2023 LGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

24.07.2022
A+
A-

2022-2023 Eğitim Öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı nitelikli okullara öğrenci almak amacıyla 8. Sınıf öğrencilerine Lise Geçiş Sınavı (LGS) yapacak. Lise Giriş Sınavı sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Bu yazımızda 2023 LGS Matematik Konuları ve Soru sayılarını sizler için araştırdık.

2023 LGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2023 LGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı PDF (MEB )

2023 LGS’ ye hazırlanan adaylar için “2023 LGS Matematik Konuları” ve “2023 LGS Matematik Soru Dağılımları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Liselere Giriş Sınavı konularına çalışmaya başlamadan önce Matematik dersinde hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. Bu yazımızda MEB’ in yaptığı sınavlara uygun olarak hazırlanmış 2023 LGS Matematik konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2023 LGS Matematik Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

LGS Sınavının sayısal bölümünde 8’inci sınıf Matematik dersinde 20 adet ve Fen Bilimleri dersinden 20 adet soru sorulacaktır. Sayısal ve sözel bölümdeki derslerin konuları sekizinci sınıf konularından oluşacaktır. Sınava giren öğrencilerin yorumlama, okuduğunu anlama, problem çözme, analiz yapma, sonuç çıkarma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçmeye yönelik sorular sorulacaktır. Şimdi de gelin isterseniz LGS’ de Matematik Konularını inceleyelim. 

2023 LGS Matematik Konuları

 • Çarpanlar ve Katlar
 • Üslü İfadeler
 • Kare köklü İfadeler
 • Veri Analizi
 • Basit Olayların Olma Olasılığı
 • Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler
 • Doğrusal Denklemler
 • Eşitsizlikler
 • Üçgenler
 • Eşlik ve Benzerlik
 • Dönüşüm Geometrisi
 • Geometrik Cisimler
lgs_matematik_konulari

2023 LGS Matematik Konuları

2023 LGS Matematik Soru Dağılımları

2021 Yılına göre sorular biraz daha kolay ve kazanım ağırlıklı sorular mevcuttu. 3-4 soru sınavda eleyiciydi. Önceki yıllarda ortalama 1 soru çıkan üçgenler konusundan bu yıl 3 soru gelmesi dikkat çekiciydi. Müfredatımızda sınav sonrası olan piramitlerden beklenildiği gibi yine soru gelmedi. Genel anlamda 2022 LGS Matematik testinde orta düzeyde sorulardan oluşan kısa ve anlama güçlüğü zor olmayan sorulardan sorulmuştur. LGS Matematik dersinin konu dağılımı şu şekildedir:

 

2023_lgs_matematik_konulari_soru_sayilari_pdf

2023 LGS Matematik Soru Dağılımları

2023 LGS’ de Matematikten Kaç Soru Sorulacak?

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu kazanımlara göre 2023 LGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımına yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sayısal bölümde Matematik dersinden 20 adet soru yöneltilecek. Sorular Doğrusal Denklemler ve Eğim, Köklü Sayılar ve Cebirsel İfadeler ve Eşitsizlikler olmak üzere analitik düşünmeyi ölçmeye yönelik olarak hazırlanmış sorulardan oluşuyor

LGS Matematik dersi konularını incelediğimizde konuların ağırlıklı olarak 8.Sınıf konularından sorulduğu görülmektedir. Sayısal bölümde sizlere verilen toplam süre 80 dakikadır. Toplam soru sayısı ise 40 adettir. Soru başına 2 dakika düşüyor. Matematik sorularını çözerken biraz daha hızlanmanız anlamına geliyor. Bunun üstesinden gelmeniz için bol bol pratik yapmalı ve soru çözmelisiniz. Matematik dersinin sınavdaki puanınıza etkisi ise katsayı olarak “4” olduğunu da unutmayınız. 

2023 LGS Matematik Konuları PDF İndir

Ders çalışırken sürekli olarak internetten konuları araştırmak yerine konuların PDF’sini sitemizden indirebilirsiniz. İnternet erişimine uzak olduğunuz vakitlerde bilgisayarınıza veya telefonunuza konuların PDF’sini indirerek konulara kolay yoldan erişebilirsiniz. Matematik Konuları Tıkla PDF İndir

TAVSİYE YAZILARIMIZ

2023 LGS TÜM Konularını incelemek için TIKLAYINIZ

2023 LGS Kitap Önerileri Kaynak Kitap Tavsiyeleri için TIKLAYINIZ

2023 LGS Çalışma Programı İndirmek için TIKLAYINIZ

2023 LGS Deneme Sınavı PDF indirmek için TIKLAYINIZ

LGS Çıkmış TÜM soruları indirmek için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.