2022 DGS’ye Giren Birçok Adayın Puanı Yazmıyor

12.05.2022
A+
A-

ÖSYM tarafından her sene yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 3 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Sınavdan sonra adayların değerlendirmesi sınavın zor olduğu yönündeydi. Bu sene getirilen Dikey Geçiş Sınavındaki 0,5 Ham Puan kuralı adayları mağdur etti. Çünkü birçok adayın ÖSYM kılavuzunda yer alan 0,5 Ham puan kuralından haberi yoktu. 

2022 DGS’ye Giren Birçok Adayın Puanı Yazmıyor

2022 DGS’ye Giren Birçok Adayın Puanı Yazmıyor

ÖSYM tarafından her sene yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 3 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Sınavdan sonra adayların değerlendirmesi sınavın zor olduğu yönündeydi. Bu sene getirilen Dikey Geçiş Sınavındaki 0,5 Ham Puan kuralı adayları mağdur etti. Çünkü birçok adayın ÖSYM kılavuzunda yer alan 0,5 Ham puan kuralından haberi yoktu. 

DGS sonuç belgesinde adayların sayısal ve sözelden yaptıkları doğru yanlış sayıları yazmasına rağmen dgs-sayısal, dgs sözel ve dgs-eşit ağırlık puanları hesaplanmamış. DGS sonuç belgesinde adayların puanlarının hesaplanmamış olmasının nedenini 0,5 ham puan kuralına takılmış olmasıdır. Peki kılavuzda yer alan 0,5 ham puan kuralı neydi?

 

Kılavuzda yer alan 0,5 Ham Puan Kuralı şu şekildeydi:

“Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını
belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.  2021-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2022-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2022-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2023-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.”

Açıklamada da yazdığı gibi adaylar DGS de her iki testten yani hem sözel testten hem de sayısal testinden en az 0,5 ham puan almaları gerekmekteydi. Her iki testten de en az 0,5 Ham Puan alamayan adayların sayısal ve sözel testten yaptıkları doğru yanlış sayıları yazmasına rağmen DGS puanları hesaplanmadı. DGS puanları hesaplanmayan adaylar kendi aralarında dedikleri gibi 0,5 Ham Puan Kuralı Mağdurları oldular. 0,5 ham puan kuralına takılıp puanı hesaplanmayan adayların sonuç belgelerinden birkaçı örnek olarak aşağıya eklenmiştir. Sizinde sonuç belgesinde aşağıda gördüğünüz gibi dgs puanları kısmında puanınız yazmıyorsa sizde 0,5 ham puan kuralına takılmışsınız dgs puanınız bu yüzden hesaplanmamış demektir.

dgs-puanım-yazmıyor

 

dgs-puanım-neden-yazmıyor

 

dgs-puanı-yazmayanlar

yeni-gif

DGS’deki 0.5 net kuralı 1 nete çıkarıldı!

2021 yılından itibaren yapılacak olan DGS’de puanınızın hesaplanması için her iki testten en az 1 net yapmanız gerekecek. ÖSYM kılavuzunda DGS Puanının Hesaplanması başlığı altında yer alan bilgiye göre ” 2021 yılı ve müteakip yıllarda yapılacak olan DGS’de ise her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.” şeklinde karar alınmıştır.

dgs_1_puan_kurali

“Kılavuzun 4.3 değerlendirme maddesi gereğince DGS puanlarınız hesaplanmamıştır”

dgs-ham-puan-kurali

OKUMALISINIZ: DGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

 

DGS Puanları Düşer mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Zey dedi ki:

  2022 DGS Sayısal puanım hesaplanmamış, sözel ve eşit ağırlık puanım hesaplanmış..tercih yapabilir miyim?

 2. NİLAY dedi ki:

  SAYISALDA 6,5 NETİM VAR AMA SÖZELDE NETİM YOK BEN AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİNE KAYIT OLMAK İSTİYORUM SÖZELDEN TERCİH VERMİYCEM KAYIT OLABİLİR MİYİM

 3. Fatma dedi ki:

  Dgs 2022 girdim 1 doğru 2 yanlışım var puanım hesaplanır mi matta

 4. Hakan dedi ki:

  “Tercih yapabilmeniz için gerekli sınav sonucunuz bulunmadığından tercih yapamazsınız” uyarısı alıyorum.sayısalda 42 doğru 18 yanlış
  Sözelde 8 doğru 52 yanlış var•
  Tercih yapma hakkım yok mu?
  Açıköğretim fakültesi de dahil.
  Cevap verirseniz sevinirim.
  Destek hattı kesinlikle cevap verecek birini bağlamıyor

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Maalesef puanınız hesaplanmamış.

 5. osman dedi ki:

  aöf tercih yapabilrmiyiz peki

  1. Kenan dedi ki:

   Aoften bir bölüm okuyum diye girdim ama bu olaydan haberimde yoktu, bizde mi tercih yapamıyoruz?

  2. Halime Özdemir dedi ki:

   Matematik 1 doğru 2 yanlış

   Sözel 30 doğru neden puanım hesaplanmamış

 6. Canan dedi ki:

  Sözel çözdüm.sayisal yok puanım hesaplanmamis tercih yapabilecekmiyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   hangi puanınız varsa ondan tercih yapabilirsiniz. sözelden yapabilir, sayısaldan yapamazsınız.

 7. ECE dedi ki:

  PUANIM HESAPLANMADI TERCİH YAPABİLECEK MİYİM

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   tercih yapamazsınız maalesef 🙁

   1. Gül dedi ki:

    Sözeli tam yaptım sayısaldan sadece iki tane yaptım.sayısaldan yaptığım iki sorudan biri doğru çıkmazsa sözel tercih yapamayacakmıyım acaba?

 8. Burcucan dedi ki:

  Peki en az 0,5 ham puan olupta sayısal hesaplanmadıysa sadece sözel ve eşit ağırlık puanı varsa tercih yapılıyor mu

  1. kürşad dedi ki:

   sıkıntı yok o şekilde tercih edebilirsiniz

  2. Ceylan dedi ki:

   Dgs netim olmasina ragmen hesaplanmamis bilgisi olan var mı