2021 Yılı İnönü Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

10.02.2021
38.262
A+
A-

2020-2021 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru İnönü Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. İnönü Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2021 Yılı İnönü Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

2021 Yılı İnönü Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu, Akademik Takvim

2020-2021 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru İnönü Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. İnönü Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

 

2021 İnönü Üniversitesi Yaz Okulu Takvimi

İnönü Üniversitesi tarafından yayımlanan 2021 yaz okulu takvimine göre yaz okulu kayıtları 05 – 09 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yaz okuluna kaydını yaptıran öğrenciler için Yaz Okulu dersleri 12 Temmuz 2021 tarihinde başlayacak. Öğretim sonunda uygulanacak sınavlar ise 31 Ağustos – 04 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

 

Yaz Okulu Başlamasına Kalan Süre- Geri Sayım

2021 Yılı İnönü Üniversitesi Yaz Okulu Akademik Takvimi

Ders Kayıtları05 – 09 Temmuz 2021
Ücret Ödemeleri05 – 09 Temmuz 2021
Yaz Okulu Başlangıcı12 Temmuz 2021 Pazartesi
Ders Ekleme Silme Günü**12 Temmuz 2021 Pazartesi
Kapatılan Derslerin İlanı13 Temmuz 2021 Salı
Demokrasi ve Milli Birlik Günü (Resmi Tatil)15 Temmuz 2021 Perşembe
Kurban Bayramı Tatili19- 23 Temmuz 2021
Derslerin Sonu29 Ağustos 2021
Zafer Bayramı Tatili30 Ağustos 2021
Yaz Okulu Sonu Sınavları31- Ağustos – 04 Eylül 2021
Yaz Okulu Sonu Mazeret Sınavları***09 Eylül 2021
Otomasyon Sistemine Not Girişi Sonu12 Eylül 2021
* Birim : İlgili Fakülte/Yüksekokul ve Enstitüleri İfade Eder.

** Yeterli öğrenci sayısı olmaması nedeniyle açılmayan dersler yerine yeni ders alma (Açılmış bir dersi öğrenci ekle-silde değiştiremez)

*** Mazereti nedeniyle Yaz Okulu Sınavlarına katılamayan öğrenciler, mazeret sınavına girecektir. Bu sınavlara girebilmek için öğrencilerin Yaz Okulu Sonu Sınavlarına katılamama gerekçelerini resmi belge ile belgeleyerek bir dilekçe ile ilgili birimin yaz okulu kayıt memuruna en geç mazeret sınavı yapılmadan önceki mesai günü içerisinde vermeleri zorunludur.

** *Mazereti nedeniyle Yaz Okulu Sınavlarına katılamayan öğrenciler, “İnönü Üniversitesi Yaz Okulu Yönergesi nde belirtilen hükümler çerçevesinde işlem yapılır.

YAZ OKULU İLE İLGİLİ GENEL AÇIKLAMALAR

 • Hazırlık sınıfı öğrencileri Yaz Okulu lisans programlarından ders
 • Öğrencilerin, (Yabancı Dil hazırlık sınıfları hariç) Yaz Okulunda alacağı derslerin toplamı, çakışmaması koşuluyla, 12 (oniki) saati geçemez.
 • Yaz Okulu kapsamında I. ve II. Öğretim öğrencileri aynı programa
 • Yaz Okulunda, bitirme çalışması dersi açılamaz.
 • Ön koşullu derslere ilişkin uygulama Yaz Okulunda da geçerlidir.
 • Yaz Okulunda ONLİNE Senkron olarak yapılacak derslere devam zorunludur. Bir dersin daha önceki yarıyıllarda devam koşulu yerine getirilmiş olsa bile Yaz Okulunda devam zorunluluğu kaldırılamaz. Yaz Okulu devamı, daha sonraki yarıyıllardaki devam şartını sağlamaz. Devamsızlık sınırı, İnönü Üniversitesi Ön lisans, Lisans ve Yüksek Lisans Eğitim- Öğretim ve Sınav Yönetmeliklerinde belirtildiği biçimde uygulanır.
 • İnönü Üniversitesi Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 28.maddesi uyarınca, Lisans öğrencilerinden, GANO’su 2.00’ın altında olan öğrenci üst yarıyıllardan ders alamaz. Bu kural üçüncü yarıyıl başından itibaren uygulanır. 3. yarıyıl ve üst yarıyıllardaki dersleri yaz okulunda açılmış olsa bile alamazlar. Bu öğrenciler alt yarıyıllarda alıp başarısız kaldıkları dersler ve şartlı geçtiği dersleri alır.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN DERS KAYDI VE YAZ OKULU ÜCRETİ ÖDEME

