2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

03.05.2021
29.214
A+
A-

2020-2021 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

2020-2021 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

 

2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Takvimi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından yayımlanan 2021 yaz okulu takvimine göre yaz okulu kayıtları (ESOGÜ Öğrencileri için) 26-28 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yaz okuluna kaydını yaptıran öğrenciler için Yaz Okulu dersleri 02 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak. Öğretim sonunda uygulanacak sınavlar ise 06-10 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

 

Yaz Okulu Başlamasına Kalan Süre- Geri Sayım

2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Akademik Takvimi

26-28 Temmuz 2021Ders Kayıtları (ESOGÜ öğrencileri)
29 Temmuz 2021Ders Kayıtları (Diğer Üniversite Öğrencileri)
02 Ağustos -3 Eylül 2021Yaz Okulu
02 Ağustos 2021Açılması kesinleşen derslerin ilanı
03 Ağustos 2021Ders eklemek için son gün
03 Eylül 2021Derslerin Tamamlanması
06-10 Eylül 2021Yaz Okulu Sonu Sınavları
14-15 Eylül 2021Mazeret Sınavları
17 Eylül 2021Otomasyon Sistemine Not Girişinin Son Günü
20-21 Eylül 2021Tek Ders Sınav Başvurusu
23 Eylül 2021Tek Ders Sınavı
25 Eylül 2021Tek Ders Sınav Sonuç Bildirimi Son Gün
4 Eylül 202130 Ağustos 2021 Resmi Tatil Telafisi

UYARI: Aşağıdaki bilgiler bir önceki yıla aittir. Emsal olması için paylaşıldı. Yeni duyurular geldikçe düzenlenecektir.

2019-2020 YAZ OKULU HAKKINDA DUYURU

Üniversitemiz 2019-2020 öğretim yılı yaz okulu ders kayıtları, ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ ÜZERİNDEN ONLINE   olarak yapılacaktır. Ders kayıtları aşağıda belirtilen adımlarla tamamlanacaktır.

Üniversitemizden ders alacak diğer üniversite öğrencileri 6 Temmuz 2020 tarihinden sonra ücret ödemesini yaptıktan sonra numara ve şifrelerini alabileceklerdir. Üniversitemiz öğrencileri ücretini yatırdıkları taktirde kayıt günü öğrenci bilgi sistemi üzerinden kayıtlarını yapabileceklerdir.

