Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 2018-2019 Yılı Bahar Yarıyılı (ÖSYM Puanına Göre) Yatay Geçiş Duyurusu

31.12.2018
A+
A-
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 2018-2019 Yılı Bahar Yarıyılı (ÖSYM Puanına Göre) Yatay Geçiş Duyurusu

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 2018-2019 Yılı Bahar Yarıyılı (ÖSYM Puanına Göre) Yatay Geçiş Duyurusu

 

 

 

“Yükseköğretim Kurumları’nda Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Ana Dal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik”  hükümleri ve “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim – Öğretim ve Sınav Yönetmeliği” ne uygun olarak 2018 – 2019 eğitim – öğretim yılı bahar yarıyılında yatay geçiş Ek Madde-1 ( Yerleşme Puanına Göre ) kapsamında başvurular alınacak olup, gerekli belgeler, başvuru tarihleri ve diğer hususlar aşağıda belirlenmiştir.

 

 

Not: Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Şahsen veya posta yoluyla gelen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Online başvuru ekranından yüklenen belgelerin orjinalleri kesin kayıt anında adaylardan istenecektir.

 

Online Başvuru Evrakları

1ÖSYM Sonuç Belgesi (Aldığı puanları-puan türlerini gösteren sonuç belgesi) (Zorunlu)
2Onaylı Öğrenci belgesi (Zorunlu)
3Onaylı Not döküm belgesi (Transkript) (İsteğe Bağlı)
4Onaylı Ders programı ve ders içerikleri (İsteğe Bağlı)
5Kayıtlı olduğu üniversiteden alınan Merkezi Puanla (Ek Madde-1) Yatay Geçiş yapmadığını gösterir belge/yazı aslı (İsteğe Bağlı) 
6ikinci öğretim öğrencilerinin ilk %10’luk başarı dilimine girdiklerini gösterir belge/yazı aslı (İsteğe Bağlı)
7Hazırlık Sınıfı okuyan ya da Kayıt Donduran öğrencilerin belgelerini eklemeleri gerekmektedir. (İsteğe Bağlı)

 

 

Dikkat Edilecek Hususlar

 

* İlk ve Acil Yardım programına yatay geçiş yapan adaylarımızın, üniversitelerin tıp fakültelerinden veya devlet hastanelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (B ve C sınıfı sürücü ehliyeti olanlar hariç); program gereği 2. sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1.65 m’den, kız öğrencilerde 1.60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir.

 

 

* Üniversitemiz Senatosu’nun 21.09.2017 tarihli kararı çerçevesinde, Üniversitemize yapılan yatay geçiş başvurularında kayıt dondurma hariç dönem/sene kaybı olan adayların başvuruları ile öğrenci alınmayan programlara yapılan başvuruların değerlendirmeye alınmamasına, ancak merkezi yerleştirme puanı ile yapılan başvurularda ÖSYS kılavuzunda belirtilen program süresini doldurmamış adaylar için dönem/sene kaybı şartı aranmamasına karar verildi. Kayıt dondurulan süreler bu hesaba dahil edilmez. Kayıt dondurma işlemi yaptıran adayların belgelerini başvuru esnasında yüklemeleri gerekmektedir.

 

 

Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş

 

EK MADDE 1 – (Ek:RG-21/9/2013-28772) (Değişik:RG-2/5/2014-28988)

(1) Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, öğrenci, hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere yatay geçiş için başvuru yapabilir. Programa yatay geçişe ilişkin başvuru takvimi, öğrenci kontenjanına ilişkin esaslar ile yatay geçişlere ilişkin usul ve esaslar Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından tespit edilir. Belirlenen usul ve esaslar uyarınca öğrencilerin başvuruları yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından değerlendirilerek yatay geçişleri kabul edilir. Başvurunun kontenjandan fazla olduğu durumlarda ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlayıp sıralanarak kontenjan kadar adayın yatay geçişi kabul edilir.

 

 

Ek Madde-1 Uygulama Esasları İçin Tıklayınız

 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 2008 – 2018 Yılları Arası ÖSYS/YKS Taban Puanları için Tıklayınız

 

 

Başvuru ve Değerlendirme Takvimi

 

Online Başvuru Tarihleri07 – 14 Ocak 2019 (Mesai Bitimi)
Değerlendirme Tarihleri15-18 Ocak 2019
Sonuç İlan Tarihi21 Ocak 2019 (Mesai Bitimi)
Kesin Kayıt Tarihleri11 – 12 Şubat 2019

 

Kontenjanlar için Tıklayınız

 

Yatay Geçiş Başvuru Klavuzu için Tıklayınız.

 

Online Başvuru İçin Tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.