 • Yaz Okulunda Açılan Dersleri, Fakültelere göre yukarıda yer alan “Yaz Okulunda Açılan Dersler” yazan link de ilan edilmiştir. Açılan Derslerin ders saatleri, ders ücretinin hesaplamalarında esas alınacaktır.
 • Öğrencilerimiz, Öğrenci Otomasyon Sisteminde, 2019-2020 Yaz Döneminde açılan dersleri, ders kayıt alanında görebilecek ve bu dersleri seçebilecektir. Öğrenci Otomasyon Sistemi, seçilen yaz dönemi (Yaz Okulu) derslerinin, ders saatine bakarak, YÖK’ün belirlediği saat ücretine göre ödenecek ücreti hesaplayacak ve Ziraat Bankasına gönderecektir. Öğrenci almış olduğu derslere ne kadar ücret ödeyeceğini, Öğrenci Otomasyon Sistemindeki kendi sayfasında görebilecektir.
 • Ziraat Bankası ATM lerinde, aldığı derslerin ücretini yatıran öğrencilerin, derslere kaydı, danışman onayına gidecek, danışmanın onayı ile birlikte ders kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır.
 • Yaz okulunda alınacak bir dersin toplam saati, aynı dersin, güz/bahar yarıyılındaki toplam saatine eşittir. Ücretlendirme toplam saat üzerinden yapılmaktadır.

DİĞER ÜNİVERSİTELERDEN GELEN ÖĞRENCİLER İÇİN GENEL AÇIKLAMALAR

Diğer Yüksek Öğretim Kurumu öğrencileri, Erasmus  ve Farabi Değişim Programı öğrencileri veya özel öğrenci statüsünde değerlendirilir. Özel Öğrenci Yönergesi çerçevesinde işlem görürler. Özel öğrencilerin, İnönü Üniversitesi Yaz Okuluna kayıt yaptırabilmeleri için

 • Üniversitemiz yaz okulunda alacağı derslerin, kendi üniversitenizde uygulanan kurallar çerçevesinde (seçmek istediğiniz dersin üniversitemizdeki ders/derslere içerik bakımından eşdeğer olduğuna ve üniversitemizden söz konusu ders(ler) i alabileceğinize ilişkin belge) ile birlikte, kendi üniversitesinin, diğer üniversitelerin yaz okullarında ders alma ile ilgili herhangi bir sınırlaması olmaması halinde ise bulunduğunuz sınıfı belirten öğrenci belgesi ile Üniversitemizde ders almak için dersi alacağı fakültenin/yüksekokulun kayıt görevlisine başvuruda bulunacaktır.
 • Yaz Okulunda ödenecek Yaz Okulu ücreti, İnönü Üniversitesi (İ.Ü.) Yönetim Kurulunca belirlenmiştir.
 • Diğer Üniversitelerin öğrencileri, Üniversitemizin hangi fakültesinde yaz okulu yapacak ise o Fakültemizin/yüksekokulumuzun yaz okulu kayıt görevlisine başvuruda bulunacak, kayıt görevlisi, Üniversitemiz Öğrenci Otomasyon Sistemine, öğrenciyi Yaz Okulu Öğrenci Olarak kayıt yapacak ve öğrenciye öğrenci kayıt numarası verecektir.
 • Öğrenci Otomasyon Sistemine kayıt işlemi yapıldıktan sonra kendisine verilen öğrenci numarası ile Üniversitemizin internet sitesinde e-Hizmetlerde “Bilgi Sistemi” ne tıklayacak ve gelen ekranda “Öğrenci Bilgi Sistemi”ni seçerek, bu ekrandaki, Öğrenci Numarası yazılacak alana kendisine verilen öğrenci numarasını girecek, “Şifremi Unuttum” alanına tıklayacak ve yeni gelen ekranı doldurduktan sonra “Şifre Yenile” butonuna bastığınızda kayıt memurunun sisteme girmiş olduğu öğrenci e-mailine şifre gelecektir. Öğrenci o şifreyi kullanarak otomasyona sistemine giriş yapacaktır.
 • Öğrenci, otomasyona giriş yaptıktan sonra yaz okulunda açılan derslerden almak istediği dersi/dersleri seçerek onaylayacak, sistem alınan dersleri, ders saatine bakarak, sistem YÖK’ün belirlediği saat ücretine göre ödenecek ücreti hesaplayacak ve Ziraat Bankasına gönderecektir.
 • Ziraat Bankası ATM lerinde, aldığınız derslerin ücretini ödedikten sonra Fakültemizin/yüksekokulumuzun yaz okulu kayıt görevlisine başvuruda bulunarak ders kaydınızı onaylatınca kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır.
 • İ.Ü. Yaz Okulunda alacağınız derslerin toplamı, çakışmaması koşuluyla, 12 (oniki) saati geçemez.
 • İ.Ü. Yaz Okuluna kayıt yaptıran özel öğrencilere, aldıkları derslerin kodunu, adını, saat/kredisini, AKTS (ECTS) kredisini ve başarı notunu gösteren bir belge düzenlenir ve öğrenciye verilir. Ayrıca, öğrencinin kayıtlı olduğu ilgili yüksek öğretim kurumuna gönderilir.
 • Yaz okulunda alacağınız bir dersin toplam saati, aynı dersin, üniversitemizdeki güz/bahar yarıyılındaki toplam saatine eşittir. Ücretlendirme toplam saat üzerinden yapılmaktadır.
 • Kapatılan dersler dışında herhangi bir dersten çekilme isteği ve para iade isteği kabul edilmeyeceğinden ders seçimi dikkatli yapılmalıdır.

