2021 LGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

31.03.2021
7.667
A+
A-

2021 LGS’ ye hazırlanan adaylar için “2021 LGS Matematik Konuları” ve “2021 LGS Matematik Soru Dağılımları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Liselere Giriş Sınavı konularına çalışmaya başlamadan önce Matematik dersinde hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. Bu yazımızda MEB’ in yaptığı sınavlara uygun olarak hazırlanmış 2021 LGS Matematik konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz.

2021 LGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2021 LGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı PDF (MEB )

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı nitelikli okullara öğrenci almak amacıyla 8. Sınıf öğrencilerine Lise Geçiş Sınavı (LGS) yapacak. Lise Giriş Sınavı sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Bu yazımızda Matematik Konuları ve Soru sayılarını sizler için araştırdık.

LGS Sınavının sayısal bölümünde 8’inci sınıf Matematik dersinde 20 adet ve Fen Bilimleri dersinden 20 adet soru sorulacaktır. Sayısal ve sözel bölümdeki derslerin konuları sekizinci sınıf konularından oluşacaktır. Sınava giren öğrencilerin yorumlama, okuduğunu anlama, problem çözme, analiz yapma, sonuç çıkarma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçmeye yönelik sorular sorulacaktır.

LGS’ de Matematikten Kaç Soru Sorulacak?

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu kazanımlara göre LGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımına yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sayısal bölümde Matematik dersinden 20 adet soru yöneltilecek. Sorular Doğrusal Denklemler ve Eğim, Köklü Sayılar ve Cebirsel İfadeler ve Eşitsizlikler olmak üzere analitik düşünmeyi ölçmeye yönelik olarak hazırlanmış sorulardan oluşuyor

LGS Matematik dersi konularını incelediğimizde konuların ağırlıklı olarak 8.Sınıf konularından sorulduğu görülmektedir. Sayısal bölümde sizlere verilen toplam süre 80 dakikadır. Toplam soru sayısı ise 40 adettir. Soru başına 2 dakika düşüyor. Matematik sorularını çözerken biraz daha hızlanmanız anlamına geliyor. Bunun üstesinden gelmeniz için bol bol pratik yapmalı ve soru çözmelisiniz. Matematik dersinin sınavdaki puanınıza etkisi ise katsayı olarak “4” olduğunu da unutmayınız. Şimdi de gelin isterseniz LGS’ de Matematik Konularını inceleyelim. 

2021 LGS Matematik Konuları

 • Çarpanlar ve Katlar
 • Üslü İfadeler
 • Kare köklü İfadeler
 • Veri Analizi
 • Basit Olayların Olma Olasılığı
 • Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler
 • Doğrusal Denklemler
 • Eşitsizlikler
 • Üçgenler
 • Eşlik ve Benzerlik
 • Dönüşüm Geometrisi
 • Geometrik Cisimler

2021 LGS Matematik Soru Dağılımları

2021-lgs-matematik-konulari-soru-sayilari

 

2021 LGS Matematik Konuları PDF İndir

Ders çalışırken sürekli olarak internetten konuları araştırmak yerine konuların PDF’sini sitemizden indirebilirsiniz. İnternet erişimine uzak olduğunuz vakitlerde bilgisayarınıza veya telefonunuza konuların PDF’sini indirerek konulara kolay yoldan erişebilirsiniz. Matematik Konuları Tıkla PDF İndir

TAVSİYE YAZILARIMIZ

LGS TÜM Konularını incelemek için TIKLAYINIZ

LGS Kitap Önerileri Kaynak Kitap Tavsiyeleri için TIKLAYINIZ

LGS Çalışma Programı İndirmek için TIKLAYINIZ

LGS Deneme Sınavı PDF indirmek için TIKLAYINIZ

LGS Çıkmış TÜM soruları indirmek için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.