl süre ile geçerlidir. Bunula ilgili resmi dayanağı yazımızda paylaştık.

 

KPSS Lisans, ön lisans ve ortaöğretim sınavlarına ait puan iki yıl geçerlidir. Fakat öğretmen adaylarının ÖABT puanı bir yıl süre ile sınırlandırılmıştır.

Resmi Gazete’ de yayımlanan düzenlemeye göre, öğretmen adaylarının KPSS puanlarının geçerlilik süresinin 1 yıl olmasına neden olan madde yürürlükten kaldırıldı.

 

Değiştirilen madde:

“Madde 1- 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.”

 

 

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’in 11. maddesi:

“Madde 11 — KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS´de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.”

 

 

Dipnot: 2022 KPSS lisans, 2022 KPSS önlisans, 2022 KPSS Ortaöğretim sınavlarının puanlarının her üçü de 2024’de kendi sınavları tekrar gerçekleştirilip açıklanana kadar geçerliliğini koruyacaktır. Adaylar elde ettikleri puanla tercihlerini yapabilirler.

✅ Önerdiğimiz Yazılarımız✅ 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. S dedi ki:

    2021 puanımiz bu yıl geçerli olacak mı ozaman

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

      öğretmen adaylarının ÖABT puanı bir yıl süre ile sınırlandırılmıştır.