2019-2020 Güz Yarıyılı Sakarya Üniversitesi Yatay Geçiş Duyurusu (Not Ortalaması ile)

27.06.2019
A+
A-

2019-2020 güz yarıyılı yatay geçiş başvuru duyurularını üniversiteler yayımlamaya başladı. Sakarya Üniversitesi de not ortalaması şartıyla yatay geçiş başvurusu ile öğrenci alacağını açıkladı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yatay geçiş  başvuru tarihlerine, yatay geçiş şartlarına ve yatay geçiş için gerekli belgelere yer verildi. Sakarya Üniversitesine not ortalaması (GNO) ile yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin merak ettiği sorular ve cevapları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2019-2020 Güz Yarıyılı Sakarya Üniversitesi Yatay Geçiş Duyurusu (Not Ortalaması ile)

2019-2020 Güz Yarıyılı Sakarya Üniversitesi Yatay Geçiş Duyurusu (Not Ortalaması ile)

2019-2020 güz yarıyılı yatay geçiş başvuru duyurularını üniversiteler yayımlamaya başladı. Sakarya Üniversitesi de not ortalaması şartıyla yatay geçiş başvurusu ile öğrenci alacağını açıkladı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yatay geçiş  başvuru tarihlerine, yatay geçiş şartlarına ve yatay geçiş için gerekli belgelere yer verildi. Sakarya Üniversitesine not ortalaması (GNO) ile yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin merak ettiği sorular ve cevapları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Sakarya Üniversitesi 2020 Yatay Geçiş Tarihleri

2019-2020-sakarya-üniversitesi-yatay-gecis-tarihleri

Yatay geçiş başvuru son günü geri sayım

Sakarya Üniversitesi 2020 Yatay Geçiş Şartları

“Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yandal ile Kurumlararası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik”,“Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kurum İçi ve Kurumlar Arası Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönerge”sine uygun olarak 2019-2020 öğretim yılı GÜZ yarıyılında kurum içi ve kurumlararası yatay geçiş yoluyla 08 Temmuz 2019- 14 Temmuz 2019 tarihleri arasında öğrenci başvuruları alınacaktır. Başvuru koşulları, başvuru için gerekli belgeler, ayrılan kontenjanlar, başvuru şekli ve değerlendirme takvimi aşağıda gösterilmiştir.
Yatay geçiş ile ilgili soru ve sorunlarınızı aşağıdaki elektronik posta adresine bildirebilirsiniz.
akina@sakarya.edu.tr

Başvuru sırasında öğrencinin aynı düzeyde bir diploma programına kayıtlı olması gerekir.

1- Yabancı öğrenci statüsünde bir diploma programına yerleşen öğrenciler ile lisans tamamlama (DGS) öğrencileri yatay geçiş yapamazlar.

2- Yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için öğrencinin kayıtlı bulunduğu diploma programında, tamamlamış olduğu dönemlere ait tüm dersleri almış ve başarmış olması zorunludur.

3- 1 yıl hazırlık ve kayıt donduran öğrenciler yatay geçiş başvurusu yapabilir. Hazırlık okuyan veya kayıt donduran öğrenciler başvuru sırasında okullarından alacakları hazırlık okuduklarına dair belgeyi veya kayıt dondurma belgelerini mutlaka programa yüklemek zorundadır.

4- Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan diploma programlarına yatay geçişlerde diğer şartların yanı sıra yetenek sınavı yapılacağı ve sınav tarihleri öğrencilere telefon ile bilgilendirileceğinden iletişim bilgileriniz eksiksiz olmalıdır. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan diploma programlarına yatay geçişlerde diğer şartların yanı sıra yetenek sınavında da başarılı olmak ve Senato tarafından kabul edilmiş YGS taban puanı koşulunu taşımak. Özel yetenek sınavı, Sakarya Üniversitesi tarafından yapılır. Değerlendirme esnasında özel yetenek sınavı için telefonla bilgilendirileceğinden iletişim bilgilerinizin doğru olması gerekmektedir.

5- İkinci öğretim diploma programlarına kayıtlı öğrenci başarı bakımından bulunduğu sınıfın ilk %10’una girerek bir üst sınıfa geçmesi halinde birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilir

6- Kurumlararası ve uluslararası yatay geçişlerde öğrencinin kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait Genel Not Ortalamasının (GNO) 100 üzerinden 75 veya 4 üzerinden 2.93 olması gerekir.

7- Yurtdışında Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bölümlerde okuyanlar başvuru yapamazlar.

