ÖSYM Dikey Geçiş Sınavı başvuruları ne zaman başlayacak? DGS

09.04.2018
A+
A-

On binlerce öğrencinin merakla beklediği DGS sınavı nihayet belli oldu. 2018 DGS sınavı ne zaman? DGS sınavı başvuru tarihleri ne zaman? 2 yıllık ön lisansı, lisans programına nasıl çevirebilirim? Ön Lisans mezunu olan öğrencileri ilgilendiren tüm detaylar haberimizde…

Dikey Geçiş Sınavı niteleyerek bilinen (DGS), Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön lisans programlarından izinli bulunan öğrencileri birlikte yukarı izlence bulunan 4 salname lisans programına intikal hakkı sunmaktadır. Her sene anlaşılan aralıklarla derneşik namına meydana getirilen DGS imtihanı tarihleri anlaşılan oldu. ÖSYM çeşidinden açıklanmaya başlamış bulunan tarihler, sınava girerek lisans mezunu kazanmak talip öğrenciler çeşidinden derin uyanıklık gördü. Detaylar haberimizde…

2018 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

DGS’nin başvuru tarihleri  16 Mayıs 2018 ile 24 Mayıs 2018 tarihleri ortada olacak. DGS’ye girmeye adalet ele geçiren öğrenciler düşüncesince imtihan 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçlar ise 2 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak.

NE TÜR BİR SINAV OLACAK?

Sınavda adaylara müteveccih dijital ve sözel bölümlerden oluşan birlikte kabiliyet testi uygulanacak ve değme İmtihan 120 sorudan oluşacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda çarpıcı bulunan dijital ve sözel muhtevalı bellek icra becerilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Buna mucibince ön lisans programlarında kazanılan bilgelik ve becerileri ölçmeye müteveccih olmayacaktır. Test soruları değişik alanlardan mevrut yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri özellikte olacaktır. Sınav vakit 09:30’da başlayacak ve süresi 140 ahit olacaktır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Meslek faziletkâr okulları ve açıkça tedris ön lisans programlarından izinli ergin bulunan öğrenciler, o sene akıbet sınıfta olup da yetişim dışındaki izin şartlarını hesabına getirmiş olanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) dizge faziletkâr okullarının akıbet derslik öğrencileri ve mezunları, ayrımsız şartlarda diyar dışından izinli olup denkliği ikrar edilenler DGS’ye başvurabilirken, açıkça tedris karışma tedris süresi dört ve elan aşkın sene bulunan programlardan ön lisans diploması meydan yahut borç olanlar DGS’ye başvuramamaktadır. Adaylar, TC Kimlik numaraları ve yavuklu şifreleri ile ÖSYM’nin öz genel ağ sitesinden imtihan antre belgelerini alabilirler.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

-Ön Lisans mezuniyet belgesinin özü veya dünkü günlü izin belgesi,

-Onaylı transkript (not dökümü – 2 suret, 1 sureti onaylı)

-Onaylı ibret içerikleri (2 suret, 1 sureti onaylı)

-6 skor 4,5 cm X 6 cm boyutunda foto (son altı ay içre vazgeçmiş olması gerekir)

-Askerlik Durum Belgesi (1995 ve elan esbak zamanlarda doğma eş adaylar için, askeriye şubelerinden alınacak.)

-Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Nüfus cüzdanı karşılaşılmak koşulu ile)

-2017-DGS semere belgesinin genel ağ çıktısı

Sofralarınız için en güzel yemek takımı çeşitleri Madame Coco ‘da!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.