Ebelik Maaşı ve Atama Taban Puanları

30.08.2022
A+
A-

Ebelik atama taban puanları nasıl? Ebelik ataması hangi KPSS puan türüne göre yapılıyor? Ebelik maaşları ne kadar? Ebelik çalışma saatleri nasıl? Tüm merak edilen sorulara cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırladık. Bu konuda sizlere yardımcı olmak için en çok tercih edilen bölümlerden ebelik atama puanlarını ve maaşlarını detaylı bir şekilde paylaşacağız.

Ebelik Maaşı ve Atama Taban Puanları

2022 Ebelik Maaşı ve Atama Taban Puanları

Ebelik atama taban puanları nasıl? Ebelik ataması hangi KPSS puan türüne göre yapılıyor? Ebelik maaşları ne kadar? Ebelik çalışma saatleri nasıl? Tüm merak edilen sorulara cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırladık. Bu konuda sizlere yardımcı olmak için en çok tercih edilen bölümlerden ebelik atama puanlarını ve maaşlarını detaylı bir şekilde paylaşacağız. Siz de maaşlarını ve atama puanlarını merak ettiğiniz başka bölümleri yorumlara yazabilirsiniz. Yazdığınız bölümler hakkında detaylı bilgileri paylaşırız.

Meslek tercihlerimizde artık sevdiğimiz işi yapmak dışında birde maaşı ve atama puanları da etkili olabiliyor. Kariyer planlamanızı yaparken bölümünüzün tüm olanaklarını bilmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Seçeceğiniz meslek veya okuduğunuz bölümün maaşlarını ve atama puanlarını bilmeniz de sizin ileride nasıl bir yol izleyeceğinizi belirlemenizi sağlayacaktır.

Ebelik atama puanları ve ebelik maaşları hakkında detaylı bilgileri atama puanlarına göre bölüm tercih etmek isteyen veya sınav sonrası atama puanları ile ilgili bilgi sahibi olabilir. Tercihlerde en çok yer alan ebelik bölümünü ele alacağız.

Ebelik mesleğinin görevleri nelerdir?

Ebelik, hamile kadınlara doğumda destek olan doğumu yaptıran, doğum sonrasında da annelere ve bebeklere ihtiyaç duyulan konularda hizmet sunan bir sağlık alanı mesleğidir. Doğum yapacak anneleri doğuma hazırlamak, doğumu gerçekleştirmek ve sonrasında ebeveynlerin de bebek bakımında bilgilendirmesini sağlamak gibi hizmetleri vardır. Üniversitelerde Sağlık bilimleri fakültesi kapsamında 4 yıllık eğitim süresi olan bir lisans bölümüdür.

Ebelik 2 yıllık bölümü var mı?

Ebelik bölümünün 2 yıllık önlisans bölümü bulunmamaktadır, ebeliğin 4 yıllık lisans bölümü bulunuyor.

Ebelik çalışma alanları nerelerdir?

Bu bölümden mezun olanlar doğumhanelerde, hastanelerde, doğumevlerinde, aile sağlığı ve merkezinde, yeni doğan servislerinde vb. yerlerde hizmet edebilirler.

Ebelik ataması hangi puan türüne göre yapılıyor? Ebelik ataması nasıl?

Ebelik ataması 2 yılda bir yapılan KPSS-B grubu sınavından alınan KPSS-P3 puan türüne göre yapılıyor.  Sınava ebelik bölümünü okuyan lisans öğrencileri başvurabilir. Henüz bölümü bitirmeden de sınava girilebiliyor. 2 yılda bir yapıldığı için üniversite 3. Sınıfken de sınava girebiliyor ve yeterli puanı alırsanız mezun olduktan sonra atanabiliyorsunuz. Sağlık bakanlığı tarafından her sene belli aralıklarla belli bir sayıda ebe alımı alıyor. Ebelik atama puanları da atanmak istediğiniz yere göre değişebilir ama diğer bölümlere nazaran daha düşük bir puanlar kolaylıkla atanabiliyorsunuz. Özel sektörde de kolaylıkla iş bulunabilecek bir bölüm olduğunu da söyleyebiliriz.KPSS-genel-kultur-genel-yetenek-kitap-onerileri-kitap-tavsiyesi_yeni

Ebelik çalışma koşulları tüm sağlık sektörü çalışanlarında olduğu gibi zordur. Sağlık alanında çalışmak çok fazla fedakârlık ve özveri isteyen bir alandır. Bu fedakârlığı ve özveriyi fazlasıyla göstermekte olan bir alanda ebelik bölümüdür. İletişimi güçlü anlayışlı olmayı gerektirir. Devlette veya özel sektöre de çalışma olanakları vardır. Ebelerin çalışma saatleri haftalık maksimum 45 saattir. Ebelerde de nöbet sistemi vardır çalışma saatleri de nöbetlere göre değişiklik gösterir.

Ebelik KPSS Atama Taban ve Tavan Puanları

Atama Dönemi

Kadro Sayısı

Taban Puanları

Tavan Puanları

2022/5

800

64,159

78,143

2021/10

1600

64,678

86,593

2020/5

1600

59,361

75,840

2020/4

1.091

63,366

84,149

2019/7

1.091

65,351

85,236

2019/4

1000

66,450

87,823

 

♦TAVSİYE YAZI: KPSS Lisans Kaç Net Kaç Puan Eder? kpss-lisans-kac-net-kac-puan-eder.html

 

Ebelik maaşları ne kadardır? Özel sektörde ebelik maaşları ne kadar?

Ebelik maaşlarından bahsedecek olursak kamuda yeni başlayan lise mezunu ebe maaşı 2022 11 bin 491 TL,  Ön lisans mezunu ebe maaşı 12 bin 174 TL, Lisans mezunu ebe maaşı ise 12 bin 356 TL civarındadır. Ebelik maaşları, ebelik deneyimlerine göre belirli dönemlerde artmaktadır. Deneyimleri arttıkça ebe maaşları artmaktadır. Özel sektöre göre maaşlar değişebilir ama minimum bir ebe maaşı 5 bin 500 civarındadır. Özel sektör ebe maaşı, devlete atamış bir ebe maaşına göre daha düşüktür. Özel sektöre de çalışmak isteyenler için deneyimleri arttıkça maaşlarına zam yapılmaktadır. Deneyimleri arttıkça bir ebe maaşı 10 bin TL civarına çıkabilir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ece dedi ki:

    Teşekkür ederiz kafa karışıklığımız kalmadı.

  2. Rabia dedi ki:

    Teşekkür ederim bilgilendirici bir yazı olmuş🍀