Depremzedelere Destek: 2023 YKS’de Ulaşım ve Barınma Yardımı Sağlanacak

31.05.2023
A+
A-

Depremzedelere destek: 2023-YKS sınavında ikamet dışında atanmış adaylara ulaşım ve barınma desteği sağlanacak. Mağduriyet önleniyor.

Depremzedelere Destek: 2023 YKS’de Ulaşım ve Barınma Yardımı Sağlanacak

Depremzedelere Destek: 2023 YKS’ de Ulaşım ve Barınma Yardımı Sağlanacak

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki illerde yaşanan yıkım ve 2023-YKS başvurularındaki artış, depremzedelerin 2023-YKS sınavına katılımında yaşanan zorlukları ortaya çıkardı. Ancak, bu zorlu süreçte depremzedelerin mağdur olmaması için önemli bir adım atılıyor. 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 2023-YKS‘ye ikamet ettikleri sınav merkezi dışında girecek depremzedelere, ulaşım ve barınma desteği sağlanacak.

Bölgedeki bina kapasitelerinin çok üzerinde aday sayısına ulaşılması ve yaşanan olağanüstü durum, bazı adayların ikamet ettikleri İl/İlçe dışında bir sınav merkezine atanmasına neden oldu. Ancak bu durumda olan adaylar kesinlikle mağdur edilmeyecek. AFAD koordinasyonunda, Valilikler ve Kaymakamlıklar üzerinden yapılacak başvurularla, deprem bölgesinde ikamet edip ikametlerinin dışında bir sınav merkezine atanmış adayların ulaşım ve barınma ihtiyaçları karşılanacak.

Öncelikli olarak KYK yurtları olmak üzere, adayların taleplerine göre uygun barınma imkanları sağlanacak. Ayrıca adaylar, bir refakatçi ile birlikte bu imkândan faydalanabilecek. Ulaşım ve barınma desteği için başvurular, TC Kimlik Kartı, 2023-YKS Sınava Giriş Belgesi ve İkametgah Belgesi ile birlikte 01-12 Haziran 2023 tarihleri arasında Valilik ve Kaymakamlıklara şahsen yapılacak.

Deprem bölgesinde yaşayan ve sınav merkezi dışında atanmış olan adayların bu desteğe ulaşabilmesi için yetkililer, gerekli tüm önlemleri almış durumda. Bu adımlar, depremzedelerin sınav sürecinde ek yüklerle uğraşmadan, odaklanarak başarılı olmalarını sağlamayı hedefliyor.

ÖSYM Duyuru Yaptı

Konu ile ilgili ÖSYM’den yapılan duyuru şöyle:

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2023-YKS):  Deprem Bölgesinden Sınava Başvuran Adaylara Ulaşım ve Barınma Desteği

17-18 Haziran 2023 tarihlerinde uygulanacak olan 2023-YKS’ye ikamet ettiği sınav merkezi dışında girecek depremzede adaylara ulaşım ve barınma desteği sağlanacaktır. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki illerde yaşanan yıkım ve 2023-YKS başvurularındaki artış sebebiyle bölgedeki bina kapasitelerinin çok üzerinde aday sayısına ulaşılmıştır. Yaşanan olağanüstü durumdan dolayı sınırlı sayıda aday, ikamet ettikleri İl/İlçe dışında bir sınav merkezine atanmıştır.

Deprem bölgesinde ikamet edip ikametinin dışında farklı bir sınav merkezine atanmış adaylarımızın ulaşım ve barınma ihtiyaçları (öncelikle KYK yurtları olmak üzere), Valilikler ve Kaymakamlıklar üzerinden yapılacak başvurularla AFAD koordinasyonunda karşılanacak, adaylarımız kesinlikle mağdur edilmeyecektir. Talebe göre, aday ile birlikte bir refakatçi de bu imkândan faydalanabilecektir. Ulaşım ve barınma desteğine başvurular; TC Kimlik Kartı, 2023-YKS Sınava Giriş Belgesi ve İkametgah Belgesi ile birlikte 01- 12 Haziran 2023 tarihleri arasında Valilik ve Kaymakamlıklara şahsen yapılacaktır.

 

2023 TYT Puanı ile Hangi Bölümleri Tercih Edebilirim ? HEMEN OKU!♦

En Kolay TYT Matematik Konuları Neler? (15-20 Net YAP)

En Kolay TYT Türkçe Konuları için TIKLAYINIZ

2023 TYT Kaç Net Kaç Puan Eder?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. MERAL dedi ki:

    gerçekten çok yararlı bi konu teşekkürler

  2. M.Ç dedi ki:

    Teşekkürler. Oldukça faydalı bir yazı