fbpx
Osymli.com

Ek tercihler ne zaman başlayacak? Kimler Ek tercih yapabilir?

09.08.2019
225
A+
A-
Ek tercihler ne zaman başlayacak? Kimler Ek tercih yapabilir?

Ek tercihler ne zaman başlayacak? Kimler Ek tercih yapabilir?

 

YKS Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından yayımlandığında adaylar ek tercih işlemlerini yapmaya başlayacaktır. Ek tercih işlemlerinin tarihi henüz belli değildir. Ek tercih ya da ek yerleştirme tarihlerini ÖSYM genellikle üniversite kayıtlarından bir hafta sonra açıklamaktadır. Geçen seneye bakacak olursak 2018 YKS de yerleştirme sonuçları açıklanmış ve üniversite kayıtları 3-7 Eylül tarihlerinde yapılmıştı. Ek tercihlerde üniversite kayıtlarından bir hafta sonra yani 14 Eylül tarihinde başlamıştı. Bu genellemeye dayanarak 2019 YKS içinde aynı mantığı yürütebiliriz.

 

 

2019 YKS sonuçları 17 Temmuz tarihinde açıklandı tercih işlemleri yapıldı ve 6 Ağustos tarihinde yerleştirme sonuçları açıklandı. Üniversite kayıtları da 19-23 ağustos tarihleri arasında yapılmaya başlanacak. Unutmadan ekleyelim Elektronik kayıtlar ise 16-21 ağustos tarihleri arasında yapılacak. Geçen senelerden yaptığımız genellemeden yola çıkarsak 2019 ek tercihlerde üniversite kayıtlarından bir hafta sonra gerçekleşirse ek tercihlerin 30 Ağustos 2019 tarihinde olabileceği tahmininde bulunabiliriz.

 

 

2019 ek tercih işleminde bulunmak isteyen adayların 2019 YKS yerleştirmede herhangi bir kuruma yerleşmemiş olması gerekir. Tercihte bulunup yerleşmeyen adayların boş kontenjanlara yerleştirilmesi için ek tercihler yapılır. Bir kuruma, bölüme yerleşen adayların ek tercihlerde bölüm değiştirme, üniversite değiştirme işlemi yapmak istemesi söz konusu değildir.

 

 

ÖSYM Ek tercih ücreti geçen sene 15 tl iken bu sene 2019 yılında ek tercih ücreti 20 tl olarak belirlenmiştir.

ÖSYMLİ
ÖSYMLİ
Güncel eğitim haberleri, sınavlara yönelik kitap önerileri, sınav konuları ve çeşitli ders kaynakları ile çalışmalarınıza yardımcı olmaya çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.