Sayısal Mantık Soruları Kolay Yoldan Nasıl Çözülür?

07.12.2020
3.026
A+
A-

Sayısal mantık soruları nasıl çözülür? diyerek bu sorunu kendi iç dünyasında büyütüp derman arayan değerli öğrenciler. Hazırlamış olduğumuz yazımızın bu konudaki algılarınızı, ön yargılarınızı yıkacağına inanıyor ve içinizde biriktirdiğiniz fırtınaların yerini serin meltem rüzgarlarının alacağını düşünüyorum. Öyleyse hemen başlayalım

Sayısal Mantık Soruları Kolay Yoldan Nasıl Çözülür?

Sayısal Mantık Soruları Kolay Yoldan Nasıl Çözülür?

Sayısal mantık soruları nasıl çözülür? diyerek bu sorunu kendi iç dünyasında büyütüp derman arayan değerli öğrenciler. Hazırlamış olduğumuz yazımızın bu konudaki algılarınızı, ön yargılarınızı yıkacağına inanıyor ve içinizde biriktirdiğiniz fırtınaların yerini serin meltem rüzgarlarının alacağını düşünüyorum. Öyleyse hemen başlayalım.

Sayısal mantık soruları genellikle cebirsel ifadeleri ve geometrik şekilleri ele alan sorulardan oluşur. ÖSYM’nin yaptığı ALES, KPSS, DGS ve EKYS gibi sınavlarda bu tip sorulara yer verilir. Geçen sene MEB’in yaptığı LGS ‘de de bu tip sorulara yer verilmişti. Bu sene de sayısal mantık sorularının yer alacağı örnek sorular üzerinde anlaşılıyor. Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki matematik ve sayısal dersler, öğrenim hayatınızda karşılaştığınız ve bundan sonra da karşılaşacağınız en vefalı derslerdir. Yeter ki ona değer verdiğinizi hissettirin ve bu konuda çaba sarf edin. Göreceksiniz ki o sizi asla unutmayacak.

 

Soruyu Anlamaya Çalışın!

Sevgi sorununu hallettiysek değerli dostlar o zaman çözüme odaklanalım. Einstein, soruların çözümüne ilişkin şöyle bir ifade kullanır: ” Bana bir soru ve bu soruyu çözmek için 1 saat süre verseler tam 45 dakika soru üzerinde düşünür ve anlamaya çalışırım. 10 dakika işlem basamaklarını değerlendirir ve 5 dakika da işlem yaparım.”

sayısal-mantik-sarulari-nasil-cozülür

Kendi Çözüm Tekniğinizi Oluşturun

Soruyu anlamaya yönelik tutum geliştirirken şöyle bir yol izleyin. Önce soruyu bir bütün olarak görün ve tamamını okuyun. Sizden ne istendiğini anladıktan sonra bütünden parçaya doğru bir strateji oluşturun ve öncüllerde yer alan bilgileri soru üzerine yerleştirin. Tekrar soruyu bir bütün olarak görün ve doğru cevaba ulaşın. Kısacası bütün- parça – bütün şeklinde bir strateji oluşturun. Yüzlerce farklı türde sayısal mantık sorusu olabilir bu sebeple birçok kaynaktan soru tiplerini incelemek işinizi kolaylaştıracaktır. Her farklı tarzda soru için kendi çözüm yolunuzu oluşturun. Bu strateji ile gerçekten bir çok soruyu çözebilirsiniz. Ama başta da söylediğim gibi hepsinden önce matematiği sevin ve kendinize inanın. Gerisi çorap söküğü gibi gelir emin olun.

 

Bu yazımızdan sonra geri dönütlerinizi yorumlarda bekliyorum. ( Tabi ki soruları çözmüş olarak:)) Bir başka konuda farklı yorumlarımızı paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin değerli dostlar. Hepinizi başarılar diliyorum.

Yazan: Mehmet Hoca

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.