2021 PYBS Kılavuzu Yayımlandı İNDİR (İOKBS)

04.02.2021
3.545
A+
A-
2021 PYBS Kılavuzu Yayımlandı İNDİR (İOKBS)

2021 PYBS (İOKBS) Kılavuzu Yayımlandı İNDİR

Bu kılavuz 17/10/2016 tarihli ve 2016/9487 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği” ve Eylül 2016 tarihli ve 2708 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesi” hükümlerine göre hazırlanmıştır. Sınava dair genel açıklamalar şöyle: 

2021-pybs-sinav-tarihleri

 

  1. Bu kılavuzda; İOKBS’ nin uygulanması ve İOKBS’ yi kazanan öğrencilerin bursluluğa yerleştirilmeleri ile ilgili usul ve esaslar yer almaktadır.

 

  1. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak İOKBS, 25 Nisan 2021 tarihinde Türkiye saati ile saat 10.00’da yapılacaktır.

 

  1. İOKBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olması kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek’te yapılacaktır.

 

  1. Sınav başvurusu 08-26 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacaktır.

 

  1. Öğrenciler “2021 İOKBS Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” na ve ilgili mevzuata, http://www.meb.gov.tr  ve      http://odsgm.meb.gov.tr               internet adreslerinden ulaşabileceklerdir.

 

  1. Öğrencilerin sınav başvurusunun yapılabilmesi için elektronik ortamdaki bilgilerinin güncel olması

 

  1. Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri bursluluktan yararlanamayacaklardır.

 

  1. Taksirli suçlar ile kabahat nevînde olanlar dışında işlenilen suçtan dolayı hükümlü bulunan öğrenciler bursluluk sınavına başvuramayacaklardır.

 

  1. Özel öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler İOKBS’ ye müracaat edebilecekler; sınavı kazananlar Millî Eğitim Bakanlığına bağlı yurt içindeki resmî, örgün okul/kurumlara (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) 30 Eylül 2021 tarihine kadar kayıt/nakil yaptırmaları hâlinde bu haklarından Ancak Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrencilerin (Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin 5’inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan), özel okullara devam etmeleri durumunda da bursluluk hakları devam edecektir.

 

  1. Ortaöğretim kurumlarında ortaöğretim süresi boyunca, bir defaya mahsus olmak üzere, parasız yatılı öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenciler parasız yatılılığa geçebilir. Burslu öğrencilerin parasız yatılılığa geçişleri sınavsız, parasız yatılı öğrencilerin bursluluğa geçişleri ise Bakanlıkça her yıl merkezî sistemle yapılan bursluluk sınavına başvuru şartlarını taşımaları ve sınavı kazanmaları hâlinde gerçekleşecektir. Parasız yatılı olarak öğrenimine devam eden öğrencilere ayrıca burs İOKBS’ ye başvuran öğrencilerin başvurularında; belgelerin eksik ve yanlış olmaması  için öğrenci velilerine rehberlik edilmesi, başvuru şartları ve özellikle mali durum ile kontenjan türüyle ilgili belgelerin tam olup olmadığının okul müdürlüklerince kurulan komisyon aracılığı ile kontrol edilmesi ve “2021 İOKBS ADAY BAŞVURU BİLGİLERİ FORMU” nun komisyon üyelerince de imzalandıktan sonra başvurunun okul müdürü tarafından elektronik ortamda onaylanması gerekmektedir.

 

💙2021 Bursluluk Sınavı Kılavuzunu indirmek için  TIKLAYINIZ💙

 

⇓ Sınavı Kazanmak İsteyenler için Faydalı Linkler ⇓

5. Sınıf Bursluluk Sınavı Çıkmış Soruları ve Cevapları İNDİR

6. Sınıf Bursluluk Sınavı Çıkmış Soruları ve Cevapları İNDİR

7. Sınıf Bursluluk Sınavı Çıkmış Soruları ve Cevapları İNDİR

8. Sınıf Bursluluk Sınavı Çıkmış Soruları ve Cevapları İNDİR

2021 Bursluluk sınavı kaç net, kaç puanla kazanılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.