2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

27.03.2024
A+
A-

2023 – 2024 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yaz okulu açılacağına dair duyuru yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulunda açılacak derslere yer verildi. İstanbul Teknik Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Yaz Okulu Akademik Takvimi

2023 – 2024 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yaz okulu açılacağına dair duyuru yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulunda açılacak derslere yer verildi. İstanbul Teknik Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

 

2024 İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yaz Okulu Tarihleri

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yayımlanan 2024 yaz okulu takvimine göre yaz okulu kayıtları 23 – 26 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yaz okuluna kaydını yaptıran öğrenciler için Yaz Okulu dersleri 1 Temmuz 2024 tarihinde başlayacak. Öğretim sonunda uygulanacak sınavlar ise 10 – 17 Ağustos 2024 tarihleri arasında yapılacak. 

Yaz Okulu Başlamasına Kalan Süre- Geri Sayım

İstanbul-Teknik-universitesi-yaz-okulu-duyurusu-hangi-dersler-acilicak

2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Yaz Okulu

Diğer Üniversitelerden Yaz Öğretiminde Ders Alacak İTÜ Öğrencilerin Dikkatine

Yaz Öğretiminde diğer Yükseköğretim Kurumlarından ders almak isteyen İTÜ öğrencileri, İTÜ Yaz Öğretimi Yönetmeliğinin 17.maddesi gereğince öğrencinin bağlı bulunduğu Bölüm Kurulunun olumlu görüşü ve Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile ders alabilirler. Aksi takdirde alınan dersler transkripte işlenmeyecektir.

2024 İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yaz Okulu Takvimi

Üniversite Senatosunun kararı doğrultusunda belirtilen tarihlerde değişiklik yapılabilir.

YAZ ÖĞRETİMİ (LİSANS-LİSANSÜSTÜ)TARİH
Yaz Öğretimi Ders Programlarının İlanı24 Mayıs 2024
Yaz Öğretimi Kayıtları / Lisans-Lisansüstü
(Lisansüstü öğrencileri Danışman Onayı ile WEB’den)*
24 Haziran 2024 Saat:14:00 Başlangıç-26 Haziran 2024 Saat:16:00 Bitiş www.osymli.com
Kapatılacak Derslerin Tespiti ve İlanı*26 Haziran 2024
Yaz Öğretimi Başlangıcı* www.osymli.com1 Temmuz 2024
Bir Dersi Bırakıp Bir Başka Derse Yazılma (Lisansüstü öğrencileri Danışman Onayı ile WEB’den)*1 – 2 Temmuz 2024
Yaz Öğretimi Ücretlerinin Yatırılması*03 Temmuz 2024 Saat:14:00 Başlangıç – 04 Temmuz 2024 Saat:17:00 Bitiş
Ücretlerini Yatırmayan Öğrencilerin Ders Kayıtlarının Silinmesi*5 Temmuz 2024
Yazöğretimi Sınav Programı İlanı*17 Temmuz 2024
Yaz Öğretimi Sonu Sınavına Girebilme Koşulunu Yerine Getiremeyen Öğrencilerin Listesinin İlanı5 – 9 Ağustos 2024
Yaz Öğretimi Sonu9 Ağustos 2024
Yaz Öğretimi Sınavları* www.osymli.com10 – 17 Ağustos 2024
Yaz Öğretimi Sınav Notlarının/Yaz Öğretimi Staj Son Giriş Tarihi19 Ağustos 2024 Saat: 12:00
Fakülteler Tarafından Lisans Yaz Öğretimi Mezunlarının Kurul Kararlarının Bildirilmesi29 Ağustos 2024

28.08.2023 günlü ve 842 sayılı Üniversite Senatosu kararı gereğince tarihlerde değişiklik yapılmıştır.

Aşağıdaki bilgiler güncellenecektir.

.

.

.

SÜREÇLER

Kontenjan Artırımları

Yaz Öğretimi Ücretlerinin Yatırılması

2021 – 2022 Eğitim – Öğretim yılı Yaz Öğretimi ücretlerinizi, 6 Temmuz 2022 saat 14:00’ten itibaren 7 Temmuz 2022 saat 16:00’a kadar Vakıfbank Şubelerinden / ATM / İnteraktif Bankacılığı aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

Bankaya Yaz Öğretimi Ücreti öderken mutlaka öğrenci numaranızı belirterek ödeme işlemini gerçekleştirmeli ve öğrenci numaranızı dekont üzerine işletmelisiniz.