 • Fakültelerin;  yaz okulunda açılacak dersleri, üniversitemiz ve diğer üniversite öğrencileri için kontenjanları, kayıt açıklamalarını fakülte web sayfalarında en geç 29 Haziran 2020 tarihinde ilan edilecektir.
 • ESOGÜ öğrencileri ve daha önceden üniversitemizden ders alıp öğrenci numarası ve şifresi olan diğer üniversite öğrencileri, açılan derslere ve kontenjan bilgilerine ESOGUBS ekranından da ulaşabilecektir.
 • Öğrenci alacağı derslere karar verdikten sonra ders saatleri ile ödeyeceği ücreti yaz okulu ücret hesaplama sayfasından hesaplayabilecektir. Ücret Hesaplama Sayfası için tıklayınız. 
 • ESOGUBS sayfasında işlem yapabilmek için öncelikle öğrencinin Ziraat Bankası Eskişehir şubesinde açılan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu hesabına internet bankacılığı, Bankamatik(ATM)’ten ya da mobil bankacılıkla alacağı derslerin ücret ödemesini yapmış olması gerekmektedir. EFT/Havale/Şubeden ödeme olmayacaktır. 6 Temmuz 2020- 21 Temmuz 2020  tarihileri arasında ücret ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.(Ödeme işleminin nasıl yapılacağı resimlerle anlatılmıştır.) 
 • Önceden öğrenci numarası ve şifresi olmayan diğer üniversite öğrencileri ESOGUBS giriş sayfasındaki bağlantıyı kullanarak ücret ödemesini takiben öğrenci numarası ve şifre alacaklardır.  Öğrenci numarası ve şifresi olanlar ise ücret yatırmış olmaları şartıyla giriş yapabileceklerdir. Önceden öğrenci numarası olup şifresini veya numarasını unutan diğer üniversite öğrencileri ise 6 Temmuz 2020 tarihinden itibaren aynı sayfadan yeni şifre ve numaralarını alabileceklerdir.
 • Öğrenciler ESOGUBS ekranına giriş yaptıktan sonra açılan dersleri görüp seçecekler ve kayıtlarını tamamlayacaklardır. Yatırılan ücret,  seçilen derslerin ücreti kadar ya da daha fazla ise ve seçilen derslerin kontenjanı uygun ise sistem ders kaydını onaylayacaktır. Bölüm terminal izni veya danışman izni gerekmeyecektir.
 • Kaydı onaylanan dersler, ders öğrenci kontenjanından düşülür. Öğrencinin ödediği ücret yeterli ise Yaz okulu kayıt günleri süresince ders ekleme, çıkarma, değiştirme yapılmasına sistem izin verecek, kayıtların son gün ve saatinde bu süreç durdurulacaktır. 21.07.2020  tarihinde sadece ders eklenebilecek, silme olmayacaktır.
 • Diğer üniversite öğrencilerinin kayıtları YÖKSİS üzerinden kontrol edilecek olup, herhangi bir üniversitede kayıtlı olmayanlar ile yanlış beyanda bulunan öğrencilerin kayıtları silinecektir.
 • Yaz okulu ücret iadeleri için öğrenciler, 4 -14 Ağustos 2020 tarihleri arasında ESOGUBS içindeki iade formlarını dolduracaklardır. Ders kayıtları tamamlandıktan sonra fazla ödemeler, öğrencilerin iade formlarında belirttikleri Banka IBAN numaralarına başvuru tarihi bitiminden sonra 15 iş günü içerisinde  iade edilecektir.
 • Yabancı uyruklu öğrenciler yabancı kimlik no ile ATM üzerinden ödeme yapamamaktadır. Bu sebeple Yabancı uyruklu öğrenciler yaz okulu ücretlerini Zİraat Bankası Banka Şubelerinde gişeye giderek ” Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Ücretini” kurumsal tahsilat yoluyla yapabileceklerdir. TC Kimlik numarası olan öğrenciler şubeden ödeme yapmayacaktır.
 • Devlet burslusu kapsamında olan yabancı uyruklu öğrencilerden 24 Temmuz 2020 tarihine kadar durumlarını belgelemeleri halinde ücret alınmayacak olup diğer üniversitelerden gelip ders alacak öğrencilerde öğrenci işlerine durumlarını belgelendirmeleri gerekmektedir. Diğer üniversiteden gelen misafir öğrencilerin öğrenci numarası ve şifre alabilmeleri, Ücretsiz olarak ders kaydı yapabilmeleri için 6 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 20 TL ücret yatırmaları (Başvurmaları halinde ücret geri iade edilecektir) gerekmektedir. Ücretini yatıran öğrenciler numaralarını alıp yabancı uyruklu devlet burslusu olduklarını öğrenci işlerine bildirmesi sonucunda kayıt günlerinde ücret gerekmeksizin ders kaydı yapabileceklerdir. 24 Temmuz 2020 tarihinden sonra durumlarını belgeleyen öğrencilere yatırmış olsalar dahi ücret iadesi yapılamaz. 
 • 667 sayılı KHK kapsamında Üniversitemize yerleştirilen veya Üniversitemizden özel öğrenci statüsünde eğitim alan öğrencilerden yaz okulunda ders alacak olanlar, Üniversitemiz öğrencileri için belirlenen ücret kadar ödeme yapacaklardır. Tam burslu öğrencilerden ücret alınmayacak olup ; diğer öğrencilerden tam ücret tahsil edilecek ve 27 Temmuz-7 Ağustos 2020 tarihleri arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na dilekçe ile müracat edenlere bursları oranlarında ücret iadesi yapılacaktır.
  667 sayılı KHK kapsamında diğer üniversitelere yerleştirilmiş olup, yaz okulunda üniversitemizde ders alacak öğrenciler diğer üniversitelerden gelen öğrenciler gibi değerlendirilecek olup ücretlerini yatıracaklardır.
 • 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında şehit olanların eş ve çocukları ile Malullerin (Gazi) eş ve çocuklarından 24 Temmuz 2020 tarihine kadar durumlarını belgelemeleri halinde ücret alınmayacak olup diğer üniversitelerden gelip ders alacak öğrencilerde öğrenci işlerine durumlarını belgelendirmeleri gerekmektedir. Diğer üniversiteden gelen misafir öğrencilerin öğrenci numarası ve şifre alabilmeleri, Ücretsiz olarak ders kaydı yapabilmeleri için 6 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 20 TL ücret yatırmaları (Başvurmaları halinde ücret geri iade edilecektir) gerekmektedir. Ücretini yatıran öğrenciler numaralarını alıp durumlarını öğrenci işlerine bildirmesi sonucunda kayıt günlerinde ücret gerekmeksizin ders kaydı yapabileceklerdir. 24 Temmuz 2020 tarihinden sonra durumlarını belgeleyen öğrencilere yatırmış olsalar dahi ücret iadesi yapılamaz.
UYARI: Yaz okulu ücreti hesaplarken yaz okulunda dersi alacağınız fakülteyi seçmelisiniz.  Fakülteler arası ücretlerde farklılıklar bulunmaktadır.

Örn: MMF öğrencisi FEF’ den ders alıyorsa FEF ‘ne göre ücret hesabı yapmalıdır.

⇒ YÖS ve YÖS’e eşdeğer sınavlar ile gelen öğrenciler de normal öğrenciler gibi değerlendirilecektir.

YAZ OKULU SAAT ÜCRETİ TABLOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

ÖDEME İŞLEMİNİN NASIL YAPILACAĞINI GÖRMEK İÇİN 

Ücret ödemenizi 6-21 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapabilirsiniz.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Açılacak Dersler

Makine Mühendisliği Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri ve yaz okulu programını incelemek için tıklayınız.

Endüstri Mühendisliği Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Kimya Mühendisliği Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Jeoloji Mühendisliği Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Maden Mühendisliği Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

İnşaat Mühendisliği Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri açılmayacak incelemek için tıklayınız.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Tarih Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Matematik ve Bilgisayar Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

İstatistik Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Biyoloji Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Kimya Bölümü yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

İlahiyat Fakültesi yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Hemşirelik ve Sağlık Yönetimi yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Turizm Fakültesi yaz okulunda açılacak dersleri incelemek için tıklayınız.

Henüz bu bölümler açıkladı. Yeni açıklananlar oldukça eklenecektir. Sizler de birim sayfalarını kontrol edebilirsiniz.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ders İçerikleri

Misafir öğrenci olarak yaz okulunda ders alacak öğrenciler kendi üniversitelerinin ders içerikleri ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin ders içeriklerini karşılaştırma yapma için buradaki bağlantıyı kullanabilir.

 

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz Okulunu Online Yapan Üniversiteler için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Esra dedi ki:

  young learners 2 yi açan üniversite yok mu 🙁

 2. deniz dedi ki:

  iktisat bölümünde açılmayacak mı?

 3. Berke dedi ki:

  Hangi dersler olabilir tahminen bilgisi olan varsa bilgi verebilirim?

 4. Mehmet dedi ki:

  Yaz okulunda dersler uzaktan mı işlenecek ?