2020 LGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı PDF (MEB )

15.05.2020
4.228
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu kazanımlara göre LGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımına yazımızın devamında bulabilirsiniz

2020 LGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı PDF (MEB )

2020 LGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı PDF (MEB )

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı “Merkezî Sınavla Öğrenci Alacak Sosyal Bilimler Liseleri, Fen Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Teknik Programları ve Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları”na öğrenci almak amacıyla yapılacak olan Lise Geçiş Sınavı (LGS) Türkçe Konuları ve Soru sayılarını sizler için araştırdık. LGS Sayısal ve sözle olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sınavın sözel bölümünde 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden sorular sorulacaktır. Sayısal ve sözel bölümdeki derslerin konuları sekizinci sınıf konularından oluşacaktır. Sınava giren öğrencilerin yorumlama, okuduğunu anlama, problem çözme, analiz yapma, sonuç çıkarma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçmeye yönelik sorular sorulacaktır.

 

LGS’ de Türkçeden Kaç Soru Sorulacak?

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu kazanımlara göre LGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımına yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sözel bölümde Türkçe dersinden 20 adet soru yöneltilecek. Sorular okuduğunu anlama ve muhakeme gücünü ölçmeye yönelik olarak hazırlanmış sorulardan oluşuyor. Ayrıca sözel mantık soruları da sorulmaktadır.

LGS Türkçe dersi konularını incelediğimizde konuların ağırlıklı olarak 8.Sınıf konularından sorulduğu görülmektedir. Sözel bölümde sizlere verilen toplam süre 75 dakikadır. Toplam soru sayısı ise 50 adettir. Soru başına 1.5 dakika düşüyor. Türkçe sorularını çözerken biraz daha hızlanmanız anlamına geliyor. Bunun üstesinden gelmeniz için bol bol kitap okumalı ve soru çözmelisiniz. Türkçe dersinin sınavdaki puanınıza etkisi ise katsayı olarak “4” olduğunu da unutmayınız. Şimdi de gelin isterseniz LGS’ de Türkçe Konularını inceleyelim.  

2020 LGS Türkçe Konuları

Okuduğunu Anlamaya Dayalı Konular

 

Yazım ve Noktalama ile İlgili Konular

 • Ses  Bilgisi 
 • Yazım (imla) Kuralları 
 • Noktalama İşaretleri

 

Dil Bilgisi ile İlgili Konular

 • Fiilimsiler (Eylemsi) 

İsim Fiil – Sıfat Fiil – Zarf Fiil

 

 • Cümlenin Ögeleri 

Temel Ögeler > Yüklem, Özne

Yardımcı Ögeler > Nesne, Dolaylı Tümleç, Zarf Tümleci

 

 • Fiil Çatısı 

Etken Fiil

Edilgen Fiil

 

 • Cümle Türleri 

İsim Cümlesi

Fiil Cümlesi

Kurallı Cümle

Devrik Cümle

Basit Cümle

Birleşik Cümle

Sıralı Cümle

Bağlı Cümle

 

 

 • Söz Sanatları 

Abartma(Mübalağa)

Benzetme(Teşbih)

Kişileştirme(Teşhis)

Konuşturma(İntak)

Karşıtlık(Tezat)

 

 • Yazı (Metin) Türleri
 • Anlatım Bozuklukları 
 • Vurgu 

2020 LGS Türkçe Soru Dağılımları

2020-lgs-turkce-soru-sayilari-soru-sagilimi

2020 LGS Türkçe Konuları PDF İndir

Ders çalışırken sürekli olarak internetten konuları araştırmak yerine konuların PDF’sini sitemizden indirebilirsiniz. İnternet erişimine uzak olduğunuz vakitlerde bilgisayarınıza veya telefonunuza konuların PDF’sini indirerek konulara kolay yoldan erişebilirsiniz. Türkçe Konuları Tıkla PDF İndir

 

2020 LGS KONULARI VE SORU DAĞILIMI

LGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

LGS Din Kültürü ve Ah. Bil. Konuları ve Soru Dağılımı

LGS T.C. İnkılap T. Atatürkçülük Konuları ve Soru Dağılımı

LGS Fen Bilimleri Konuları ve Soru Dağılımı

LGS İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

ÖSYMLİ
ÖSYMLİ
Güncel eğitim haberleri, sınavlara yönelik kitap önerileri, sınav konuları ve çeşitli ders kaynakları ile çalışmalarınıza yardımcı olmaya çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.