2021 Anadolu Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

25.01.2021
22.821
A+
A-

2020-2021 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Anadolu Üniversitesi (AÜ) tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Anadolu Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2021 Anadolu Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

2021 Anadolu Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu, Akademik Takvim

2020-2021 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Anadolu Üniversitesi (AÜ) tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Anadolu Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

 

2021 Anadolu Üniversitesi Yaz Okulu Takvimi

Anadolu Üniversitesi tarafından yayımlanan 2021 yaz okulu takvimine göre yaz okulu kayıtları 01– 04 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yaz okuluna kaydını yaptıran öğrenciler için Yaz Okulu dersleri 05 Temmuz 2021 tarihinde başlayacak. Öğretim sonunda uygulanacak sınavlar ise 23– 27 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacak.

 

Yaz Okulu Başlamasına Kalan Süre- Geri Sayım

2020 Yılı Anadolu Üniversitesi Yaz Okulu Akademik Takvimi 

YAZ OKULU
01-04 Temmuz 2021Kayıt Yenileme
05 Temmuz 2021Derslerin Başlangıcı
15 Temmuz 202115 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Tatili
19‒23 Temmuz 2021Kurban Bayramı Tatili
20 Ağustos 2021Derslerin Bitimi
23-27 Ağustos 2021Yaz Okulu Sonu Sınavları
31 Ağustos 2021Yaz Okulu Sonu Sınavları Harf Notlarının Teslimi için Son Tarih
06-08 Eylül 2021Yaz Okulu Sonu Mazeret Sınavları
09 Eylül 2021Yaz Okulu Sonu Mazeret Sınavı Harf Notlarının Teslimi için Son Tarih
13 Eylül 2021Yaz Okulu Açılan Birimlerde Tek Ders Sınavı Başvurusu için Son Tarih
15 Eylül 2021Tek Ders Sınavı
17 Eylül 2021Tek Ders Sınavı Harf Notlarının Teslimi için Son Tarih
TELAFİ15 Temmuz 2021 Perşembe gününün telafisi   /  10 Temmuz 2021 Cumartesi
19 Temmuz 2021 Pazartesi gününün telafisi    /  17 Temmuz 2021 Cumartesi
20 Temmuz 2021 Salı gününün telafisi              /  24 Temmuz 2021 Cumartesi
21 Temmuz 2021 Çarşamba gününün telafisi  /  31 Temmuz 2021 Cumartesi
22 Temmuz 2021 Perşembe gününün telafisi  /  07 Ağustos 2021 Cumartesi
23 Temmuz 2021 Cuma gününün telafisi         /  14 Ağustos 2021 Cumartesi
EK SINAVLAR
20 Eylül – 02 Ekim 2021Ön Lisans ve Lisans Programları için Ek Sınavlar

NOTLAR:
*      Öğrencilerin sınavlarının çakışmasını engellemek için Ara Sınavları ve Dönem Sonu sınavlarının ders programında belirtilen gün ve saatte yapılması önem arz etmektedir.
** Yaz Okulu Ara Sınav Takvimi, birimler tarafından düzenlenerek öğrencilere duyurulacaktır.

 

 • Aşağıdaki bilgiler 2020 yılana aittir. Emsal olması için paylaşıldı.

 

2020 Yaz Okulu Kayıt Esasları (Mutlaka Okuyun)

Yaz Okulu açılan birimlerden ders alacak Anadolu Üniversitesi öğrencisi ile diğer yükseköğretim kurumları öğrencilerinin ders seçim işlemleri ve kayıt onayları aşağıda belirtilen şekilde yapılacak olup öğrenciler 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren derslere uzaktan öğretim sistemiyle (online) olarak katılım sağlayacak ve sınavlar internet tabanlı ortamlarda yapılacaktır.

Yaz Okulu kayıt tarihleri;

 • Ön Lisans/Lisans/Lisansüstü öğrencileri için 11-12 Haziran 2020’dir.

Yaz Okulunda Alınabilecek AKTS Kredi Sınırı;

 • Ön Lisans ve Lisans öğrencileri için 20 AKTS,
 • Yaz Okulu sonunda “Mezun” durumundaki Ön Lisans ve Lisans öğrencileri için 25 AKTS,
 • Lisansüstü öğrencileri için 30 AKTS’dir.