KAPATILAN DERSLER VE EKLE/SİL İŞLEMLERİ

 • Yaz Okulunda açılan ve kapatılan dersler, ilgili birim tarafından ders ekle-sil ilk günü sonuna kadar ilan Açılan derslerden ders bırakma (çekilme) / ders silme işlemi uygulanmaz, para iadesi yapılmaz.
 • Sadece kapatılan derslerin para iadesi yapılır.
 • Ders kayıt haftasında seçtiğiniz dersler arasında kapatılan ders var ise, Ekle-Sil günlerinde dersin yerine yeni bir ders seçebilirsiniz.
 • 20 öğrenciden daha az başvuru olan dersler, (özel durumlar dışında) dersi açan bölüm tarafından kapatılır. Bu nedenle ekle/sil süresi içerisinde kapatılan dersleri mutlaka öğreniniz.
 • Kapatılan dersler için ekteki Para İade ve Ders Ekle-Sil Formu düzenlenmiştir. Kapatılan dersin yerine yeni bir ders seçmek isteyenler veya ders seçmek istemeyip para iadesi isteyenler bu formu dolduracaklardır. Para iadesi banka aracılığıyla yapılacağından, Form üzerine yazacağınız banka hesap numarasının size ait olması gereklidir. Aksi durumda ödeme yapılamaz.
 • Kapatılan dersin yerine yeni ders seçmek istiyorsanız ve kapatılan ders için ödediğiniz ücret, yeni seçmek istediğiniz ders için ödeyeceğiniz ücreti karşılıyor ise, ders ekleme/silme işlemi için Para İade ve Ders Ekle-Sil Formunu doldurarak ilgili bölüm kayıt görevlisine teslim
 • Kapatılan dersin yerine yeni ders seçmek istiyorsanız ve kapatılan ders için ödediğiniz ücret, yeni seçmek istediğiniz ders için ödeyeceğiniz ücreti karşılamıyor ise, farkını bankaya yatırdıktan sonra banka dekontu ve (doldurduğunuz) Para İade ve Ders Ekle-Sil Formu ile birlikte Form ve banka dekontunun birer kopyasının kendinize alınız formun ve banka dekontunun aslını kayıt görevlisine teslim ediniz. Kayıt görevlisi yeni aldığınız dersi sisteme işleyecektir.
 • Kapatılan dersin yerine yeni ders almayacak öğrenciler para iadesi için banka dekontunun fotokopisi ve onaylı “ Para İade ve Ders Ekle-Sil Formu” ile birlikte 15 Temmuz 2020 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ilgili kayıt görevlisine teslim

YAZ OKULU ÜCRETLERİ

 • Yaz Okulu ders ücretinizi açılan dersler çizelgesinde “S” sütununda belirtilen ders saatine göre hesaplanacaktır.
 • Aşağıdaki tabloda fakülte ve yüksekokulların saat başı ödeyeceği ücretler ilan edilmiştir. Öğrenci hangi fakültede ders alacak ise o fakülte için belirlenen ücret tablosunda yer alan ücrete göre Öğrenci Otomasyon Sistemi, aldığınız derslerin ders saatine göre yatıracağınız ücreti hesaplayarak, sizi borçlandıracaktır.
 • 06-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında kayıtlandığınız derslerden, yeterli öğrenci sayısına ulaşılamadığı için açılmayan derslerin yerine, “ Ders Ekleme Silme Günü” yeni ders alabilirsiniz. Açılmayan ders yerine alacağınız ders bulunmaması halinde, açılmayan ders için yatırmış olduğunuz paranın iadesi için “ Para İade Formu” doldurmanız gerekir.
 • Para İade Formlarının teslimi 15 Temmuz 2020 Çarşamba günü mesai bitimine kadar, ilgili fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokuluna yapılacaktır.

