ÖSYM Dikey Geçiş Sınavı başvuruları ne zaman başlayacak? 2018

11.04.2018
1.363
A+
A-

On binlerce öğrencinin merakla beklediği DGS sınavı nihayet belli oldu. 2018 DGS sınavı ne zaman? DGS sınavı başvuru tarihleri ne zaman? 2 yıllık ön lisansı, lisans programına nasıl çevirebilirim? Ön Lisans mezunu olan öğrencileri ilgilendiren tüm detaylar haberimizde…

ÖSYM 2018 Dikey Geçiş Sınavı başvuruları ne zaman başlayacak?

 

Dikey Geçiş Sınavı sanarak bilinen (DGS), Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans programlarından izinli bulunan öğrencileri birlikte fevk izlence bulunan 4 salname lisans programına intikal hakkı sunmaktadır. Her sene anlaşılan aralıklarla derneşik namına meydana getirilen DGS imtihanı tarihleri anlaşılan oldu. ÖSYM kabilinden açıklanmaya süregelen tarihler, sınava girerek lisans mezunu edinmek talip öğrenciler kabilinden derin uyanıklık gördü. Detaylar haberimizde…

 

 

2018 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

 

DGS’nin başvuru tarihleri  16 Mayıs 2018 ile 24 Mayıs 2018 tarihleri ortada olacak. DGS’ye girmeye adalet elde eden öğrenciler düşüncesince imtihan 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçlar ise 2 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak.

 

 

NE TÜR BİR SINAV OLACAK?

Sınavda adaylara müteveccih dijital ve sözel bölümlerden oluşan birlikte kabiliyet testi uygulanacak ve gelişigüzel İmtihan 120 sorudan oluşacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda çarpıcı bulunan dijital ve sözel muhtevalı bellek icra becerilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Buna mucibince ön lisans programlarında kazanılan bilgelik ve becerileri ölçmeye müteveccih olmayacaktır. Test soruları ayrımlı alanlardan mevrut yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri özellikte olacaktır. Sınav zaman 09:30’da başlayacak ve süresi 140 zaman olacaktır.

 

 

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Meslek faziletkâr okulları ve belirgin talim ön lisans programlarından izinli reşit bulunan öğrenciler, o sene semere sınıfta olup da yetişim dışındaki icazet şartlarını adına getirmiş olanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) manzume faziletkâr okullarının semere derslik öğrencileri ve mezunları, ayrımsız şartlarda ülke dışından izinli olup denkliği onama edilenler DGS’ye başvurabilirken, belirgin talim karışma talim süresi dört ve hâlâ aşkın sene bulunan programlardan ön lisans diploması düzlük yahut takanak olanlar DGS’ye başvuramamaktadır. Adaylar, TC Kimlik numaraları ve yavuklu şifreleri ile ÖSYM’nin özlük genel ağ sitesinden imtihan antre belgelerini alabilirler.

 

 

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

-Ön Lisans mezuniyet belgesinin özü yada dünkü günlü icazet belgesi,

-Onaylı transkript (not dökümü – 2 suret, 1 sureti onaylı)

-Onaylı öğüt içerikleri (2 suret, 1 sureti onaylı)

-6 nüsha 4,5 cm X 6 cm boyutunda ışık (son altı ay ortamında fariğ olması gerekir)

-Askerlik Durum Belgesi (1995 ve hâlâ eski zamanlarda zade eş adaylar için, askeriye şubelerinden alınacak.)

-Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Nüfus cüzdanı karşılaşılmak koşulu ile)

-2017-DGS semere belgesinin genel ağ çıktısı

Sofralarınız için en güzel yemek takımı çeşitleri Madame Coco ‘da!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.