2018 DGS soruları nasıldı?

21.07.2018
1.167
A+
A-
2018 DGS soruları nasıldı?

2018 DGS soruları nasıldı? Kolay mıydı zor muydu? Aday yorumları

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yorumları neler? 2018 DGS sınav soruları nasıldı zor muydu kolay mıydı? 2018 DGS sınavı aday yorumları? DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? gibi soruların yanıtları bugün Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM) tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sınavı sonrası merak konusu oldu.

 

 

DGS SINAV SORULARI VE YORUMLARI DGS NASILDI KOLAY MIYDI ZOR MUYDU?

 

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sınav sonrası sorular ile ilgili görüşlerinizi haberimizin sonunda yer alan yorum kısmında belirtebilir, konuyla ilgili yapılan yorumları okuyabilirsiniz…

 

 

DGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları sınavdan 15 gün sonra erişime açılması bekleniyor.ÖSYM takvimine göre Sınav sonuçları 16 Ağustos’ta ilan edilecek. DGS sonuçların erişime açılması ile birlikte adaylar, sınav sonuçlarına, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ulaşabilecek.

 

 

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Adayın sınav sonuç bilgisinde;

a) Testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları

b) Ön lisans başarı puanı

c) 2018-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları) yazılı olacaktır.

 

 

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

 

 

DGS puan hesaplama işlemi için elbette başta sonuçların elde edilmesi gerekiyor. Çoktan seçmeli testler ile alınmış puanlar ile hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar, ön lisans başarı puanları harmanlanarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanıyor. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacak.

Örnek;

Dgs Sözel: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dgs Sayısal: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dgs Ea: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

 

DGS Puan Hesaplama İçin Tıklayınız

 

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

 

DGS Taban Puanları ve Kontenjanları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ates dedi ki:

    Zaman yetmedi