Yarı Havuz Dersler Hakkında

Diğer Üniversitelerden Yaz Öğretiminde Ders Alacak Öğrencilerimizin Dikkatine

Yaz Öğretiminde diğer Yükseköğretim Kurumlarından ders almak isteyen öğrencilerimiz bağlı bulunduğu Bölüm Kurulunun olumlu görüşü ve Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile ders alabilirler. Aksi takdirde alınan dersler transkripte işlenmeyecektir.

Başka Bir Yükseköğretim Kurumunda Kayıtlı İken Üniversitemizde Özel Öğrenci Statüsünden Yararlanarak Yaz Öğretiminden Ders Almak İsteyen Öğrencilerin Ders Kayıtları Hakkında

Yabancı Diller Yüksekokulu Tarafından Açılan “ITA”, “ISP”, “FRA”, “ALM”, “JPN”, “RUS”, “CIN” kodlu dersler

a- Lisans programları ders planlarında kredisiz olarak yer alan Yabancı Dil Dersleri, 29 Kasım 2018 günlü ve 689 sayılı Üniversite Senatosu kararı gereğince, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Bahar yarıyılından itibaren 3 kredi olarak son plana (2017-2018 Güz dönemi ve sonrası) dahil öğrenciler için ITB grubuna eklenmiştir. Söz konusu derslerin alınması durumunda, dönem sonunda alınacak harf notları transkripte işlenecek olup mezuniyet kredisini ve ortalamayı etkileyecektir.

b- 2017-2018 Güz dönemi ve sonrası planlara dahil olan öğrenciler, ITB’ye eklenen yabancı dil derslerini 2018-2019 Bahar döneminden önce başarmışsa (dersler, o dönemlerde kredisiz olduğu için ) ITB kredilerini tamamlamak zorundadırlar.

c- 2017-2018 Güz dönemi öncesi planlara dahil olan öğrenciler bu dersleri alabilirler, ancak söz konusu dersler mezuniyet kredisine sayılmayacaktır.

TUR Kodlu Ders Alacak Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Dikkatine

   • 30356 TUR 111 Türk Dili I
   • 30357 TUR 112 Türk Dili II

Yukarıda belirtilen dersler yabancı uyruklu öğrenciler için açılmıştır. Bu dersi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin 29 Haziran 2022 tarihine kadar ekli formu doldurarak ermisa@itu.edu.tr e-posta adresine göndermesi gerekmektedir. 04-05 Temmuz 2022 tarihleri arasında bu dersler Yeni Öğrenci Bilgi Sistemine işlenecektir.

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Sonunda Azami Süresi Dolacak Öğrencilerin Dikkatine

İTÜ Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nin Öğretim süresi ve şekli başlığı altında yer alan 14.maddesini inceleyerek ders seçimlerini yapmaları önerilir.

2022 Bahar Yarıyılı sonunda (18 Temmuz 2022 tarihinde – Fakülteler Tarafından Bahar Yarıyılı Mezunlarının Kararlarının Bildirilmesi) Mezuniyeti Kesinleşen Öğrenci

2022 Bahar Yarıyılı sonunda (18 Temmuz 2022 tarihinde – Fakülteler Tarafından Bahar Yarıyılı Mezunlarının Kararlarının Bildirilmesi) mezuniyeti kesinleşen öğrencilerden; 2022 Yaz Öğretiminde ders kaydı yaptırmış olanların Fakülte mezuniyet kararı doğrultusunda yapmış olduğu ders kayıtları silinecektir.

ÇAP ve YANDAL Öğrencilerinin Dikkatine

2021- 2022 Bahar Dönemi sonu itibarı ile ÇAP ve YANDAL programlarından kayıt silme işlemleri devam etmektedir. İTÜ Lisans programları Yatay Geçiş, ÇAP ve YANDAL Programı Yönergesinin ilgili hükümleri uyarınca atılma durumundaki öğrencilerin süreç sonunda 2.Anadal/YANDAL programından kayıtları silineceğinden ve alacakları 2. Anadal/YANDAL dersleri düşürüleceğinden, 2021-2022 Yaz Dönemi ders seçimlerinde bu hususun dikkate alınması gerekmektedir.

