3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?

KPSS ve YKS sonuçları açıklandıktan sonra sınav sonucunu öğrenmek isteyen kimi adaylar sonuç  ekranında şu yazıyla karşılaştı: Kılavuzun 3.10. Değerlendirme Maddesi gereğince KPSS veya YKS Puanlarınız hesaplanmamıştır. Peki bu ne demek? YKS ve KPSS için yapılan açıklamayı sayfanın altında bulabilirsiniz.

3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?

3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?

KPSS ve YKS sonuçları açıklandıktan sonra sınav sonucunu öğrenmek isteyen kimi adaylar sonuç  ekranında şu yazıyla karşılaştı: Kılavuzun 3.10. Değerlendirme Maddesi gereğince KPSS veya YKS Puanlarınız hesaplanmamıştır. Peki bu ne demek? YKS için yapılan açıklamayı sayfanın altında bulabilirsiniz.

 

KPSS kılavuzunu incelediğimizde Sınav Değerlendirme kısmında 3.10 maddesinin içinde şöyle bir ifade görüyoruz: Bir testte, en az bir (1) ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Bununla ilgili daha önce sitemizde çeşitli haberler yapmıştık. Takip eden arkadaşlar bu durumdan haberdardı anacak bilmeyen kişiler için bir şok oldu maalesef.

Ön lisans KPSS’ye girecek adaylar 0,5 kuralına DİKKAT!..

 

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda, daha önce merkezi olarak yapılan DGS, YKS ve Lisans KPSS’ de uygulanan 0,5 kuralının lise KPSS’sinde de uygulanacağı bilgisine yer verildi. Öğrenciler tarafından tepki çeken bir uygulama olsa da ÖSYM bu kuralı Ortaöğretim KPSS’ de uygulayacak. Puanınızın hesaplanması için iki testten en az 1 net yapmanız gerekmektedir.

 

“KILAVUZUN 3.10 DEĞERLENDİRME MADDESİ GEREĞİNCE YKS-KPSS PUANLARINIZ HESAPLANMAMIŞTIR.” NE DEMEK?

YKS için: AYT ve YDT’ de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D). Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150’nin altında olan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları
hesaplanmayacaktır.

 

KPSS için: ÖSYM’den yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi:

“Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI(KPSS) BAŞVURU KILAVUZUNDA GEÇEN KURAL AŞAĞIDAKİ GÖRSELDE YER ALMAKTADIR.on-lisans-kpssye-girecek-adaylar-05-kuralina-dikkat

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Osman dedi ki:

  1 net yapamıyorsanız sınava girmeyin zaten

  1. Fikriye dedi ki:

   Benim netim var fakat yinede hesaplanmış yazıyor ne yapabilirim

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    ÖSYM’ye itirazda bulunabilirsiniz. Bunula ilgili süreci sitemizde paylaştık. Arama kısmına itiraz yazın çıkar.

    1. Ahmet dedi ki:

     9 yanlış 3 doğru var 4 yanlış 1 doğruyu götürünce 2 doğru gidiyo geriye 1 doğru kalıyo bu 1 doğru 1 net olmuyo mu

  2. Rabia dedi ki:

   Lise mezunu ve ösym ye gerekli ücreti ödeyen her insan girebilir alacakları puan yapacakları net kendilerini ilgilendirir