2021 İstanbul Teknik Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

11.02.2021
24.472
A+
A-

2020-2021 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yaz okulu açılacağına dair duyuru yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulunda açılacak derslere yer verildi. İstanbul Teknik Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2021 İstanbul Teknik Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

2021 Yılı İstanbul Teknik Üniversitesi Yaz Okulu

2020-2021 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yaz okulu açılacağına dair duyuru yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulunda açılacak derslere yer verildi. İstanbul Teknik Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

 

2021 İTÜ Yaz Okulu Takvimi

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yayımlanan 2021 yaz okulu takvimine göre yaz okulu kayıtları 05-07 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yaz okuluna kaydını yaptıran öğrenciler için Yaz Okulu dersleri 12 Temmuz 2021 tarihinde başlayacak. Öğretim sonunda uygulanacak sınavlar ise 21-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacak. 

Yaz Okulu Başlamasına Kalan Süre- Geri Sayım

Diğer Üniversitelerden Yaz Öğretiminde Ders Alacak İTÜ Öğrencilerin Dikkatine

Yaz Öğretiminde diğer Yükseköğretim Kurumlarından ders almak isteyen İTÜ öğrencileri, İTÜ Yaz Öğretimi Yönetmeliğinin 17.maddesi gereğince öğrencinin bağlı bulunduğu Bölüm Kurulunun olumlu görüşü ve Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile ders alabilirler. Aksi takdirde alınan dersler transkripte işlenmeyecektir.

2020 İTÜ Yaz Okulu Tarihleri

Yaz Öğretimi Ders Programlarının İlanı18 Haziran 2021
Yaz Öğretimi Kayıtları05-07 Temmuz 2021
Yaz Öğretimi Başlangıcı12 Temmuz 2021
Kapatılacak Derslerin Tespiti ve İlanı7 Temmuz 2021
Bir Dersi Bırakıp Bir Başka Derse Yazılma13 Temmuz 2021
Yaz Öğretimi Ücretlerinin Yatırılması14-15 Temmuz 2021
Ücretlerini Yatırmayan Öğrencilerin Ders Kayıtlarının Silinmesi16 Temmuz 2021
Yaz Öğretimi Sonu20 Ağustos 2021
Yaz Öğretimi sınavları 21-29 Ağustos 2021

Başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı iken İTÜ’de özel öğrenci statüsünden yararlanarak Yaz öğretiminden ders almak isteyen öğrenciler (2019 yılı verileridir)

– Öğrencinin kayıtlı olduğu programda genel not ortalamasının asgari, 4’lük sistemde 3 (üç) veya diğer not sistemlerinde İTÜ Muafiyet ve İntibak İşlemleri Not Dönüşüm Tablosu’nda bu ortalamaya karşılık gelen ortalamasının olması gerekmektedir.

(İTÜ Muafiyet ve intibak işlemleri not dönüşüm tablosu için tıklayınız)

– Hazırlık sınıflarına özel öğrenci kabul edilmez.

– Yukarıdaki ortalama sağlanmış olsa bile talep edilen dersin kontenjanı dolmuş ise ders kayıt işlemi gerçekleştirilemez. Özel öğrenci, ders kontenjanı artışı talebinde  bulunamaz.

– Kayıt olmak istenilen ders, Mimarlık Fakültesi veya Denizcilik Fakültesi derslerinden biri ise dersi açan Bölüm Başkanlığı’nın onayı gerekmektedir. Onay, özel öğrenci ders talep formuna alınmalıdır.

 Özel öğrenci statüsünde, Başka bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olup İTÜ’de Yaz öğretiminden ders alacak öğrencinin kayıt sırasında vermesi gereken belgeler:

1- Öğrenci kimlik fotokopisi veya yeni tarihli öğrenci belgesi (E-Devletten alınan öğrenci belgesi geçerlidir.)

2- Not durum belgesinin aslı (Transkript )  – Yeni tarihli

3- Kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumunun İTÜ’de yaz öğretiminden ders alınabileceğini belirtir onaylı belge

4- Eğer İngilizce dilinde verilmekte olan  bir ders alınacak ise yabancı dil düzeyinin yeterli olduğunu gösterir belge (İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosunca kabul edilen yeterlilik belgeleri için tıklayınız.)

5- Özel öğrenci ders talep formu (Form için tıklayınız.)

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz Okulunu Online Yapan Üniversiteler için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. sinan dedi ki:

  osmangazi üniversitesi jeoloji bölüm öğrencisiyim, ortalamam 3 ün altında ve yaz okulu yapmak istiyorum açılan derslerden yapabilirmiyim yardımcı olurmusunuz?

 2. Orhan dedi ki:

  Yönetmelikte İTÜ öğrencisiyseniz kurum içi ve farklı üniversitelerden dahil 8 kredi almanıza izin veriyorlar. Fakat farklı okuldan başvuru yapılacaksa yine İTÜ öğrencilerine uygulanan bu yönetmelik mi uygulanacak. Mesela Marmara Üniversitesi 5 derse izin verdiğinden ben itüde 8 krediyi geçmeyen bir ders alabilir miyim?

 3. figen dedi ki:

  tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü yaz okulu açılacak mı açılacaksa hangi dersler ben bulamıyorum kesinleşen dersleriyardımmm

 4. Osman dedi ki:

  3 ortalaması olan adam neden yaz okulu yapma gereği duysun insanlarla taşak geçiyorlar adeta. Bizim öğrencimiz değilseniz gelmeyin diyorlar kısacası

  1. Merve dedi ki:

   daha erken bitirebilmek için? sonuçta ismi olan bir üniversite böyle bir şart koyması normal.

  2. Ssnnsn dedi ki:

   Yaz okuluna baş vurmak için ila 3 ortalama mı istiyor?

 5. Sevda dedi ki:

  İstanbul teknik üniversitesi için yaz okulu online açılacek denmiş fakat tarih yok açıklamada ise 2019 yılından bahsediliyor?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Sevda, ayrıntılar henüz belli olmadı. Geçen senenin bilgileri emsal olması için silinmedi. Üniversite duyuruyu yapınca sayfa güncellenecektir.