BESYO HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

05.06.2018
149
A+
A-
BESYO HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

BESYO HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

 

 

1-BESYO BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR ?

Üniversitelerin belirlediği YKS baraj puanını geçen herkes özel yetenek sınavlarına başvurabilir. YKS puan türlerinden (1,2,3,4,5,6) en yüksek olanı geçerlidir. Genel olarak üniversitelerin başvuru puanları 180-200, bazı üniversitelerin ise başvuru puanları 230-300 arası değişmektedir. (Milli Sporcular ve spor lisesinden mezun olan öğrenciler için ise için başvuru puanı 140-160 olarak değişmektedir.

 

 

 

2-SPORCU ÖZ GEÇMİŞİNİN ÖNEMİ ?

İlk olarak her okul sporcu öz geçmişi istememektedir. Herhangi bir branşta kulüp yada bireysel olarak katıldığınız resmi müsabaka ve aldığınız başarılar öz geçmişiniz olarak değerlendirmeye alınır.Başarı ve dereceye göre bazı üniversiteler belli bir puan verir ve yerleştirme puanı hesaplanırken öz geçmiş puanları da dahil edilir. Spor öz geçmişinin olması her üniversitede olmasa da bazı üniversitelerde öğrencilere avantaj sağlar…

 

 

 

3-ÖZEL YETENEK SINAVI NEDİR ?

Kişinin bedensel aktivitelerle ve çeşitli spor branşlarında test edildiği; beceri,denge,koordinasyon,sıçrama,kuvvet,dayanıklılık,sürat,çabukluk,sıçrama gibi çok yönlü aşamalardan oluşan sınavlardır…

 

 

YKS Konuları ve Soru Sayıları

 

YKS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayınız

 

 

4-YKS-AOP VE YETENEK PUANININ ETKİSİ NEDİR ?

YKS PUANI :Her üniversitede YKS puanının etkisi değişmektedir.Bazı ÜNİVERSİTELERDE %40-50 civarında iken arasında bazı üniversitelerde ise YKS nin etkisi çok daha düşük düzeylerdedir. YKS nin yanı sıra mülakattan alacağınız puanlar sizin için büyük önem taşımaktadır.
Yerleştirme Puanı Hesaplanırken: YKS puanı 0.22 ile çarpılmaktadır ve yerleştirme puanına eklenmektedir.
OBP (Orta Öğretim Başarı Puanı) : Diploma notunun 5 ile çarpılmasıdır 
Örneğin : OBP 70 ise 70.5 = 350 öğrencinin orta öğretim başarı puanıdır. Bu puan yerleştirme puanı hesaplanırken 0.11 ile çarpılarak yerleştirme puanına eklenir.
Aday aynı alandan geliyorsa: YP = ( 1,17 x ÖYSP-SP ) + (0,11 x OBP ) + ( 0,22 YKS-P ) + ( 0,03 x OBP )

En güzel eğitici oyuncaklar Mucit Panda’da!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.