2020 İnönü Üniversitesi Yaz Okulunda Açılacak Dersler Listesi

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yaz okulunda açılacak derslerin incelemek için tıklayınız

2020 İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yaz Okulu Yönergesi

Yaz Okulu için;
– Talep formu doldurmanıza/onaylatmanıza gerek yoktur. Yaz okulu yönergesine uygun olması şartıyla ders seçimlerinizi kendiniz yapabilirsiniz. Bu konudaki tüm sorumluluk öğrenciye aittir. Yönetmeliğe aykırı olarak alınmış dersler, başarılı olunsa bile geçersiz olacaktır. 

 

 • Öğrenciler, kayıtlı bulunduğu bölüm veya programa yerleştirildiği yıldaki en düşük ÖSYM yerleştirme taban puanına eşdeğer veya daha yüksek puan ile öğrenci alan üniversitelerin yaz okullarından, ders alabilir. Öğrenciler ÖSYM yerleştirme puanı düşük olan üniversitelerin yaz okullarında ders alamaz. 
 • Diğer yükseköğretim kurumlarının yaz okullarında alınan derslerin başarı notları, ilgili bölümün muafiyet ve intibak komisyonunun kararı ve ilgili bölümün bağlı olduğu birimin Yönetim Kurulunun onayından sonra kayıtlara geçer
 • Diğer üniversitelerden/fakültelerden alınan dersin ders saati/kredisi, bölüm öğretim planındaki eşdeğer dersin ders saati/kredisinden az olmaması ve içerik olarak en az %75 benzerlik göstermesi gerekmektedir.
Alınabilecek derslerle ilgili kurallar:
 1. Bir Öğrenci yaz okulunda;
  • Daha önce güz ve bahar yarıyıllarında alıp başarısız olduğu dersleri,
  • Güz ve bahar yarıyıllarında açıldığı halde almadığı veya alamadığı dersleri,
  • Güz ve bahar yarıyıllarında almakla yükümlü olduğu derslerin tümünü alıp başarmış olması halinde, bir üst yarıyılda açılan dersleri,
  • GANO’ ya bakılmaksızın, öğrenci isterse DD ve DC olan notlarını yükseltmek için ilgili dersleri, 12 krediyi geçmemek üzere en fazla dört ders alabilirler. 
 2. Mezun konumunda olan öğrenciler ile GANO’su 3.00-4.00 arasında olanlar, 16 krediyi geçmemek üzere 4+1 ders alabilir.
 3. Yaz okulunda birinci sınıf öğrencisi, üçüncü ve dördüncü sınıftan; ikinci sınıf öğrencisi dördüncü sınıftan ders alamaz, GANO’su 1.80’in altında olan öğrenci, yaz öğretiminde sadece daha önce alıp da başarısız olduğu ve şartlı geçtiği dersleri alır.
 4. Öğrenciler daha önce CC ve üstü harf notu almış oldukları dersleri yaz okulunda alamazlar.
 5. Yaz Okulunda alınan derslerin başarı notu, genel not ortalamasının hesaplanmasında derslerin ait oldukları yarıyıllarda değerlendirmeye katılır.
 6. Staj yapan öğrenci staj süresi içinde yaz okulunda ders alamaz.

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz Okulunu Online Yapan Üniversiteler için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  Harran unv.okuyorum kadın doğum dersini Hangı unv açıyor bı bılgısı olan varmı ya

 2. Erhan Bal dedi ki:

  İnönüden ne hayır gördük ki ismiyle açılan üniversitesinden hayır görelim…

 3. Baki dedi ki:

  Misafir öğrenci için kayıt var mi

 4. Laman dedi ki:

  Anatomi dersi açilacak mk

 5. Uğut dedi ki:

  Ben son sınıfım son sınıfın güz döneminden 3 bahar döneminden 1 dersim var toplam 4 ders yaz okulunda alıp mezun olabilirmiyim?

  1. Ci dedi ki:

   Ders kredilerine bağlı dostum, üniversiteler yaz okullarına kredi sınırlaması koyuyorlar, tabi derslerinin yaz döneminde açılması lazım.