2023 Süleyman Demirel Üniversitesi Yaz Okulu

04.07.2023
A+
A-

2022 – 2023 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Süleyman Demirel Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2023 Süleyman Demirel Üniversitesi Yaz Okulu

2023 Süleyman Demirel Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

2022 – 2023 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Süleyman Demirel Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2023 Süleyman Demirel Üniversitesi Yaz Okulu Tarihleri

Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından yayımlanan 2023 yaz okulu takvimine göre yaz okulu kayıtları 9 – 12 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yaz okuluna kaydını yaptıran öğrenciler için Yaz Okulu dersleri 17 Temmuz 2023 tarihinde başlayacak. Yaz okulu dersleri sonrası uygulanacak final sınavları ise 26 Ağustos – 01 Eylül 2023 tarihlerin olacaktır.

Yaz Okulu Başlamasına Kalan Süre- Geri Sayım

2023 Süleyman Demirel Üniversitesi Yaz Okulu Takvimi

AÇILMASI ÖNGÖRÜLEN DERSLERİN İLAN EDİLMESİ19 Haziran 2023 – 07 Temmuz 2023
MİSAFİR ÖĞRENCİLER İÇİN YAZ OKULU SİSTEMİNE ONLİNE BAŞVURU09 Temmuz 2023
DERS KAYDI (MİSAFİR ÖĞRENCİ DAHİL) ve DERS ÜCRETLERİNİN ÖDENMESİ10-12 Temmuz 2023
AÇILMASI KESİNLEŞEN DERSLERİN İLANI,  DERS GÖREVLENDİRMELERİ VE YÖNETİM KURULU KARARLARININ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞINA GÖNDERİLMESİ14 Temmuz 2023
AÇILMAYAN DERSLER İLE YENİ AÇILAN DERSLER İÇİN EKLE/SİL VE MAZERETLİ KAYIT17 – 23Temmuz 2023
YAZ OKULU DERS DÖNEMİ www.osymli.com17 Temmuz 2023 – 25 Ağustos 2023
ARA SINAVLAR05 Ağustos 2023 – 13 Ağustos 2023
YAZ DÖNEMİ FİNAL SINAVLARI26 Ağustos 2023 – 01 Eylül 2023
YAZ OKULU NOT GİRİŞLERİ26 Ağustos 2023 – 08 Eylül 2023

2023 Süleyman Demirel Üniversitesi Yaz Okulu Esasları

 

 1.  Üniversitemiz bünyesinde 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı yaz okulu eğitimi YÖK/5-i ve enformatik dersleri hariç yüz yüze  yapılacaktır.
 2. Yaz okulunda Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılması öngörülen dersler en geç 07 Temmuz 2023 tarihine kadar ilgili birimlerin web sayfalarında ilan edilecektir.
 3.  Derslere kayıt işlemi, yaz okulu akademik takviminde belirtilen tarihlerde yapılacaktır. Kayıt işleminden sonra çakışan ve/veya açılmayan dersler haricinde ders bırakma işlemi yapılmaz. Çakışan derslerle ilgili olarak ders bırakma ve/veya ekleme işlemi bölümün teklifi üzerine ilgili yönetim kurulunun onayı ile yapılır.
 4. Yaz döneminde; bir öğrenci (isteğe bağlı pedagojik formasyon dersleri hariç) toplam 20 krediyi (AKTS) aşmayacak şekilde ders alabilir. 
 5. Öğrenci, yaz döneminde almak üzere müracaat ettiği derslerin çakışması veya açılmaması nedeniyle alamadığı ders sayısı kadar, toplamda 20 AKTS aşmayacak şekilde, açılmış olan derslerden ders değişikliği yapabilir. Açılmayan veya çakışma nedeniyle alamadığı dersler için yatırmış olduğu ders ücretleri, ders değişikliği yaptığı derslere aktarılabilir.
 6. Yaz döneminde çakışması nedeniyle bırakılan veya açılmayan derslerin ücretleri ders değişikliği yapılmaması durumunda öğrencilere iade edilir. Öğrencinin ücret iadesi bulunuyor ise Öğrenci Bilgi Sisteminde IBAN ve İletişim bilgilerini kaydetmelidir. Banka Hesap bilgisi bulunmayan öğrencilerin iadesi bulunsa dahi iade işlemi başlatılamayacaktır. IBAN numarasının öğrencinin kendisine ait olması şarttır, aksi durumda iade yapılamaz.
 7. Tek ders sınavı sonucu henüz notu açıklanmayan öğrenciler de yaz okulu derslerine kayıtlanabilir. Tek ders sonucu başarılı olmaları halinde dersi sildirebilirler, ancak ücret iadesi yapılmaz.
 8. Ders kayıt tarihlerinde hiç başvurusu olmayan öğrenciler mazeretli kayıt tarihlerinde açılan derslere kayıtlanabilir.
 9. Öğrenci, önceki yarıyıllardan başarısız dersi olmaması ve genel not ortalamasının 2.50 ve üzerinde olması halinde yaz döneminde üst yarıyıldan ders alabilir.
 10. Yaz döneminde derslere devam zorunludur. Bir dersin bulunduğu eğitim-öğretim döneminde devam zorunluluğunun yerine getirilmiş olması bu dersin yaz döneminde devam zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.
 11. Tekrarlanan derste önceki not ne olursa olsun alınan son not geçerlidir.
 12.  Yaz okulunda ders alan öğrenci aynı zamanda staj yapamaz. 
 13. 23 Temmuz 2023 tarihinden sonra başvuru ve kayıt işlemleri için sistem kapatılacak ve yaz okulu ile ilgili Öğrenci Bilgi Sistemi’nde işlem yapılamayacaktır. 

