Ortaöğretim KPSS Adayları 1 Net Kuralına DİKKAT!

02.10.2023
A+
A-

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda, daha önce merkezi olarak yapılan DGS, YKS ve Lisans/Ön Lisans KPSS ‘de uygulanan 1 net 1 puan kuralının Ortaöğretim KPSS’ de de uygulanacağı bilgisine yer verildi. Öğrenciler tarafından tepki çeken bir uygulama olsa da ÖSYM bu kuralı Lise  KPSS’ de uygulayacak. Puanınızın hesaplanması için… devamı haberimizde

Ortaöğretim KPSS Adayları 1 Net Kuralına DİKKAT!

Ortaöğretim (lise)  KPSS Adayları 1 Net Kuralına DİKKAT!

Ortaöğretim (Lise) mezunu adaylar, memur olma hayaliyle  ülke genelinde düzenlenecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’na girmek için hazırlanıyor. ÖSYM tarafından yayımlanan ortaöğretim kılavuzunda sınavın değerlendirilmesine yönelik uyarı niteliğinde bilgiler yer aldı. Buna göre “Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır.” şeklinde yer aldı.

Ortaöğretim KPSS Kaç Soru Kaç Dakika

Sınavda adaylara Genel Yetenek  (Türkçe-Matematik-Geometri) ve Genel Kültür (Tarih-Coğrafya-Vatandaşlık-Güncel Bilgiler) Testlerinden toplamda 120 soru sorulacak. Sınavın cevaplama süresi, 130 dakika olacak. KPSS Ortaöğretim (Lise) için adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır. Sınavın giriş saatine dikkat etmeniz açısından önemlidir. KPSS Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımını okumak için tıklayınız.

En Az 1 (Net) Puan Kuralı Nedir?

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda, daha önce merkezi olarak yapılan DGS, YKS ve Lisans/Ön Lisans KPSS ‘de uygulanan 1 net 1 puan kuralının Ortaöğretim KPSS’ de de uygulanacağı bilgisine yer verildi. Öğrenciler tarafından tepki çeken bir uygulama olsa da ÖSYM bu kuralı Lise  KPSS’ de uygulayacak. Puanınızın hesaplanması için iki testten en az 1 (bir) net yapmanız gerekmektedir. Yani Genel Kültür testinden 1 net, Genel Yetenek testinden de en az 1 (bir) net yapmalısınız.

Adayların en çok sorduğu sorulardan birisi de Matematik dersinden soru çözmesem puanım hesaplanır mı? Eğer matematik dersinden soru çözemiyorsanız sıkıntı olmaz çünkü değerlendirme test bazında yapılacaktır. (Genel Kültür ve Genel Yetenek şeklinde) Türkçe dersinden en az 1 net yaptığınız taktirde sorun çözülmüş olacaktır. Adayların yanıldığı diğer bir nokta ise standart sapma ile ilgilidir. KPSS sınavın da standart sapma hesaplaması da test düzeyinde yapılır. 

ÖSYM’den yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi:

“Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI(KPSS) ORTAÖĞRETİM BAŞVURU KILAVUZUNDA GEÇEN KURAL AŞAĞIDAKİ GÖRSELDE YER ALMAKTADIR.ortaogretim-kpss-adaylari-dikkat

 

KPSS Ortaöğretim Kaç Net Kaç Puan Eder?

KPSS Ortaöğretim (Lise) sınavında toplam 35 net yapan aday 67,913 puan45 net yapan aday 71,515 puan70 net yapan aday 81,991 puan almıştır. Detaylı ortaöğretim kpss kaç net kaç puan eder sonuçlarını detaylı olarak incelemek için www.osymli.com/kpss/kpss-ortaogretim-kac-net-kac-puan.html bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Faydalı Linkler

KPSS Tüm Ortaöğretim (Lise) Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İNDİR

 

Kpss Ortaöğretim Güncel Deneme Sınavı indir

KPSS Ortaöğretim Puanı ile Tercih Edilebilecek Memurluklar ve Puanları

2024 KPSS Ortaöğretim Kaç Net Kaç Puan Eder?

2024 KPSS Ortaöğretim (Lise) Konuları ve Soru Dağılımı için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  ÖSYM’NİN kuralları bitmiyor ki
  Puan hesaplaması olmazsa ne yaparım

 2. Muaz dedi ki:

  Sınavdan önce öğrenmek kötü oldu şimdi

  1. Hadi ya dedi ki:

   Niye böyle bir kural olur ki
   Ya genel kültür hiç yapamazsan ne olcak o zaman

 3. Magdur dedi ki:

  Kuralı bilmiyordum çok sağolun ya