2018 YKS sınavı ne zaman? ÖSYM tarihi açıkladı…

11.04.2018
A+
A-

ÖSYM 2018 sınav takvimini açıkladı. Buna göre binlerce öğrencinin merakla beklediği YKS sınav tarihi ne zaman? YKS nedir, kimler girebilir, eski sınav sistemine göre farkları nelerdir? YKS sınav programının getirdiği yenilikler nelerdir?

2018 YKS sınavı ne zaman? ÖSYM tarihi açıkladı…

LYS ve YGS Sınav sisteminin kaldırılmasından sonraları gözler ÖSYM’ye çevrildi. Bunun üstüne ÖSYM, üniversiteye antre düşüncesince Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS)  adında toy hissedar sınav formülü üretti. YKS sınavı müracaat  tarihi ne zaman? YKS’nin farkları nelerdir? Eski sınavları hatırlatan ancak nice yürütüm yönüyle ayrı ayrı hissedar sınav ortaya koydu. İşte sınav meselesi için düşkünlük edilenler…

2018 YKS SINAVI NE ZAMAN OLACAK?

 

YGS adına bu sene ilkin defa uygulanacak bulunan YKS başvuruları ÖSYM çeşidinden alınacak. Üniversiteye antre sınavı adına uygulanacak bulunan YKS ve TYT, Haziran ayının böylelikle gerçekleştirilecek. Peki, YKS başvurusu ne zaman yapılabilecek? İşte, darülfünun imgesel kuran öğrencilerin merakla beklediği YKS başvurusu ve sınav kendince düşkünlük edilen kimi detaylar…

1. Oturum (TYT)

Sınav Tarihi: 23 Haziran 2018

Başvuru Tarihi: 01 Mart 2018/ 21 Mart 2018

Sonuç Tarihi: 31 Temmuz 2018

2.Oturum

Sınav Tarihi: 24 Haziran 2018

Başvuru Tarihi: 01 Mart 2018/ 21 Mart 2018

Sonuç Tarihi: 31 Temmuz 2018

YKS Yabancı Dil Oturumu

Sınav Tarihi: 24 Haziran 2018

Başvuru Tarihi: 01 Mart 2018/ 21 Mart 2018

Sonuç Tarihi: 31 Temmuz 2018

Adayların cumartesi haset sabahleyin gireceği Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT), yeterliliğe mebni hissedar kıymetlendirme esasi alınacak. TYT, değiştirilmiş ortaöğretim türlerinde tahsil gören dört başı mamur adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden hâlâ baş döndürücü bel kemiği yeterlilikler itibarıyla değerlendirilmesi yönüyle hâlâ eksiksiz olacak, dört başı mamur adaylar düşüncesince punt eşitliği sunacak.

Lisans programlarına intikal düşüncesince aranan 180 baraj puanı, adayın hissedar numara oturumla beraberce ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına intikal için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzdelik 40’ı ve öğleden ahir oturumdaki puanının yüzdelik 60’ının toplamının 180 ve boyun olması gerekecek.

Yükseköğretim kurumlarına intikal düşüncesince TYT’den 150 baraj puanının aranmasına bitmeme edilecek.

Adaylar, 180 ve üstünde benek aldıklarında, ait benek türünde mektepli bildirme fail lisans programlarından yeğleme yapabilecek.

Geçen sene adaylar YGS sonrası lisans programlarına alışılmak düşüncesince ikinci evrede gönül sınavı haricinde LYS-1, LYS-2, LYS-3 ve LYS-4 iktisap etmek gibi 4 ayrı celsede 4 sınava giriyordu ve bu sınavlar hemen sonra da 9 benek şekli hesaplanıyordu. Bu sene ise adaylar öğleden sonraları Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan hissedar tane hissedar sınava girecekler ve çabucak 3 benek şekli hesaplanacak.

2018 ÖSYM Sınav Takvimine mucibince 2018 YKS 1. Oturum (TYT) 23 Haziran 2018 tarihinde, 2018 YKS 2. Oturum 24 Haziran 2018 tarihinde, 2018 YSK Yabancı Dil Oturumu 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak.

2018 YKS Başvuruları  1 – 21 Mart 2018 tarihleri ortada yapılacak olup geç müracaat tarihi ise 4 Nisan 2018 adına belirlendi.

2018 YKS Sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak.

YKS NEDİR?

Yeni yetişek tedrisat senesinde yapılacak bulunan sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. Adaylar dü ayrı oturuma katılacaklar. İlk celsede bel kemiği ustalık esasi alınacak.

-Akıl yürütme, saymanlık odaklı sözel ve dijital detayları doğrusu Türkçe’yi akilane kullanma, okuduğunu anlama…Bunun örnekleri hayattaki sınav sistemlerinde de mevcut.

-Birinci seksiyon 40 Türkçe, 40 Matematik sorularından oluşacak. Bu sınavın kararı adayların bel kemiği ustalık testi sonucunu belirleyecek.

-Öğleden ahir ikinci celsede ortaöğretim müfredatına müteallik bilgiler esasi alınacak.

-Yükseköğretim Kurumları Sınavı, haziran ayının hissedar hafta sonu yapılacak.

Türkçe ve bel kemiği ustalık imtihanlarından oluşan Türkçe ve aritmetik sınavları Milli Eğitim’in eş müfredatına mebni olacak. Bütün adayların hissedar numara oturuma girmesi zorunlu. Bu oturumdan sonraları tarih ortası vakti arası verilecek. Bu, adayların zihnî adına rahatlamasını sağlayacak.

YKS’NİN FARKI NE?

Mevcut sınav sistemi bulunan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sistemleri ortada üç maaş hissedar müddet farkı bulunuyor. Adaylar Mart ayında YGS’ye girip peşi sıra haziran ayında lisans tercihlerini muktedir olgunlaşmak düşüncesince 5 ayrı celsede meydana getirilen LYS imtihanlarına giriyordu. Yeni sistemin en iri farklılığı kendini burada gösteriyor.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın açıklamış olduğu düzene mucibince hissedar numara seksiyon ve ikinci seksiyon haziran ayında ve bire hissedar çağ yapılacak.

SINAVDA KAÇ SORU OLACAK?

Üniversiteye hazırlanmakta bulunan öğrenciler YGS’de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinde 160 sorudan oluşan hissedar testten sorumluydu. Yeni sınavın ilkin oturumunda ise çabucak 80 istifham olacak. LYS’nin adına geçecek ikinci seksiyon ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi düşüncesince 40 ayrı istifham bulunacak. Yabancı gönül sınavına girecek adaylara ise 80 istifham yöneltilecek.

SINAV SÜRELERİ NE KADAR?

Sınavların istifham sayısını açıklanan YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınav süresinin daha belirlenmediğini söyledi. YGS-LYS sisteminde sınav şekline mucibince ayrımlılık göstermekle bu arada hissedar soruya 1,5 – 1,7 ahit müddet düşüyor. YGS-LYS’den ilkin meydana getirilen ÖSS’de ise istifham başına 1 ahit veriliyordu. Saraç, muktezi değerlendirmelerin yapıldıktan sonraları sınav sürelerinin belirleneceğini, bunun da ati hissedar tarihte açıklanacağını söyledi.

15 DAKİKA KURALI KALKIYOR!

Yapılan açıklamada, Sınav start saati bulunan 10.00’dan sonraları öğrenciler sınava alınmayacak. Öğrencinin lehine olabilecek ve ÖSYM’nin işleyişinde rastgele hissedar maslahat oluşturmayacak rastgele hissedar çeşitli iyileştirmeyi yapacağız.” denildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.