2024 TYT Polislik Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

09.09.2023
A+
A-

Polis olmak için 2024 TYT den kaç puan almak gerekir? TYT Polislik kazanmak için kaç net kaç puan gerekir? Polislik kaç net istiyor 2024? Sorularının cevabını bu yazımızda sizler için cevaplamaya çalışacağız. 2024 YKS’ ye hazırlanan öğrencilerden Polislik Meslek Yüksek Okulunu (PMYO) tercih edip polis olmak isteyip kaç net yapması gerektiğini bilmeyenler için bu yazımız faydalı olacaktır.

2024 TYT Polislik Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

2024 TYT Polislik Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

Polis olmak için 2024 TYT den kaç puan almak gerekir? TYT Polislik kazanmak için kaç net kaç puan gerekir? Polislik kaç net istiyor 2024? Sorularının cevabını bu yazımızda sizler için cevaplamaya çalışacağız. 2024 YKS’ ye hazırlanan öğrencilerden Polislik Meslek Yüksek Okulunu (PMYO) tercih edip polis olmak isteyip kaç net yapması gerektiğini bilmeyenler için bu yazımız faydalı olacaktır.

2024 TYT polislik taban puanlarını da sizlerle paylaşacağız. Sınav öncesinde hedeflenen puana kaç net ile ulaşabileceğini merak eden öğrenciler yazımızın devamında sözel ve sayısal net ağırlıklı olarak bulabilirler. Haydi şimdi hesaplamalara başlayalım.

SÖZEL DERSLERİ İYİ OLANA ADAYLAR

TYT_Polislik_Kazanmak_icin_Kac_Net_Kac_Puan_Gerekir_1

2024 TYT Polislik Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir

TYT puanı ile polisliği hedefleyen adaylardan sözeli iyi olanlar için ne sayıları şöyle: Türkçe 22 net, Sosyal 9 net; Matematik 4 net ve Fen Bilimleri 1 net olursa TYT ham puanı: 251 olmaktadır. Bu puan ile PMYO puan şartını sağlamış oluyorsunuz. Diğer bir örneğimiz aşağıdaki görselde yer almaktadır.

2023 TYT Polislik Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

2024 TYT Polislik Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir

TYT puanı ile polisliği hedefleyen adaylardan sözeli iyi olanlar için ne sayıları şöyle: Türkçe 23 net, Sosyal 11 net; Matematik 1 net ve Fen Bilimleri 1 net olursa TYT ham puanı: 251 olmaktadır. Bu puan ile PMYO puan şartını sağlamış oluyorsunuz. Eğer sayısal derslerden daha çok net yapmak istiyorsanız: En Kolay TYT Matematik Konuları Neler? (15-20 Net YAP) yazımızı inceleyebilirsiniz.

SAYISAL DERSLERİ İYİ OLANA ADAYLAR

TYT_Polislik_Kazanmak_icin_Kac_Net_Kac_Puan_Gerekir_3

2024 TYT Polislik Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir

TYT puanı ile polisliği hedefleyen adaylardan sayısalı iyi olanlar için ne sayıları şöyle: Türkçe 12 net, Sosyal 4 net; Matematik 14 net ve Fen Bilimleri 6 net olursa TYT ham puanı: 251 olmaktadır. Bu puan ile PMYO puan şartını sağlamış oluyorsunuz. Diğer bir örneğimiz aşağıdaki görselde yer almaktadır.

TYT_Polislik_Kazanmak_icin_Kac_Net_Kac_Puan_Gerekir_4

2024 TYT Polislik Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir

TYT puanı ile polisliği hedefleyen adaylardan sayısalı iyi olanlar için ne sayıları şöyle: Türkçe 10 net, Sosyal 8 net; Matematik 10 net ve Fen Bilimleri 7 net olursa TYT ham puanı: 250 olmaktadır. Bu puan ile PMYO puan şartını sağlamış oluyorsunuz. Eğer sözel derslerden daha çok net yapmak istiyorsanız: En Kolay TYT Türkçe Konuları Neler? yazımızı inceleyebilirsiniz. Aşağıda yıllara göre PMYO taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

2024 TYT Polislik Taban Puanları

Polis Akademisi tarafından her yıl yapılan duyuru ile TYT puan türü ile polisliğe başvuru için taban puanı belirlenmektedir. Bu puan ham puan olacak şekilde değerlendirilmektedir. Yani okul puanı eklenmemiş puanı türüne bakmalısınız. Son beş yıl içerisinde TYT polislik taban puanları şu şekildedir:

 • 2024: ❓ Henüz ilan edilmedi.
 • 2023: 250
 • 2022: 250
 • 2021: 250
 • 2019: 250
 • 2018: 260
 • 2017: 260
 • 2016: 270
 • 2015: 270

PMYO Başvuru Şartları Neler?

TYT puanı ile Polis Meslek Yüksek Okulu tercih edecek adaylarda aşağıdaki şartlar aranacaktır. Bu şartlar 2024 yılı itibariyle güncellenebilir. Kılavuz yayımlanınca tekrar inceleyeniz.

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak, [MEZUNİYET ŞARTI]

c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan alanlar, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise 2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (200.000) ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.) [TYT PUAN ŞARTI]

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,[YAŞ ŞARTI]

d) Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,[BOY-KİLO ŞARTI]

e) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

ğ) Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.

h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

j) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Sonuç olarak küçük bir hatırlatmada bulunmak isteriz. Yukarıdaki yapılan puanlama tabloları bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir resmi geçerliliği bulunmamaktadır. Hesaplamalar sonucunda elde edilen yüzdelik dilimlerde geçen sene kullanılan veriler esas alınmıştır.

“Sormak istediğiniz soruları yorum kısmından bize iletebilirsiniz.”

✅TAVSİYE YAZILARIMIZ:✅

2024 MSÜ Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

2024 MSÜ Taban Puanları: Harp Okulları, Astsubay, MYO

2024 TYT Kaç Net Kaç Puan Eder?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Acelya dedi ki:

  Ben bus ene sınava gireceğim ve polis olmak istiyorum fakat babam cezaevinden ve kasten adam öldürme suçundan polis olmama engelmidir

  1. derya dedi ki:

   polis olup babanı ceza evinden çıkarmaya mı çalışacaksın:D

 2. Acelye dedi ki:

  Babam cezaevinde ve polis olmak en büyük hayallerimden biri