2025 LGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı PDF (MEB )

12.07.2024
A+
A-

2025 LGS’ ye hazırlanan adaylar için “2025 LGS Türkçe Konuları” ve “2025 LGS Türkçe Soru Dağılımları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.

2025 LGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı PDF (MEB )

2025 LGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı PDF (MEB )

2025 LGS’ ye hazırlanan adaylar için “2025 LGS Türkçe Konuları” ve “2025 LGS Türkçe Soru Dağılımları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Liselere Giriş Sınavı konularına çalışmaya başlamadan önce Türkçe dersinden hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. Bu yazımızda MEB’ in yaptığı sınavlara uygun olarak hazırlanmış 2025 LGS Türkçe konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2025 LGS Türkçe Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

LGS Sayısal ve sözle olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sınavın sözel bölümünde 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden sorular sorulacaktır. Sayısal ve sözel bölümdeki derslerin konuları sekizinci sınıf konularından oluşacaktır. Sınava giren öğrencilerin yorumlama, okuduğunu anlama, problem çözme, analiz yapma, sonuç çıkarma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçmeye yönelik sorular sorulacaktır. Şimdi de 2025 LGS Türkçe Konularını inceleyelim.  

2025 LGS Türkçe Konuları

♦Okuduğunu Anlamaya Dayalı Konular

 • Sözcükte Anlam 
 • Cümlede Anlam 
 • Paragrafta Anlam 
 • Sözel Mantık 
 • Görsel Okuma
 • Grafik Yorumlama

♦Yazım ve Noktalama ile İlgili Konular

 • Ses  Bilgisi 
 • Yazım (imla) Kuralları 
 • Noktalama İşaretleri

♦Dil Bilgisi ile İlgili Konular

 • Fiilimsiler (Eylemsi)
  İsim Fiil – Sıfat Fiil – Zarf Fiil
 • Cümlenin Ögeleri
  Temel Ögeler > Yüklem, Özne
  Yardımcı Ögeler > Nesne, Dolaylı Tümleç, Zarf Tümleci
 • Vurgu
 • Fiil Çatısı
  Etken Fiil
  Edilgen Fiil
 • Cümle Türleri
  İsim Cümlesi

  Fiil Cümlesi
  Kurallı Cümle
  Devrik Cümle
  Basit Cümle
  Birleşik Cümle
  Sıralı Cümle
  Bağlı Cümle
 • Söz Sanatları
  Abartma(Mübalağa)

  Benzetme(Teşbih)
  Kişileştirme(Teşhis)
  Konuşturma(İntak)
  Karşıtlık(Tezat)
 • Yazı (Metin) Türleri
 • Anlatım Bozuklukları 

2025 LGS Türkçe Soru Dağılımları

2023-2024 LGS Türkçe Sınavı, genel anlamda orta ve üst düzey soruların ağırlıkta olduğu bir sınav olmuştur. Cümlenin ögeleri, fiilde çatı, anlatım bozukluğu, yazım kuralları, noktalama işaretleri konularının olduğu dil bilgisi sorularında öğrencilerin konu hâkimiyeti ölçülmüştür ve bu sorularda geçen yıllardan farklı olarak alt-üst açıklama verilmemiştir. Dikkat ve yorumlama becerisi isteyen sorulardan oluşan 2023-2024 LGS Türkçe Sınavı, diğer branşlara göre belirleyici olmuş tur. 2025 LGS Türkçe dersinin konu dağılımı şu şekildedir:

 

2023_lgs_turkce_konulari_soru_sayilari_pdf

NOT: 2021 LGS sınavında Türkçe dersinden dilbilgisi sorusu sorulmamıştır.

2025 LGS’ de Türkçeden Kaç Soru Sorulacak?

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu kazanımlara göre 2025 LGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımına yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sözel bölümde Türkçe dersinden 20 adet soru yöneltilecek. Sorular okuduğunu anlama ve muhakeme gücünü ölçmeye yönelik olarak hazırlanmış sorulardan oluşuyor. Ayrıca sözel mantık soruları da sorulmaktadır.

LGS Türkçe dersi konularını incelediğimizde konuların ağırlıklı olarak 8.Sınıf konularından sorulduğu görülmektedir. Sözel bölümde sizlere verilen toplam süre 75 dakikadır. Toplam soru sayısı ise 50 adettir. Soru başına 1.5 dakika düşüyor. Türkçe sorularını çözerken biraz daha hızlanmanız anlamına geliyor. Bunun üstesinden gelmeniz için bol bol kitap okumalı ve soru çözmelisiniz. Türkçe dersinin sınavdaki puanınıza etkisi ise katsayı olarak “4” olduğunu da unutmayınız.

2025 LGS Türkçe Konuları PDF İndir

Ders çalışırken sürekli olarak internetten konuları araştırmak yerine konuların PDF’sini sitemizden indirebilirsiniz. İnternet erişimine uzak olduğunuz vakitlerde bilgisayarınıza veya telefonunuza konuların PDF’sini indirerek konulara kolay yoldan erişebilirsiniz. Türkçe Konuları Tıkla PDF İndir

TAVSİYE YAZILARIMIZ

2025 LGS TÜM Konularını incelemek için TIKLAYINIZ

2025 LGS Türkçe Kitap Önerileri için TIKLAYINIZ

2025 LGS Çalışma Programı İndirmek için TIKLAYINIZ

2025 LGS Deneme Sınavı PDF indirmek için TIKLAYINIZ

LGS Çıkmış TÜM soruları indirmek için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.