2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

13.07.2021
57.988
A+
A-

2020-2021 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

2020-2021 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Tarihleri

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından yayımlanan 2021 yaz okulu takvimine göre yaz okulu kayıtları (ESOGÜ Öğrencileri için) 12-13 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yaz okuluna kaydını yaptıran öğrenciler için Yaz Okulu dersleri 26 Temmuz 2021 tarihinde başlayacak. Öğretim sonunda uygulanacak sınavlar ise 31 Ağustos -04 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Yaz Okulu Başlamasına Kalan Süre- Geri Sayım

2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Akademik Takvimi

12-13 Temmuz 2021Ders Kayıtları (ESOGÜ öğrencileri)
14 Temmuz 2021Ders Kayıtları (Diğer Üniversite Öğrencileri)
26 Temmuz -27 Ağustos 2021Yaz Okulu www.osymli.com
26 Temmuz 2021Açılması kesinleşen derslerin ilanı
27 Temmuz 2021Ders eklemek için son gün
27 Ağustos 2021 www.osymli.comDerslerin Tamamlanması
31 Ağustos-04 Eylül 2021Yaz Okulu Sonu Sınavları
07-08 Eylül 2021Mazeret Sınavı
10 Eylül 2021Otomasyon Sistemine Not Girişinin Son Günü
14 Eylül 2021Tek Ders Sınav Başvurusu
16 Eylül 2021Tek Ders Sınavı www.osymli.com
17 Eylül 2021Tek Ders Sınav Sonuç Bildirimi Son Gün

Yönetmelik Maddesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Yönetmeliği için tıklayınız.

Yaz Okulu Açıklamaları

Üniversitemiz 2020-2021 yaz okulu uzaktan eğitim tekniğiyle 26 Temmuz-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında beş hafta olarak yapılacaktır. Öğrenciler en fazla 9 yerel kredi değerindeki derslere kayıt yaptırabilir. Bu kredi değeri genel not ortalaması 3,00 ve üstünde olan öğrenciler için 12’dir.

Yaz Okulu Ders İşlemleri

 Yaz Okulu Açılacak Bölümler

Aşağıdaki bölüm isimlerini ilgili duyurular sayfasına yönlendirdim. Belirli aralıklarla kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki fakülte ve bölümler haricinde 2020/2021 öğretim yılında yaz okulu açılmayacaktır.

Yaz Okulu Açılacak Dersler

Öğrenci Bilgi Sistemi OGUBS üzerinden Yarıyıl/Bölüm Ders Listesi alanından ilgili bölüm seçilerek veya fakültelerin web sayfalarından açılacak olan dersler görülebilir. Yukarıdaki bölüm isimlerini ilgili duyurular sayfasına yönlendirdim. Belirli aralıklarla kontrol edebilirsiniz.

Yaz Okulu Açılacak Ders Kontenjanları

Fakülteler yaz okulunda açılacak derslerin, üniversitemiz ve diğer üniversite öğrencileri için kontenjanlarını fakülte web sayfalarında ilan edeceklerdir.

Yaz Okulu Ücret İşlemleri

Yaz Okulu ücret ödemeleri Ziraat Bankası Eskişehir şubesinde açılan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu hesabına Mobil Bankacılıktan, İnternet Bankacılığından ya da Bankamatik(ATM)’ten 5 Temmuz 2021 – 26 Temmuz 2021 tarihileri arasında yapılabilecektir. EFT/Havale/Şubeden Ödeme olmayacaktır.

Yaz Okulu Ücret Hesaplama

2020-2021 Yaz Okulunda ödenecek ders ücretini belirlemek için Yaz Okulu Ücret Hesaplama sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İlgili sayfadaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz

Ücret Ödeme İşlemleri

Ödeme işlemlerinin nasıl yapılacağı aşağıdaki linklerde tarif edilmiştir.

Ziraat Bankası Hesaptan Ödeme için Tıklayınız.

Ziraat Bankası Kartsız Ödeme (Bankamatik) İçin Tıklayınız.

Ziraat Bankası Mobil Bankacılıktan Ödeme için Tıklayınız.