MİSAFİR ÖĞRENCİ BAŞVURU İŞLEMLERİ

 1. Üniversitemizde yaz okuluna ders kaydı yaptıracak misafir öğrencilerin aldıkları ders ve notların kendi Üniversitelerinde kabul edilme veya edilmemesine ait yükümlülük tamamen öğrenciye aittir. Bu nedenle ders kaydı yaptırmadan önce Üniversitenizden olur almanız gerekmektedir.
 2. Misafir öğrenciler (Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğrencileri hariç) 2 kat ücret ödeyeceklerdir.
 3. Misafir öğrenciler öncelikle yaz okulu başvuru sistemine https://sis.sdu.edu.tr/oibs/summer_app/ bağlantı adresinden online başvuruda bulunacaklardır.
 4. Başvurusu onaylanan misafir öğrenciler sdunet.sdu.edu.tr bağlantı adresinden aşağıda belirtilen kullanıcı adı ve şifreyle veya edevlet şifresi ile SDÜNet Platformuna kullanıcı girişi yaparak Öğrenci Bilgi Sistemine erişebilecektir. Öğrenci Bilgi Sistemi ders kayıt ekranından derslerini seçebilecektir.

Kullanıcı Adı: yzöğrencino@ogr.sdu.edu.tr

(Örnek yz1011001999@ogr.sdu.edu.tr)

Şifre: TC Kimlik Numarasının son 8 hanesi

 

Üniversitemiz ders içeriklerine https://link.sdu.edu.tr/gWruTUnA bağlantı adresinden ulaşılabilir.

DERS ÜCRETLERİNİN ÖDENMESİ 

Ders seçimi tamamlandıktan sonra ödeme yapılacak ücret seçilen derslere göre otomatik hesaplanarak ders kayıt ekranına yansıyacaktır. Ders ücretleri 10-12 Temmuz 2023 tarihleri arasında Halk Bankası veya Ziraat Bankası aracılığıyla kurumsal tahsilat sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir.  Ödemeler söz konusu bankaların şubelerine yalnızca öğrenci numarası ile; ATM, internet şube veya mobil bankacılık ile yapılacaktır. Banka ödemesini gerçekleştiren öğrenciler, kesin kayıt işlemlerini Öğrenci Bilgi Sistemi ders kayıt ekranından yapabileceklerdir. Belirlenen süre içinde ders kaydını kesinleştirmeyen öğrenciler ücretlerini ödemiş olsalar bile kayıtları gerçekleşmeyecektir. 