Ön şart Hatası Alan ÇAP veya YANDAL Öğrencilerin Ders Kayıt İşlemleri

Ön şart ve Bölüm kısıtı sebebiyle ders kaydı yapamayan ÇAP ve YANDAL öğrencilerinin ders kayıtlarının yapılabilmesi için Fakülte Dekanlığına başvurulması gerekmektedir. İlgili birimden gelecek yazı doğrultusunda ilgili dersin kaydı 04-05 Temmuz 2022 tarihleri arasında ÖİDB personeli tarafından gerçekleştirilecektir.

ÇAP ve YANDAL Programlarında Önşart Kısıtı Olan Derslere Kayıt Yapılabilmesi İçin Koşullar

   • ÇAP ve YANDAL öğrencileri almak istedikleri derslerin önşartı ÇAP/YANDAL planında ve farklı kodla da olsa 1. anadal ders planında bulunuyorsa ve henüz başarılmamışsa bu önşart derslerini almak zorundadır.
   • Önşart dersi ÇAP ve 1.anadal planında bulunuyorsa ÇAP öğrencilerinin önşartı olan derse kaydının yapılabilmesi için öncelikle önşart dersinin başarılmış olması veya farklı kodla alınan bir dersin Fakülte Yönetim Kurulu Kararı ile bu önşart dersi ile denkliği ve muafiyetinin sağlanmış olması gerekmektedir.
   • Önşart dersi YANDAL ve anadal planında bulunuyorsa YANDAL öğrencilerinin önşartı olan derse kaydının yapılabilmesi için öncelikle önşart dersinin başarılmış olması veya farklı kodla alınan bir dersin Fakülte Yönetim Kurulu Kararı ile bu önşart dersi ile denkliği ve muafiyetinin sağlanmış olması gerekmektedir.

Kayıt olunan derslerin transkriptte gösterilmesi

Kayıt olunan ders/dersler 13 Temmuz 2022’den itibaren transkriptte gösterilecektir.

2021-2022 İTÜ Yaz Öğretimi Ders Programları

İTÜ yaz dönemi ders programlarını öğrenmek için TIKLAYINIZ.

 

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz Okulunu Online Yapan Üniversiteler için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Mujde dedi ki:

  Hangi dersler online olacak

 2. Alperen Kirez dedi ki:

  Devlet konservatuarı dersleri açılacak mi

 3. Demir dedi ki:

  Aşçılık bölümü de acılıcakmı bir bilginiz varmı

  1. Elnur dedi ki:

   Ne kadar saçma bi sayfa, açılacak dersleri neden göremiyorum ya, itünün sayfasından bajesdiyorum

 4. sinan dedi ki:

  osmangazi üniversitesi jeoloji bölüm öğrencisiyim, ortalamam 3 ün altında ve yaz okulu yapmak istiyorum açılan derslerden yapabilirmiyim yardımcı olurmusunuz?

 5. Orhan dedi ki:

  Yönetmelikte İTÜ öğrencisiyseniz kurum içi ve farklı üniversitelerden dahil 8 kredi almanıza izin veriyorlar. Fakat farklı okuldan başvuru yapılacaksa yine İTÜ öğrencilerine uygulanan bu yönetmelik mi uygulanacak. Mesela Marmara Üniversitesi 5 derse izin verdiğinden ben itüde 8 krediyi geçmeyen bir ders alabilir miyim?

 6. figen dedi ki:

  tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü yaz okulu açılacak mı açılacaksa hangi dersler ben bulamıyorum kesinleşen dersleriyardımmm

 7. Osman dedi ki:

  3 ortalaması olan adam neden yaz okulu yapma gereği duysun insanlarla taşak geçiyorlar adeta. Bizim öğrencimiz değilseniz gelmeyin diyorlar kısacası

  1. Merve dedi ki:

   daha erken bitirebilmek için? sonuçta ismi olan bir üniversite böyle bir şart koyması normal.

  2. Ssnnsn dedi ki:

   Yaz okuluna baş vurmak için ila 3 ortalama mı istiyor?

 8. Sevda dedi ki:

  İstanbul teknik üniversitesi için yaz okulu online açılacek denmiş fakat tarih yok açıklamada ise 2019 yılından bahsediliyor?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Sevda, ayrıntılar henüz belli olmadı. Geçen senenin bilgileri emsal olması için silinmedi. Üniversite duyuruyu yapınca sayfa güncellenecektir.