8- Değerlendirmeye esas puan = [(Adayın yerleştiği programdaki Merkezi Yerleştirme Puanı / Geçiş yapılmak istenilen programın ilgili yıldaki taban puanı) * 100 * 0,60] + [Genel Not Ortalaması * 0,40]

9- Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan diploma programlarında yatay geçişe esas alınan değerlendirme puanı aşağıdaki formülle hesaplanır:
Değerlendirme esas puan = [(Adayın yerleştiği programdaki Merkezi Yerleştirme Puanı / Geçiş yapılmak istenilen programın ilgili yıldaki taban puanı) * 100 * 0,30] + [Genel Not Ortalaması * 0,30] + [Yetenek Sınavı puanı * 100 * 0,40]

Sakarya Üniversitesi 2020 Yatay Geçiş için Gerekli Belgeler

1. Öğrenci belgesi.(E-Devlet çıktısı olabilir)

2. Başvuran öğrencinin ayrılacağı yükseköğretim kurumunda tamamladığı dönemlere ait bütün dersleri gösterir öğretim (ders) planı.

3. Başvuran öğrencinin ayrılacağı yükseköğretim kurumunda izlediği bütün dersleri ve bu derslerden aldığı notları gösteren resmi not durum belgesinin (Transkript) ASLI.

4. Kayıtlı olduğu programa yerleştiğini gösterir ÖSYM Sonuç Belgesi (İnternet çıktısı)

5. ÖSYM sonuç belgesi(tüm puan türlerinizin olduğu belge)

6. İkinci öğretimden, birinci öğretime yatay geçiş başvurusu yapan öğrencinin, ayrılacağı yükseköğretim kurumundan alacağı, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı Güz veya Bahar yarıyılında her hangi birinde veya ikisinde de yapılan başarı oranı sıralamasında ilk %10’u arasına girdiğine dair resmi belgenin aslı veya resmi onaylı fotokopisi.

7. Disiplin cezası almadığına ilişkin resmi belge.

8. Hazır okuduğuna dair belge (Hazır sınıfında eğitim gören öğrenciler için)

9. Kayıt dondurduğuna dair belge (Kayıt donduran öğrenciler için)

 

ÖNEMLİ
Sakarya Üniversitesi Bünyesinde iken 18.05.2018 tarih ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7141 Sayılı Kanun ile aşağıdaki eğitim birimleri Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesine bağlanmıştır. Aşağıdaki eğitim birimleri kontenjanına başvuran öğrenciler Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde eğitim alacak, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinin öğrencisi olacaklar ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden mezun olacaklardır. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Birimlerine yataybasvuru.sabis.subu.edu.tr adresi üzerinden başvuru yapılabilir.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Birimleri
>Teknoloji Fakültesi
>Turizm Fakültesi
>Spor Bilimleri Fakültesi
>Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
>Adapazarı Meslek Yüksekokulu(Eski ismiyle Sakarya Meslek Yüksekokulu)
>Akyazı Meslek Yüksekokulu
>Arifiye Meslek Yüksekokulu
>Ferizli Meslek Yüksekokulu
>Hendek Meslek Yüksekokulu
>Geyve Meslek Yüksekokulu
>Karasu Meslek Yüksekokulu
>Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu
>Pamukova Meslek Yüksekokulu
>Sapanca Meslek Yüksekokulu
>Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu(Eski ismiyle Kırkpınar Meslek Yüksekokulu)

 

Sakarya Üniversitesi 2020 Yatay Geçiş Kontenjanları

Kontenjanlar ilerleyen tarihlerde http://ogrisl.sakarya.edu.tr/ adresinde ilan edilecektir.

BAŞVURU: yatay.basvuru.sabis.sakarya.edu.tr

Başvurular 08 Temmuz – 14 Temmuz 2019 tarihleri arasında yatay.basvuru.sabis.sakarya.edu.tr adresinden online(İnternet üzerinden) yapılacaktır.

İstenilen belgeler başvuru sistemine Jpeg veya Pdf olarak yüklenecek ve asıl belgeler kayıt hakkı kazanıldığında kayıt esnasında teslim edilecektir.

Başvuru esnasında istenilen bilgiler eksiksiz ve doğru girilmelidir.

Başvurusu tamamlanan öğrenci başvuru çıktısını almak zorundadır.

Başvurusunu yapıp son hal veren öğrenci başvuru sistemine tekrar giriş yapamayacaktır. Herhangi bir değişiklik durumunda ilgili sorunlarınızı akina@sakarya.edu.tr adresine bildirebilirsiniz.

Değerlendirme esnasında oluşabilecek sorunlar başvuru esnasında belirttiğiniz elektronik posta adresinize iletileceğinden postanızın aralıklı olarak kontrol edilmesi önerilmektedir.

 

Diğer Yatay Geçiş Duyuruları İçin Tıklayınız

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.