Öğrenci No Sorgulama için tıklayınız

SDÜ ve ISUBÜ Öğrencisi İçin Bir Dersin Yaz Okulu Ücreti= (Bir Saatlik Ders Ücreti x Haftalık Ders Saati) x 14

Misafir Öğrenciler İçin Bir Dersin Yaz Okulu Ücreti= [(Bir Saatlik Ders Ücreti x 2) x Haftalık Ders Saati] x 14

YAZ OKULU SAAT ÜCRETLERİ ve BİR DERS İÇİN ASGARİ ÖĞRENCİ SAYISI

sdü-yaz-okulu-1

YAZ OKULUNDA DİĞER ÜNİVERSİTELERDEN DERS ALMA 2023

1- Öğrencilerimiz yaz okulunda Üniversitemiz ilgili birimlerinde açılan dersleri başka bir yükseköğretim kurumundan alamaz. Yaz okulunda açılması öngörülen dersler akademik takvimde belirtilen tarihlerde birim web sayfalarında duyurulacaktır.

2- Üniversitemiz öğrencilerinin almak istediği ders Üniversitemiz ilgili birimlerinde açılmamışsa öğrenci kayıtlı olduğu bölüm başkanlığına diğer üniversiteden almak istediği dersin içerikleri ile başvurmalıdır. Başvurusu ilgili birimin yönetim kurulu tarafından uygun görülen öğrenciler diğer üniversitelerden ders alabilirler.

3- Ders programının çakışmaması şartıyla öğrencilerimiz hem üniversitemizden hem de başka bir yükseköğretim kurumundan ders alabilirler. 

Yaz Okulunda Diğer Üniversiteden Ders Alma Formu

 

2023 Süleyman Demirel Yaz Okulunda Açılacak Dersler

 • Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılı yaz dönemi (yaz okulu) açılacak dersler için tıklayınız.
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  2022-2023 eğitim-öğretim yılı yaz döneminde açılması planlanan dersler için tıklayınız.
 • İlahiyat Fakültesi  2022-2023 eğitim-öğretim yılı yaz döneminde açılması planlanan dersler için tıklayınız.
 • Mühendislik Fakültesi  2022-2023 eğitim-öğretim yılı yaz döneminde açılması planlanan dersler için tıklayınız.

Yaz okulunda açılması öngörülen dersler birim web sayfalarında duyurulacaktır.

 

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz Okulunu Online Yapan Üniversiteler için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Berk dedi ki:

  Duyuruda yazan sdunet.sdu.edu.tr adresinden ders seçilmiyor. summer_app uzantılı site de sadece kullanıcı kaydı yapmamıza olanak tanıyor. Ders nasıl seçeceğiz arkadaşlar bilen var mı?

  1. Batuhan dedi ki:

   Bende aynı sorunu yaşıyorum hala bi çözüm bulamadım

 2. Özge dedi ki:

  Ders kaydı yaptıktan sonra ücret ödemesini nasıl yapıyoruz internet bankacılığında eğitim ödemelerinde üniversitenin adı yazmıyor

 3. sevim dedi ki:

  merhaba, sdü yaz okulu ücretini internet bankacılığı ile ödeyebilir miyiz? bilen var mı acaba ???

 4. Elif dedi ki:

  Shmyo’da histoloji veya hematoloji dersini hangi üniversiteden bulabilirim hepsine baktım ama yoktu bulabilen var mı acaba?

 5. Umut Keklik dedi ki:

  Merhaba , bugün yaz okulu dersleri açıklanması gerekmiyor du.Ben göremedim yardamcı olursabız sevinerim.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, henüz güncel duyuru gelmedi.

   1. büşra dedi ki:

    Güncel duyuru geldi mi acaba ben göremedim de, paylaşırsanız sevinirim

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, 6 Temmuz itibariyle güncel duyuru eklenmiştir.

 6. Dudu dedi ki:

  Kur’an dersi almak istiyorum ama içeriği nezamn yayınlanır uyması lazm

 7. METİN DEMİRBOĞA dedi ki:

  Ya abi bu ne ya açılan dersler niye gözükmüyor

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Üniversitenin sayfasından kaynaklı bir problem, düzelecektir.

   1. Hatice dedi ki:

    Eğitim fakultesi yaz okulu açmış mı ben bulamıyorum her neredeyse yardımcı olur musunuz?bir

   2. sato dedi ki:

    yeni yaz oklu kayıt açan üniversiteler varmı

 8. Kerim dedi ki:

  Osmanlıca dersi var mı

 9. FURKAN ÇOBAN dedi ki:

  100 lira olması lazım

 10. ASİYE dedi ki:

  Tüm dönem ücreti ilahiyat fakültelerinde ne kadar?