2024 Ortaöğretim (Lise) KPSS Ne Zaman | Kaç Gün Kaldı

07.11.2023
A+
A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilecek olan 2024 Ortaöğretim (Lise) Kamu Personeli Seçme Sınavı ne zaman? Ortaöğretim (Lise) KPSS adayları başvurularını ne zaman yapacak? Birçok aday KPSS sınavına çalışmak için geriye kaç günü kaldığını merak ediyor. 2024 Lise KPSS saat kaçta başlayacak? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız tam isabet? haberimizin devamında bulabilirsiniz. 

2024 Ortaöğretim (Lise) KPSS Ne Zaman | Kaç Gün Kaldı

2024 Ortaöğretim (Lise) KPSS Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Tarihleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilecek olan 2024 Ortaöğretim (Lise) Kamu Personeli Seçme Sınavı ne zaman? Ortaöğretim (Lise) KPSS adayları başvurularını ne zaman yapacak? Birçok aday KPSS sınavına çalışmak için geriye kaç günü kaldığını merak ediyor. KPSS saat kaçta başlayacak? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız tam isabet? haberimizin devamında bulabilirsiniz. 

2024 Ortaöğretim (Lise) KPSS Ne Zaman Yapılacak?

2024 Ortaöğretim (Lise) KPSS Sınavı 15 Eylül 2024 tarihinde  uygulanacaktır. Adaylar başvurularını, 18 – 30 Temmuz 2024 tarihleri arasında yapacaklardır. 12 günlük başvuru süresi içerisinde başvuruyu yapamayan adaylar için geç başvuru günü de verilecektir. KPSS adayları sınava başvurularını, elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecektir. Geç başvuru tarihi ise 6 – 7 Ağustos 2024 olarak belirlenmiştir. Fakat geç başvuru ücretinin %50 zamlı olacağını unutmayın. Sınav sonuçları 4 Ekim 2024 tarihinde açıklanacaktır. 

Sınav tarihi15 Eylül 2024
Başvuru tarihleri18 – 30 Temmuz 2024
Geç başvuru günü6 – 7 Ağustos 2024
Sonuç açıklanma tarihi4 Ekim 2024

 

2024 Ortaöğretim (Lise) KPSS Geri Sayım Aracı

2024_kpss_ortaogretim_lise_sinav_tarihleri

2024 KPSS Ortaöğretim (Lise) Sınav Tarihi

KPSS Ortaöğretim Kitap Önerileri için TIKLAYINIZ

2024 Lise KPSS Ücreti Ne Kadar?

2020-msu-kac-dakika-surecek-kalem-verilecek-4

KPSS Ortaöğretim Başvuru Tarihleri

ÖSYM’nin yayımlamış olduğu kılavuzda Ortaöğretim (Lise) Kamu Personeli Seçme Sınavının ücreti —–TL olarak belirlenmiştir.

Sınav Saat Kaçta Başlayacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 15 Eylül 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan olan Ortaöğretim Kamu Personeli Seçme  Sınavı’na (Lise KPSS) girecek adayların dikkat etmesi gereken önemli bir husus olan sınavın başlama saatidir. Adaylar sınav binalarına saat 10.00’ a kadar alınmaya devam edilecektir. Ancak saat 10.00’ dan sonra sına binalarına adaylar alınmayacak. Bu hususu lütfen unutmayın. ÖSYM sınav binalarının girişine saatli kamera yerleştirmektedir. Bu sebeple hiçbir memur size yardımcı olamayacaktır. Boşuna girmek için uğraşmayın. Gelelim sınav ne zaman başlayacak? KPSS sınav başlama saati 10.15’ tir. Fakat bu saatte içeri aday alınmıyor. Yukarıda sizlere sebebini izah ettik. ÖsymLi’ye tavsiyemiz: sınav binasının önüne en geç 45 dakika önce gidiniz.

KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir. Detayları okumak için TIKLAYINIZ.

