2024 KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımı

30.07.2023
A+
A-

2024 KPSS ortaöğretim vatandaşlık konuları ve soru dağılımı Kamu Personeli Seçme Sınavına hazırlanan adayların araştırdığı konulardan birisidir. Bu yazımızda sizlerle 2024 KPSS ortaöğretim (Lise) vatandaşlık konularını ve konulara göre soru sayılarını paylaşacağız.

2024 KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımı

2024 KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımı

2024 KPSS ortaöğretim vatandaşlık konuları ve soru dağılımı Kamu Personeli Seçme Sınavına hazırlanan adayların araştırdığı konulardan birisidir. Bu yazımızda sizlerle KPSS ortaöğretim (Lise) vatandaşlık konularını ve konulara göre soru sayılarını paylaşacağız.

♦YENİ♦ KPSS Telegram Grupları Hemen KATIL!

 

ÖSYM tarafından iki yılda bir düzenlenen KPSS Ortaöğretim sınavı Lise mezun adayların girebildiği memur olabilme sınavıdır. Bu sınav çift yıllarda düzenlemekte olup alınan puan iki sene geçerlidir. Sınavda adaylara Genel Yetenek 60 soru, Genel Kültür 60 soru olmak üzere toplamda 120 adet soru sorulmaktadır. Bu soruları 130 dakikada yani 2 saat 10 dakikada çözmeniz istenmektedir. Sınavın Genel Kültür testinde Vatandaşlık dersinden 9 adet soru sorulmaktadır. Şimdi de 2024 KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık konularını inceleyelim.

2024 KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık Konuları

2024 KPSS’ye girecek adaylar, Genel Kültür Testinde Vatandaşlık dersinden sorumlu olduğunuz konuları aşağıda sıraladık. Sınavda özellikle bilgiyi ölçmeye yönelik soruları çıkmaktadır. Çalışmalarınızı bu yönde düzenleyebilirsiniz. 2024 KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık dersinde çıkacak konular aşağıdaki gibidir.

  • Hukukun Temel Kavramları
  • Devlet Biçimleri Demokrasi ve Kuvvetler Ayrılığı
  • Anayasa Hukukuna Giriş, Temel Kavramlar ve Türk Anayasa Tarihi
  • 1982 Anayasasının Temel İlkeleri
  • Temel Hak ve Hürriyetler
  • Yasama
  • Yürütme
  • Yargı
  • İdare Hukuku

★ TAVSİYE YAZI: KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık Kitap Önerileri için Tıklayın ★

kpss_lise_ortaogretim_vatandaslik_konulari_pdf

KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık Konuları 2024

2024 KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık Soru Dağılımı

2024 KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık dersinde adaylara 9 adet soru sorulmaktadır. Geçmiş yıllardaki soru dağılımını inceleyerek ağırlıklı olan konulara yönelebilirsiniz. Aşağıdaki tablodan görüldüğü üzere adaylara Temel Hukuk Kavramları ilgili her yıl soruları sorulmuş. Bu ana başlığın altında Hukuk Nedir, Yaptırım Türleri, Hukuk Kurallarının Türleri, Hukuk Çeşitleri, Hukuk Kurallarının Kaynakları, Boşluk Türleri, Kamu Hukukunun Dalları, Ceza Hukukuna Hâkim Olan İlkeler, Vergi Çeşitleri, Özel Hukukun Dalları, Hakkın Türleri, Hakların Kazanılması, Hakların Kullanılması, Medeni Hukukun Dalları ve Fiil Ehliyetin Şartları konuları yer almaktadır. Bu konularla ilgili soruları bilgi ezberi yoluyla ve soru çözerek yapabilirsiniz. Vatandaşlık konuları toplamda 9 ana başlıktan oluşmaktadır. Güzel bir çalışma programı ile bu konuları kısa süre içerisinde bitirebilirsiniz.

kpss_ortaogretim_vatandaslik_Konulari_soru_Dagilimi_2020

2024 KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık Soru Dağılımı

2024 KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık Konuları PDF İndir

Ders çalışırken sürekli olarak internetten konuları araştırmak yerine konuların PDF’ sini sitemizden indirebilirsiniz. İnternet erişimine uzak olduğunuz vakitlerde bilgisayarınıza veya telefonunuza konuların PDF’ sini indirerek konulara kolay yoldan erişebilirsiniz. KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık Konuları Tıkla PDF İndir

KPSS Ortaöğretim Vatandaşlık konularını, soru dağılımı ve yukarıda sizler için paylaştığımız bilgileri video olarak da izleyebilirsiniz.

KPSS Ortaöğretim Türkçe Konuları

KPSS Ortaöğretim Matematik Konuları

KPSS Ortaöğretim Tarih Konuları

KPSS Ortaöğretim Coğrafya Konuları

>KPSS Ortaöğretim Konuları TEK SAYFADA<

KPSS Genel Kültür&Yetenek Kitap Tavsiyeleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.