Yaz Okulu Ücret İade İşlemleri

Yaz okulu ücret iadeleri için öğrenciler, 31 Temmuz -13 Ağustos 2021 tarihleri arasında ESOGUBS içindeki iade formlarını dolduracaklardır. Ders kayıtları tamamlandıktan sonra fazla ödemeler, öğrencilerin iade formlarında belirttikleri Banka IBAN numaralarına başvuru tarihi bitiminden sonra 15 iş günü içerisinde iade edilecektir.

Yaz Okulu Ücret Muafiyeti Olanlar

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında şehit olanların eş ve çocukları ile Malullerin (Gazi) eş ve çocuklarından 28 Temmuz 2021 tarihine kadar durumlarını belgelemeleri halinde ücret alınmayacak olup diğer üniversitelerden gelip ders alacak öğrencilerde öğrenci işlerine durumlarını belgelendirmeleri gerekmektedir. Diğer üniversitelerden gelen 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında şehit olanların eş ve çocukları ile Malullerin (Gazi) eş ve çocuklarının misafir öğrenci olarak öğrenci numarası ve şifre alabilmeleri, Ücretsiz olarak ders kaydı yapabilmeleri için 05 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 20 TL ücret yatırmaları (Başvurmaları halinde ücret geri iade edilecektir) gerekmektedir. Ücretini yatıran öğrenciler numaralarını alıp durumlarını öğrenci işlerine bildirmesi sonucunda kayıt günlerinde ücret gerekmeksizin ders kaydı yapabileceklerdir.

13 Temmuz 2021 tarihinden sonra durumlarını belgeleyen öğrencilere yatırmış olsalar dahi ücret iadesi yapılamaz.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Ücret Ödeme İşlemleri

Yabancı uyruklu öğrenciler yabancı kimlik no ile ATM üzerinden ödeme yapamamaktadır. Bu sebeple Yabancı uyruklu öğrenciler yaz okulu ücretlerini Ziraat Bankası Banka Şubelerinde gişeye giderek ” Osmangazi Üniversitesi Yaz Okulu Ücretini” kurumsal tahsilat yoluyla yapabileceklerdir. TC Kimlik numarası olan öğrenciler şubeden ödeme yapmayacaktır.

Devlet Burslusu Kapsamında Olan Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Ödeme İşlemi Devlet burslusu kapsamında olan yabancı uyruklu üniversitemiz öğrencilerinden ücret alınmayacaktır.

Diğer Üniversitelerden gelen misafir öğrencilerden 13 Temmuz 2021 tarihine kadar durumlarını belgelemeleri halinde ücret alınmayacaktır. Misafir öğrencilerin ücret ödememek için öğrenci işleri daire başkanlığına durumlarını belgelendirmeleri gerekmektedir. Bu kapsamında olan yabancı uyruklu misafir öğrencilerin öğrenci numarası ve şifre alabilmeleri, Ücretsiz olarak ders kaydı yapabilmeleri için 5 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 20 TL ücret yatırmaları (Başvurmaları halinde ücret geri iade edilecektir) gerekmektedir. Ücretini yatıran öğrenciler numaralarını alıp yabancı uyruklu devlet burslusu olduklarını öğrenci işlerine bildirmesi sonucunda kayıt günlerinde ücret gerekmeksizin ders kaydı yapabileceklerdir. 13 Temmuz 2021 tarihinden sonra durumlarını belgeleyen öğrencilere yatırmış olsalar dahi ücret iadesi yapılamaz.

667 Sayılı KHK Kapsamında Bulunan Öğrencilerin Ödemeleri

667 sayılı KHK kapsamında Üniversitemize yerleştirilen veya Üniversitemizden özel öğrenci statüsünde eğitim alan öğrencilerden yaz okulunda ders alacak olanlar, Üniversitemiz öğrencileri için belirlenen ücret kadar ödeme yapacaklardır. Tam burslu öğrencilerden ücret alınmayacak olup; diğer öğrencilerden tam ücret tahsil edilecek ve 30 Temmuz – 13 Ağustos 2021 tarihleri arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na dilekçe ile müracaat edenlere bursları oranlarında ücret iadesi yapılacaktır.

