Lisansüstü Eğitimler İptal Edilmeye Başlandı

17.06.2018
A+
A-
Lisansüstü Eğitimler İptal Edilmeye Başlandı

Lisansüstü Eğitimler İptal Edilmeye Başlandı

 

 

 

Danıştayın ALES ile ilgili vermiş olduğu karar sonrası YÖK’ün yalnızca son 3 yıl içindeki ALES sonuçlarının kabul edileceği açıklaması ile adayların birçoğunu mağdur etti.

 

 

Danıştay 8. Dairesi, Mayıs 2018’te, 2017 öncesinde yapılan ALES sınavlarının 5 yıl boyunca geçerli olacağına dair geçici madde hükmünün yürürlüğünü durdurulması kararını vermişti.

 

 

Mahkemenin bu kararına istinaden YÖK tarafında üniversite rektörlüklerine 13 Haziranda resmi yazı gönderdi. Gönderilen resmi yazıda şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu mahkeme kararı gereği, 27.09.2017 tarihinden önce yapılan ALES sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl süreyle geçerli kabul edilecektir.”

 

 

Bu gelişmeler neticesinde binlerce aday maalesef ki mağdur oldu. Nitekim ALES puanın geçerli olduğunu düşünen adaylar yeni yapılan ALES’e girmedi. Bu adayların puanları geçersiz olarak kabul edildiği için halihazırdaki lisansüstü başvuruları da iptal edilmeye başlandı.

 

 

Yıldız Teknik ve İstanbul Üniversitelerinin adaylara gönderdikleri mesajda, adayların lisansüstü eğitim için yapmış oldukları başvurularının iptal olduğunu bildirdi.

Mağdur olan adaylar, YÖK’ün bu konu hakkında olumlu yönde bir çözüm bulmasını istiyor.

 

Bu konuda mağdur olan adaylardan birinin yorumu:

 

2014 Ales Sonbahar puanımın 3 yıl geçerliliğinin dolmasına kısa bir zaman kala 2017 Eylül’de puan geçerliliği 5 yıla çıkarılınca Ales’e girme gereği duymadım. Nasılsa 2019’a kadar sürem var dedim. Danıştay 2018 Şubat ayında geçerliliği 3 yıla düşürmüş, Mayıs sonu haberimiz oldu! Şubattan Mayıs’a eski puanlarla çok kişi atandı, sorun çıkmadı. 2018 Ales İlkbahar kılavuzunda da geçerlilik 5 yıl yazıyordu. Şimdi ise elimizde geçerli puan yok ve çözüm de üretmediler. Ramazan ayı ve bayramı bana zehrettiler. Başka ülkede bu mağduriyet yaşansa, yer yerinden oynardı. Burada ise yaprak kıpırdamıyor. Sanırım delireceğim bu gidişle. Bimer ve Cimer’den gelen cevap ise: ”Başbakanlık İletişim Merkezine göndermiş olduğunuz mesajınız değerlendirilmiştir. Danıştay 8. Dairesinin 22/02/2018 tarihli ve 2017/7352 esas nolu kararıyla “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik”in Geçici 6 ncı maddesinin yürütmesi durdurulmuştur. Söz konusu mahkeme kararı gereği, 27.09.2017 tarihinden önce yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl süre ile geçerli kabul edilecektir. Bilginize.” Çok yardımcı oldular, sağolsunlar!

 

 

Konuyla ilgili İstanbul Üniversitesini Duyurusu:

 

Danıştay 8. Dairesinin 22/02/2018 tarihli ve 2017/7352 esas nolu kararıyla “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik”in Geçici 6 ncı maddesinin yürütmesi durdurulduğundan, 27.09.2017 tarihinden önce yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl süre ile geçerli kabul edileceği hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı ekte sunulmuştur.

Mahkeme Kararı

NOT: Lisansüstü eğitim için Üniversitemize başvuru sırasında 3 yıldan eski ALES sonuç belgesi kullanan adaylarımızın başvurularını revize etmeleri gerekmektedir. Kaynak için Tıklayınız.

 

 

Facebook'ta takip etmek için tıklayınız

Müjde! YÖK Başarı Bursunun Kapsa...

Öğretim Üyeliği Yönetmeliği değişti !

Artık ALES senede 3 kez yapılacak

Doktora ve Yüksek Lisans Öğrencilerine 1500TL Burs Fırsatı

 

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıya yorum kısmına yazabilirsiniz.

En güzel nevresim takımı modelleri Madame Coco 'da sizi bekliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.