2022 KPSS Lisans Ücreti Ne Kadar, Hangi Bankaya Yatırılacak?

24.05.2022
A+
A-

2022 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) başvuruları 24 Mayıs 2022 itibariyle başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklama ile başvuruların 6 Haziran 2022 tarihine kadar yapılabileceği ifade edildi. 2022 Lisans KPSS’ye girmek isteyen birçok aday 2022 KPSS Lisans Başvuru Ücretini merak ediyor. 20222 KPSS Lisans ve Öğretmenlik Alan bilgisi sınav ücretleri hangi bankaya yatırılacak? İnternette en çok arananlar arasında yer alan KPSS lisans ücreti ödeme 2022 işlemi nasıl yapılacak? sorusunu sizler için cevapladık.

2022 KPSS Lisans Ücreti Ne Kadar, Hangi Bankaya Yatırılacak?

2022 KPSS Lisans Ücreti Ne Kadar, Hangi Bankaya Yatırılacak?

2022 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) başvuruları 24 Mayıs 2022 itibariyle başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklama ile başvuruların 6 Haziran 2022 tarihine kadar yapılabileceği ifade edildi. 2022 Lisans KPSS‘ye girmek isteyen birçok aday 2022 KPSS Lisans Başvuru Ücretini merak ediyor. 20222 KPSS Lisans ve Öğretmenlik Alan bilgisi sınav ücretleri hangi bankaya yatırılacak? İnternette en çok arananlar arasında yer alan KPSS lisans ücreti ödeme 2022 işlemi nasıl yapılacak? sorusunu sizler için cevapladık.

2022 Lisans KPSS Ücreti Ne Kadar?

2022 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavına girecek adayların sınav için yatıracakları ücret ÖSYM tarafından KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri için Oturumları 115,00 TL olarak belirlendi. Sınav ücretini en geç 7 Haziran 2022 tarihine kadar yatırmanız gerekiyor. Aksi taktirde sınava geç başvuru ücretini %50 zamlı ödeyerek başvurabilirsiniz.

 • KPSS LİSANS SINAV TARİHİ: 31 Temmuz 2022
 • KPSS BAŞVURU TARİHLERİ : 24 Mayıs – 6 Haziran 2022 (Ücret ödeme için son gün, 7 Haziran 2022)
 • KPSS SINAV SAATİ VE SÜRESİ : 10.15, 130 dakika
 • KPSS SINAV ÜCRETİ :
  KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu (Her Bir Oturum İçin) : 115,00 TL
  KPSS Alan Bilgisi Sınavları (Her Bir Oturum İçin) : 80,00 TL
  ÖABT (Her Bir ÖABT Alanı İçin) : 115,00 TL
 • KPSS GEÇ BAŞVURU GÜNLERİ : (KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi, ÖABT) : 15-16 Haziran 2022
  (Geç Başvuru Günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti, %50 artırımlı olarak 15-16 Haziran 2022 tarihlerinde ödenir.)

2022 KPSS Lisans Diğer Oturumları

 • Eğitim Bilimleri : 31 Temmuz 2022, Saat: 14.45, 100 dakika
 • ÖABT TARİHİ, SINAV SAATİ : 14 Ağustos 2022, Saat: 10.15 / ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri
  Alanı Sınav Saati : 14.45
 • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum Cumartesi Sabah (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 6 Ağustos 2022, Saat: 10.15
 • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra (Hukuk, İktisat, Maliye) : 6 Ağustos 2022, Saat: 14.45
 • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum Pazar Sabah (İşletme, Muhasebe, İstatistik) : 7 Ağustos 2022, Saat: 10.15

2022 KPSS Lisans Kimler Ne Kadar Ödeyecek?

 • KPSS Lisans için girecek adaylar yani sadece1 Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumlarına katılacak olanlar 115 TL ödeyecektir. Bu adayların P10 puanı hesaplanacaktır. 
 • KPSS sınavına öğretmenlik için girecekler 1Genel Yetenek ve Genel Kültür  2Eğitim Bilimleri 3 ÖABT oturumlarına katılacaktır. Her bir oturum için 115 TL olmak üzere toplamda 345 TL ödeyecektir.
 • KPSS A grubundan sınava girip tüm oturumlara katılacak adaylar 1Genel Yetenek ve Genel Kültür 115 TL 21. Oturum Cumartesi Sabah ı 80 TL  3 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra 80 TL 4 3. Oturum Pazar Sabah 80 TL  olmak üzere 4 farklı oturuma katılmış olacaktır. Bunun toplam ücreti ise 345 TL‘dir

2022-kpss-ücretleri-ne-kadar

2022 KPSS Lisans Ücreti Nasıl Yatırılır?

Adaylar, sınav ücretini aşağıda ifade edilen bankalardan birine veya

 • Bankaya gitmeden Online olarak ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır.
 • Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.
 • osym-online-odeme-sinav-ucretiSınav ücreti ödeme işlemleri başvuru süresi içinde ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk iş gününde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasından “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.
 • Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenecektir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.
 • Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı hâlde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecektir.

24 Mayıs-6 Haziran 2022 tarihleri arasında başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru günlerinde 2022- KPSS başvurularını yapabileceklerdir. Geç başvuru günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti %50 artırımlı olarak, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile geç başvuru günlerinde ödenecektir. Geç başvuru günlerinde yapılan başvurularda bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır. Geç başvuru günlerinde başvurusunu yaptığı hâlde sınav ücretini geç başvuru günlerinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecektir. Geç başvuru günlerinde başvuru yapan ve sınav ücretini süresi içinde yatırarak başvurularını tamamlayan adayların, sınava başvurularının tamamlandığını https://ais.osym.gov.tr internet adresinden geç başvuru süresi tamamlanmadan teyit etmeleri ve başvuru bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan alarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklamaları gerekmektedir.

Yurt dışından sınava başvuran adaylar sınav ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.

DİKKAT: Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra süresi içinde sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Başvuru bilgilerinin sisteme girişi yapıldığı hâlde sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir (Aday Başvuru Formunun ŞEHİT/GAZİ YAKINLIK bilgi alanını işaretleyen ve bu bilgisi ilgili kurum tarafından onaylanan adaylar hariç).

kpss-odemeleri-hangi-bankaya-

2022 KPSS Ücretinin Yatırılacağı Bankalar

 • Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir.
 • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
 • ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • İş Bankası’nın tüm şubeleri, ATM, mobil bankacılık ve internet bankacılığı
 • Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

 

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

 

 • Adayların, sınav ücretini yatırırken banka görevlisine; KPSS Önlisans sınav ücretini yatıracağını, T.C. Kimlik Numarasını veya Y.U. Numarasını, ad ve soyadı bilgilerini söylemeleri yeterlidir. Banka şubesinden ödeme yapacak adaylar, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmalıdır.
 • Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden kredi kartı/banka kartı veya internet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.
 • Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık yoksa bankadan ayrılmaları, yanlışlık varsa mutlaka bankadan ayrılmadan düzelttirmeleri gerekmektedir.
 • Yurt dışından sınava başvuran adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.
 • Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti alınır.
 • Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaydan yerleştirme ücreti alınır.

 

KPSS Başvurusu için ÖSYM merkezleri nerelerde var? Tüm listeyi sizin için hazırladık okumak için tıklayınız.

 

>2022 KPSS Hızlandırılmış Program İNDİR<

2022 KPSS Konuları Neler?

Türkiye Geneli Deneme Sınavı İNDİR

KPSS Tüm Çıkmış Sorular İNDİRMEK için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.