667 sayılı KHK kapsamında diğer üniversitelere yerleştirilmiş olup, yaz okulunda üniversitemizde ders alacak öğrenciler diğer üniversitelerden gelen öğrenciler gibi değerlendirilecek olup ücretlerini yatıracaklardır.

Ders Kayıt işlemleri

Misafir öğrenci Numara/Şifre Alma

Önceden öğrenci numarası ve şifresi olmayan diğer üniversite öğrencileri ESOGUBS giriş sayfasındaki bağlantıyı kullanarak ücret ödemesini takiben öğrenci numarası ve şifre alacaklardır. Öğrenci numarası ve şifresi olanlar ise ücret yatırmış olmaları şartıyla giriş yapabileceklerdir. Önceden öğrenci numarası olup şifresini veya numarasını unutan diğer üniversite öğrencileri ise 06 Temmuz 2021 tarihinden itibaren aynı sayfadan yeni şifre ve numaralarını alabileceklerdir.

Ders Kayıt Anlatımı

Numarasını alan Öğrenciler ESOGUBS’ne giriş yaparak, OGUBS Kayıt / Yaz Okulu Ders kayıt alanında ders almak istenilen dersleri görebilecek, seçebilecek ve kayıtlarını tamamlayabileceklerdir. Yatırılan ücret, seçilen derslerin ücreti kadar ya da daha fazla ise ve seçilen derslerin kontenjanı uygun ise sistem ders kaydını onaylayacaktır. Bölüm terminal izni veya danışman izni gerekmeyecektir.

Kaydı onaylanan dersler, ders öğrenci kontenjanından düşülür. Öğrencinin ödediği ücret yeterli ise Yaz okulu kayıt günleri süresince ders ekleme, çıkarma, değiştirme yapılmasına sistem izin verecek, kayıtların son gün ve saatinde bu süreç durdurulacaktır.

Ders Ekle Günleri

27 Temmuz 2021 tarihinde sadece ders eklenebilecek, silme olmayacaktır

Uyarılar

Yönetmelik gereği olarak: yaz okulu dersleri başladıktan sonra hiçbir gerekçe ile ders bırakılamaz. Derslere kayıt kararınızı dikkatlice gözden geçiriniz.

Ücret ödemeleri EFT/Havale/Şubeden ödeme olmayacaktır.

Diğer üniversite öğrencilerinin kayıtları YÖKSİS üzerinden kontrol edilecek olup, herhangi bir üniversitede kayıtlı olmayanlar ile yanlış beyanda bulunan öğrencilerin kayıtları silinecektir.

Ücret iadesi alabilmeniz için 30 Temmuz – 13 Ağustos 2021 tarihleri arasında ESOGUBS üzerinden form doldurmanız gerekmektedir.

İletişim Numaraları

Fakülte/Bölümlerin iletişim numaralarına ulaşmak için tıklayınız.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ders İçerikleri

Misafir öğrenci olarak yaz okulunda ders alacak öğrenciler kendi üniversitelerinin ders içerikleri ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin ders içeriklerini karşılaştırma yapma için buradaki bağlantıyı kullanabilir.

 

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz Okulunu Online Yapan Üniversiteler için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. YUSUF ALP dedi ki:

  eskişehir osmangazi inşaat müh. yaz okulu açılan dersler nerede yazıyor göremiyorum

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Takvime göre henüz açıklanmadı.

 2. Esra dedi ki:

  young learners 2 yi açan üniversite yok mu 🙁

 3. deniz dedi ki:

  iktisat bölümünde açılmayacak mı?

  1. Özlem dedi ki:

   Ya bu ne biçim sistem diğer öğrenciler için sisteme giriş yapılmıyor doğrulama kodu yokkkk

 4. Berke dedi ki:

  Hangi dersler olabilir tahminen bilgisi olan varsa bilgi verebilirim?

 5. Mehmet dedi ki:

  Yaz okulunda dersler uzaktan mı işlenecek ?