PTT PERSONEL STATÜSÜ NEDİR?

pttpersonelstatüsü

PTT PERSONEL STATÜSÜ NEDİR?

 

 

 

PTT 2013 Yılında yeniden yapılandırılarak anonim şirket olarak düzenlenmiştir. Anonim şirket olma sürecinde bünyesinde radikal değişiklikler yapan bu köklü kurum, personel temin sürecinden başlayıp iş akışına kadar yeni yol haritaları belirlemiş, bunlardan en önemlisi de istihdam sisteminde yaptığı değişiklikler olmuştur.

 

 

2013 yılı Aralık ayından bu yana temin ettiği tüm personelleri İdari Hizmet Sözleşmeli İHS olarak temin eden kurum, 657,399 veya 4A, B, C, D statüsü dışına çıkarak İHS statüsünü ön plana çıkartmıştır.

 

 

İdari Hizmet Sözleşmeli personel yönetmeliği ise; Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketinde görev yapan idari hizmet sözleşmeli personelin hak, yükümlülük ve sorumlulukları ile işe alma, atama, görevlendirilmesi ile eğitim, terfi, görevde yükselme, unvan değişikliği, disiplin, izin, görevden alma, sözleşmenin yenilenip yenilenmemesi, sona erdirilmesine ilişkin hususlar ve diğer özlük haklarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

 

İHS’li personelin tabii olduğu yönetmelik ve sözleşme içerisinde özellikle özlük haklar ve iş güvencesi çerçevesinde şeffaf maddeler içermektedir. Bu maddelerin yeniden revize edilmesi ve iyileştirilmesi için mücadele eden derneğimizin çıkış noktası da ilgili maddelerdir.

 

 

İHS statüsünde yer alan bu maddelere örnek verecek olursak; Göreve alınma şartlarından herhangi birinin kaybedilmesi

 

MADDE 108− (1) Personelin göreve alınma şartlarından herhangi birini taşımadığının
sonradan anlaşılması veya görevleri sırasında bu şartlardan herhangi birini kaybetmesi halinde
Yönetim Kurulu Kararı ile ilişiği kesilir.

 

 

Personelin ehliyetsizliği ve kifayetsizliğinin tespit edilmesi

 

 

MADDE 109− (1) Yapılan tüm uyarılara rağmen, PTT’nin hiçbir biriminde hizmetinden
istifade edilmesi imkânı kalmayan, ehliyetsizliği ve kifayetsizliği denetçi raporu ile sabit olan personelin Yönetim Kurulu Kararı ile ilişiği kesilir.

Sözleşmenin yenilenmemesi

MADDE 110− (1) PTT, ekonomik işlem hacminin daralması veya kapatılan işyerlerinde görev yapan personelin hizmetlerinden başka bir birimde faydalanma imkânının kalmaması hallerinde Yönetim Kurulu Kararı ile sözleşmeyi yenilemeyebilir.

 

(2) Birinci fıkrada belirtilen ekonomik işlem hacmine ilişkin verilerin tespitinde PTT’nin resmi bilanço ve istatistikleri esas alınır.

 

(3) Birinci fıkra uyarınca sözleşmesi yenilenmeyecek personelin tespitinde emeklilik hakkını elde edenlere, emekliliği hak edenler arasından ise hizmeti fazla olanlara öncelik verilir. Diğerleri için de performans değerlendirme raporları esas alınır. Bu maddelerin sözleşmede yer alması iş güvencesi tehtidini meydana getirmekle birlikte, personel aidiyetini güçlendirmek ve kurum çalışanlarının işlem performansını arttırmak adına yeniden yapılandırılmaya çalışılmaktadır.

 

İdari Hizmet Sözleşmeli statüsünün kamuda bir kaç kurumda daha örneği bulunmakla birlikte, ülkemizdeki kamu
düzeninde kullanılmaya başlanan en yeni ve genç statüdür. İHS statüsünün bulunduğu kurumlara örnek vermek
gerekirse; Sağlık Bakanlığı, SHGM ve TEDAŞ şeklinde sıralanabilir.

 

PTT’de 2013 yılından bu güne kadar giren her personel İHS’li olarak istihdam edilmekle birlikte yönetmelikteki son
düzenleme 12 Nisan 2018 tarihinde yapılmıştır.*

 

PTT PERSONEL ALIMI SINAV SONUCUNU ÖĞRENMEK TIKLAYINIZ!

 

PTT Personel Alım Sınavı Notları PDF İNDİR

 

PTT Personel Alım Sınavı Dipnotları

 

PTT Personel Alım Sınavı Hakkında

 

PTT Personel Statüsü Nedir?

 

Bu yazı PTT İHS-DER’in Personel Adayları için hazırlamış olduğu dosyadan alınmıştır. 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2019 YKS Ne Zaman?

15 Haziran 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AGİ 2019 ne kadar oldu? (2019 Asgari Geçim İndirimi)

  2019'da AGİ'ye ne kadar zam geleceği netleşti. 2019 yılında AGİ'ye gelecek zamlar ne kadar?AGİ'den sigortalı olan tüm çalışanlar faydalanıyor. Ödenec... Devamını Oku

 • İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?

  İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?     Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’ndaki izmihlal kelimes... Devamını Oku

 • KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? Kpss puanı geçerlilik süresi

  2018 KPSS lisans kaç yıl geçerli olacak? 2018 KPSS Önlisans kaç yıl geçerlidir? 2018 KPSS ortaöğretim sınavı kaç yıl geçerli? Tüm soruların cevabını ... Devamını Oku

 • Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması ne demek?

  Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması ne demek?   KPSS memur alımlarında “güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması” şartı ne de... Devamını Oku

 • 3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?

  3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?   kılavuzun 3.11 değerlendirme maddesi gereğince kpss puanlarınız hesa... Devamını Oku

 • Merhaba Hilal, Yukarıdaki YKS sekmesinin üzerine gelince YKS Konuları kısmından istediğin dersin konularına ulaşabilirsin :)
 • Merhaba Zeynep, Sosyoloji okumak istiyorsan TYT+AYT (SÖZEL) oturumlarına girmen yeterli olacaktır.
 • Bu sene sınava girmek istiyorum ama yeni sistem i tam detaylı bilmiyorum. Dil sınavına girme zorunluluğum var mı acaba. Ön lisans mezunuyum. Tekrardan dört yıllık sosyoloji okumak istiyorum. Bu konuda…
KATEGORİLER