Müjde ! ALES Mağdurları İçin Yekta Saraçtan Açıklama

21.06.2018
236
A+
A-
Müjde ! ALES Mağdurları İçin Yekta Saraçtan Açıklama

ALES Mağdurları İçin Yekta Saraçtan Açıklama

 

 

Danıştay 8. Dairesi, Mayıs 2018’te, 2017 öncesinde yapılan ALES sınavlarının 5 yıl boyunca geçerli olacağına dair geçici madde hükmünün yürürlüğünü durdurulması kararını vermişti. İlgili Haber İçin 

 

 

 

Mahkemenin bu kararına istinaden YÖK tarafında üniversite rektörlüklerine 13 Haziranda resmi yazı gönderdi. Gönderilen resmi yazıda şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu mahkeme kararı gereği, 27.09.2017 tarihinden önce yapılan ALES sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl süreyle geçerli kabul edilecektir.”

 

 

 

 

Bu konuda osymli.com olarak yapmış olduğumuz haberler sosyal medyada yankı buldu. Adaylar tarafından tepki ile karşılandı. Adayların bu konudaki tepkisine karşılık olarak Memur Sen Başkanı Ali Yalçın, YÖK Başkanı ile görüştü.

 

 

 

Yaşanan bu problemle ilgili , YÖK Başkanı Yekta Saraç, Memur Sen heyetiyle yaptığı görüşmede, sorunun farkında olduklarını, çözüme ilişkin bir çalışma yürüttüklerini, bunu en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

yekta-saraç-twitter-açıklaması-ales

Yektasaracaciklama

 

Konuyla ilgili Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi’den de açıklama geldi. Eğitim-Birsenin resmi sitesinde yer alan haberde şunlara yer verildi.

 

 

“Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile bir görüşme yaparak, ALES mağdurları sorununa bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

 

27.09.2017 tarih ve 30193 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te düzenleme yapılarak 27 Eylül 2017 tarihi öncesi yapılan ALES sınavlarının geçerlilik süresinin 3 yıldan 5 yıla çıkarıldığını hatırlatan Ali Yalçın, söz konusu değişikliğin mağduriyete yol açtığını söyledi.

 

Çok sayıda genç akademisyenin ve akademisyen adayının 27.09.2017 tarihi sonrasındaki ALES sınavına katılmadığını belirten Yalçın, “Ancak Danıştay 8. Dairesi’nin 22/02/2018 tarihli ve 2017/7352 sayılı dosyasında verilen kararla söz konusu yönetmelik değişikliğinin yürütmesi durdurulmuştur. Bu nedenle yönetmelik değişikliğine dayalı olarak ALES sınavına girmeyen çok sayıda kişi mağdur duruma düşmüştür. YÖK’ün bu konuya hassasiyetle yaklaşacağına inanıyor, meseleyi pozitif bir şekilde ele alarak olumlu adımları bir an önce atacağını düşünüyoruz” dedi.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, sorunun farkında olduklarını dile getirerek, çözüme ilişkin bir çalışma yürüttüklerini, bunu en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.”

 

kaynak: ebs.org.tr

 

Facebook'ta takip etmek için tıklayınız

Müjde! YÖK Başarı Bursunun Kapsa...

Öğretim Üyeliği Yönetmeliği değişti !

Artık ALES senede 3 kez yapılacak

Doktora ve Yüksek Lisans Öğrencilerine 1500TL Burs Fırsatı

 

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıya yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

ÖSYMLİ
ÖSYMLİ
Güncel eğitim haberleri, sınavlara yönelik kitap önerileri, sınav konuları ve çeşitli ders kaynakları ile çalışmalarınıza yardımcı olmaya çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.