2024 KPSS Ortaöğretim (Lise) Sınav Süresi Kaç Dakika?

lgs-tercihler-nasil-yapilacak-2

2024 KPSS Lise Sınav Tarihi

15 Eylül 2024 Pazar günü yapılacak olan  Ortaöğretim KPSS Sınavında adaylara Genel Yetenek bölümünde: Türkçe dersinden 30, Matematik dersinden 30 soru; Genel Kültür bölümünde ise Tarih, Coğrafya ve Güncel Bilgilerden 60 soru olmak üzere toplamda 120 soru yöneltilecektir. Tüm bu soruları çözmek için 130 dakika süre tanınacaktır. Sınavın başlama saati 10.15 olarak alındığında 12.25 itibariyle sınav sona erecektir.

KPSS Ortaöğretim Puanı ile Tercih Edilebilecek Memurluklar ve Puanları

2024 KPSS Çalışma Programı PDF için TIKLAYINIZ

KPSS Giriş için Gerekli Belgeler Neler?

Adaylar sınav giriş belgelerini ÖSYM AİS üzerinden alabiliyorken, yanlarında başka götürmeleri gereken belge var mı diye merak ediyor. KPSS Sınavına gidecek adaylar şu belgelerin yanlarında olmasına dikkat etmelidir.

 

1) ÖSYM Aday işlemleri sistemi üzerinden alınmış olan 2024-Lise KPSS Sınava Giriş  Belgesi:  Sınava girecek adaylar, Sınava Giriş Belgelerinin renkli olarak veya siyah beyaz çıktılarını sınava gelirken yanlarına almaları zorunludur. Sınava Giriş Belgesini sınava girişte yanına almayan adaylar, sınav binasına giremeyecek. Belgenin çıktısını alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da belge üzerinde sizin fotoğrafınızın olmasıdır. Çıktıyı almadan önce resminizin görünürlük durumunu kontrol ediniz.

 

2) Türkiye Cumhuriyeti Kimlik  Kartı, Nüfus Cüzdanı ya da Geçerliliği devam eden Pasaport. Arkadaşlar bu belgelerden birisini kesinlikle yanınızda bulundurunuz zira sürücü belgesi(ehliyet), meslek kimlik kartları vs. başka belgeler ile sınava girişiniz için izin verilmeyecektir. Nüfus cüzdanın geçerlilik tarihini arkasındaki veriliş tarihinden itibaren on yıl süreyle olduğunu unutmayınız. Kimlik üzerindeki resminizin de çok eski olamamasına dikkat ediniz. TC numarası olmayan kimlikler de geçerli değildir. Gelelim özellikle sorduğunuz soruya: Sınava eski kimlik ile girebilir miyim? Yukarıda saymış olduğumuz özellikleri taşıyan tüm yeni ve eski nüfus cüzdanları geçerlidir.

KPSS Ortaöğretim Sınavda Kalem Verilecek mi?

kpss-odemeleri-hangi-bankaya-

KPSS Ortaöğretim Ücreti 2024

Herhangi bir  eşya emanet olarak sınav yapılacak binalara alınmayacağı için adaylar, yukarıda saymış olduğumuz  belgeler haricinde farklı bir eşya, araç gereç vs. yanında bulundurmamalıdır. Sınava girecek adaylara ÖSYM’ nin yapılan tüm sınavlarında olduğu gibi araç gereçler (kalem, silgi, peçete, kalemtıraş)  ücretsiz olarak verilmektedir. Son olarak sınava gelirken reklam etiketi sökülmüş şeffaf pet şişe içinde su getirebilirsiniz.

Sınav Ücretini Hangi Bankalara Yatırılacak?

Tavsiye: ÖSYM https://odeme.osym.gov.tr/ödeme yöntemini kullanarak kredi kartınızla veya hesap kartınızla kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Albaraka Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı         

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeleri

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)  

Ziraat Bankası’na sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla ücret yatırılabilecek; şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmayacaktır.

2024 KPSS Ortaöğretim (Lise) Konuları ve Soru Dağılımı için TIKLAYINIZ

KPSS Ortaöğretim (Lise) Çıkmış Soru ve Cevapları İNDİR

Ortaöğretim KPSS Adayları 1 Net Kuralına DİKKAT!

2024 KPSS Ortaöğretim Kaç Net Kaç Puan Eder?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. feyza dedi ki:

    merhaba kpss ortaöğretim hangi meslek yapabilirim