Hem Anadolu Üniversitesinden hem de diğer yükseköğretim kurumlarından ders almak isteyen öğrencinin AKTS kredi toplamlarının yukarıda belirtilen sınırlar içinde kalmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ders Transferi:

Diğer yükseköğretim kurumlarının Yaz Okullarından ders alan öğrencilerin notları, “Anadolu Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği”nin 16’ıncı maddesi göz önünde bulundurularak birimler tarafından transfer edilecektir.

Yaz Okulu kayıt işlem basamakları aşağıdaki gibidir:

 • Öğrenci, “https://anasis.anadolu.edu.tr” adresindeki “Öğrenci İşlemleri” menüsünden “Kayıt İşlemleri”ni seçerek ders seçme işlemine başlayacaktır.
 • Öğrenci bulunduğu yerden bilgisayar ortamında almak istediği ders/dersleri (o dersin açıldığı birime girerek) seçecektir. İkinci anadal ve yandal programına kayıtlı öğrenci, o ders için ayrılan ikinci anadal/yandal kontenjanından ders seçecektir.
 • Öğrenci, derslerini seçtikten sonra ders seçim onayı vermeden önce bilgisayardaki uyarıyı da dikkate alarak seçtiği derslerin doğruluğunu (dersin kodu, adı, kredisi vb.) kontrol ettikten sonra ders seçim onayını verecektir.

“ÖZELLİKLE DİKKAT EDİNİZ !” Kayıt onayı verilen ders/dersler için sistemde daha sonra değişiklik yapılmasına izin verilmeyecektir.

 • Öğrenci, seçmiş olduğu ders/derslerin saatine göre hesaplanan Yaz Okulu için ödemesi gereken öğrenim ücretini görebilecek ve Ziraat Bankasının herhangi bir şubesine T.C. kimlik numarasını, adını ve soyadını belirterek veya yine aynı bankanın İnternet bankacılığı, Sanal POS ve bankomatları aracılığıyla ödeyebilecektir. Ödemeler Kurum ödemelerinden veya ATM’lerden yapılmalıdır. EFT/Havale yapılmamalıdır. Öğrenci bilgisayarda gördüğü tutarın tamamını ödemek zorundadır. Aksi takdirde kayıt onayı verilmeyecektir.
 • Zaruri durumlarda birim çalışanı öğrencinin “Yaz Okulu Ders Seçim Onayı”nı kaldırabilir. Bunun için öğrencinin, ders seçimini tamamlamış, ödemesi gereken ücret bankaya bildirilmiş ancak bu ücreti ödememiş olması gerekir. Bu işlem için “Örgün Öğrenci Otomasyonundan Kayıt-Kayıt Yenileme menüsünden Yaz Okulu Ders Seçim Onayını Kaldır” programı kullanılacaktır.
 • Ödemesini yapan öğrencinin yaz okulu kayıt onayı (seçilen ders/dersler için hesaplanan tutar ile banka ödemeleri karşılaştırılarak eşit olması hâlinde) sistemden otomatik olarak verilecektir.
 • 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenler, malüller ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası verilmiş olanların çocuklarından ve Devlet Burslusu öğrencilerden “Yaz Okulu Öğrenim Ücreti” tutarı tahsil edilmeyecektir.

Öğrencilerin ders seçim işlemine ilişkin “DİKKAT etmesi gereken konular ve yapılması gereken işlemler”

 • Öğrenci, seçmeli bir dersin yerine farklı kodda başka bir ders alıyorsa “yerine” işlemini mutlaka yapacaktır.
 • Ayrıca zorunlu bir dersin yerine, farklı koddaki başka bir ders alınmak isteniyorsa sistemde “yerine” işlemi yapılamayacaktır. Öğrencinin, farklı kodda seçmiş olduğu ders/dersleri gösteren belge ve bir dilekçeyle birlikte ilgili Dekanlığa/Müdürlüğe onaylattırmak üzere yazılı olarak başvurması gerekmektedir. Dekanlık/Müdürlük uygun görmediği takdirde onay verilemeyeceğinden, bu öğrencinin onay almadan banka ödemesini yapmaması gerekir. Aksi takdirde kayıtlar bittikten sonra “yerine” işlemi yapılması mümkün olmayacaktır.
 • “Anadolu Üniversitesi Yaz Okulu Yönetmeliği”nin 8’inci maddesi 5’inci fıkrası gereğince; Yaz Okulunda dersler başladıktan sonra, ders ekle/sil/çekilme işlemleri yapılamayacaktır. Ancak kayıtlar bittikten sonra ilgili Dekanlığın/Müdürlüğün kabul edebileceği haklı ve geçerli bir nedenle hatalı kayıt düzeltilebilir. Bunun için öğrencinin bir dilekçesini kayıtları takip eden ilk işgününde ilgili Dekanlığa/Müdürlüğe e-mail göndermesi gerekir.

