Üniversite Taban Puanları Neye Göre Belirlenir?

30.08.2020
A+
A-

ÖSYM her sene YKS tercihleri başlamadan önce lisans ve ön lisans puanları ve kontenjanlarının yazılı olduğu tabloyu adayların erişime açıyor. Bu tablo üniversite taban puanlarını ve kontenjanlarının yazılı olduğu tercih yaparken size kılavuzluk yapacak olan bilgileri içeriyor. Peki, bu bahsedilen üniversite taban puanları neye göre belirleniyor?

Üniversite Taban Puanları Neye Göre Belirlenir?

Üniversite Taban Puanları Neye Göre Belirlenir?

ÖSYM her sene YKS tercihleri başlamadan önce lisans ve ön lisans puanları ve kontenjanlarının yazılı olduğu tabloyu adayların erişime açıyor. Bu tablo üniversite taban puanlarını ve kontenjanlarının yazılı olduğu tercih yaparken size kılavuzluk yapacak olan bilgileri içeriyor. Peki, bu bahsedilen üniversite taban puanları neye göre belirleniyor? Bu bilgiler ÖSYM tarafından paylaşıldığı için merkez tarafından belirlenen taban puanları sanılabilir fakat taban puanlar ve kontenjanlar ÖSYM tarafından belirlenmez. Üniversite taban puanları sınava girmiş olduğunuz seneden bir önceki sene en son alınan kişinin puanı ile belirleniyor. En son giren kişi kontenjanda sonuncu alınan kişidir. Daha anlaşılır olması için bir örnekle anlatayım: Öğrenci Kozu sitesinden almış olduğum bilgilere göre 2019 taban puanlarından Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümünün taban puanı 403,460 ve kontenjanı 480’dir.  Bu taban puan geçen sene yani 2018 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini tercih eden 480. Kişinin puanıdır. 2019 üniversite taban puanlarına bakarak tercih yaparken geçen sene kaç ile aldığını temel alarak tercih yapıyoruz.

 

Taban puanlar her sene neden değişiyor?

Taban puanlarının her sene değişmesinin nedeni yukarıdaki örnekten yola çıkarak anlatırsak şöyle Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesine başvuran kişi sayısı mesela 10000 kişi olsun Dokuz Eylül Üniversitesine başvuru yapan 10000 kişiden puan sıralamasına göre 480 kişi bölüme alıyor. Bu durumda son kayıta alınan kişinin puanı taban puan oluyor değişimde başvuran kişi sayısı ve puan sıralamasından kaynaklanıyor.

 

2021 Üniversite taban puanları düşer mi?

2021 YKS’ye hazırlanan birçok adayın merak ettiği sorulardan birisi de “Bu sene taban puanları düşer mi?” şeklindedir. Bu sorunun cevabını küçük bir açıklama örnek ile vermeye çalışacağız. Öncelikle üniversite taban puanları ÖSYM tarafından uygulanana Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrasında adayların elde ettiği puanlar ile alakalıdır. Sınav sonrasında adaylar istedikleri üniversiteyi tercih ederler. Adayların sıralamaları ve tercih sıraları göz önünde bulundurularak üniversiteye yerleştirilir veya puanı yetmez yerleştirilemez. Üniversiteye yerleştirilen sen son aday kaç puan ile yerleştirilmiş ise o yılın taban puanı bu şekilde belirlenmiş olur.

Şimdi de gelelim taban puanların düşmesi veya yükselmesi durumuna. Yükseköğretim Kurumları Sınavı uygulandığı sene kolay sorulardan oluşur ve birçok kişi yüksek net yaparsa doğal olarak puanlar da yükselmiş olacaktır. Aksi takdirde taban puanların aşağı doğru inmesi kaçınılmaz olacaktır. Tabi ki tek etken de bu değil. 2020 YKS’ye girecek öğrencilerin çoğunluğu aktif olarak liseye giden öğrenciler mi yoksa mezun tayfa olarak adlandırılan öğrencilerden mi oluşacak? Bu durumu da şöyle yorumlayabiliriz: Mezun tayfa genel olarak sınava iki yıldır hazırlık yapan öğrencilerden oluşmakta ve bu adaylar sınavda daha yüksek netler yapmaktadır. O yüzden mezun tayfanın ağırlıkta olduğu yıl eğer 2021 yılı olursa puanlar artacaktır. Tersi bir durum söz konusu olursa da taban puanlar düşecektir. Sonuç olarak bir değerlendirme yapmak gerekirse üniversite taban puanlarının yükselmesi veya düşmesi birçok etkene bağlıdır. Bunun önceden tahmin edilmesi ÖSYM uygulamış olduğu sınavın istatistiklerini yayımlaması ve detaylı analiz çalışmaları ile kısmen mümkün olabilir.

YKS Konuları ve Soru Dağılımları

YKS Hakkında Her Şey için TIKLAYINIZ

YKS Çıkmış Sorular İndirmek için TIKLAYINIZ

YKS Kitap Önerisi | AYT-TYT Kitap Tavsiyesi

YKS Youtube Kanal Önerileri için TIKLAYINIZ

YKS Çalışma Programı İndir

En güzel nevresim takımı modelleri Madame Coco 'da sizi bekliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ali dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş. elinize sağlık. önerdiğiniz site de güzel. böyle güzel önerilerinizi bekliyorum

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

      Güzel yorumunuz için teşekkürler 🙂