Diğer üniversitelerden gelerek Anadolu Üniversitesinden ders almak isteyen öğrencilerde “DİKKAT edilecek işlemler ve gerekli belgeler” :

 • Öğrenci hangi birimden ders alacaksa, o birimin aşağıda yer alan e-mail adresine girip kaydını yaptıracaktır. İlgili birim tarafından öğrencinin Üniversite, Fakülte, T.C. kimlik numarası ve adı‒soyadı bilgileri “Yaz Okulu Kurum Dışı Öğrencileri” biriminden bilişim sistemine aktarılacaktır. “Öğrenci e-mail” alanına, öğrencinin T.C. kimlik numarası girilecektir. Öğrencinin kaydını yapan birim “Öğrenci Kimlik Bilgileri Ekranında” açıklama alanına kendi Fakülte/Yüksekokul adını girecektir.
 • Diğer yükseköğretim kurumlarından gelerek Anadolu Üniversitesinden Yaz Okulunda ders almak isteyen yabancı uyruklu öğrencinin, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi üzerinden verilen “yabancı uyruklu kimlik numarası” ile kaydı yapılacaktır.
 • Diğer yükseköğretim kurumlarından ders alan öğrenci için “Birime Göre Öğrenci Kimlik Bilgileri” girilirken, “Diğer” sayfasında bulunan “Alabileceği En Fazla Ders Kredisi” alanına yukarıda belirtilen AKTS kredileri göz önüne alınarak giriş yapılacaktır.

Kayıt işlemleri için;

 • Nüfus cüzdanı,
 • Kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumunun Öğrenci Kimlik Kartını,
 • 1 adet fotoğrafını,
 • Kayıtlı olduğu Üniversitenin ilgili biriminden aldığı, Anadolu Üniversitesinden ders alabilir yazısı veya Yönetim Kurulu Kararını ilgili birimin e-mail adresine girip yüklemelidir.
 • Kaydı yapılan öğrenci aynı anda birden fazla birimden ders alabilir. Öğrencinin kimlik bilgilerine ilişkin ilk kayıt, bir birim tarafından yapıldıktan sonra diğer birim öğrencinin T.C. kimlik numarasını bilişim sistemine aktardığında, daha önce başka bir birime kayıt yaptırdığını görebilecektir.
 • Başka bir yükseköğretim kurumundan gelen öğrenciye, ANASİS’e girmek için Örgün Hesap programında, birim “Öğrenci İşleri” tarafından hesap oluşturulacaktır. Öğrenci kullanıcı kodu ve şifre ile ANASİS uygulamasına giriş yapabilecektir. Öğrencinin ders seçimleri ile ilgili işlemler, Anadolu Üniversitesine kayıtlı öğrencinin işlemi gibi yapılacaktır (Banka ödemesini yapan öğrencinin Yaz Okulu kayıt onayı sistemden otomatik olarak verilecektir).
 • Yaz Okulu uygulama esaslarında hüküm bulunmayan hâllerde “Anadolu Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği” hükümleri geçerlidir.
 • Her türlü itiraz ve başvuruların ilgili “Öğrenci İşleri Birimi”nin e-mail adresine yazılı olarak yapılması gerekmektedir.

anadolu-universitesi-yaz-okulu-ucretleri

 

Detaylı hesaplama için Yaz Okulu Ücretleri bağlantısını ziyaret ediniz.

 

Yaz okulunda açılacak derslerin listesi için⇒Ders Listesi

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz Okulunu Online Yapan Üniversiteler için TIKLAYINIZ

ÖSYMLİ
ÖSYMLİ
Güncel eğitim haberleri, sınavlara yönelik kitap önerileri, sınav konuları ve çeşitli ders kaynakları ile çalışmalarınıza yardımcı olmaya çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.