2022 Yaz Okulları Online Olur mu?

27.06.2022
A+
A-

2021-2022 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru pek çok üniversite tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyurularda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Öğrenciler tarafından en çok merak edilen soru ise 2022 yaz okulları online mi? Yaz okulu online olan üniversiteler hangileri? Bu konu hakkında sizlere değerlendirmelerimizi paylaşacağız.

2022 Yaz Okulları Online Olur mu?

2022 Yaz Okulları Online Olur mu?

2021-2022 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru pek çok üniversite tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyurularda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Öğrenciler tarafından en çok merak edilen soru ise 2022 yaz okulları online mi? Yaz okulu online olan üniversiteler hangileri? Bu konu hakkında sizlere değerlendirmelerimizi paylaşacağız.

2022_yaz_okullari_online_olur_m_yok_baskani

YÖK Başkanı: “Yüz yüze eğitime geçmenin vaktinin geldi.”

YÖK ​​​​​Başkanı Prof. ​Dr. Erol Özvar, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin düzenlediği Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nda Özvar, üniversitelerde artık yüz yüze eğitime geçileceğini açıkladı. Konu ile ilgili konuşmasına şu şekilde devam etti. YÖK olarak, değerli rektörlerimizle birlikte yeni akademik yılda artık, yüz yüze eğitime geçmenin vaktinin geldiğini duyurmak isterim. Önümüzdeki dönemden itibaren inşallah, yüz yüze eğitim son içinde bulunduğumuz dönemde olduğu gibi yüz yüze ile eğitim öğretime başlayacağız.

2022 Yaz Okulları Online Olur mu?

Yukarıda yapılan açıklamadan yola çıkarak 2022 yaz öğretim döneminde üniversitelerin yaz okullarını yüz yüze yapacağını düşünüyoruz. Bununla ilgili YÖK tarafından yaz okullarının yüz yüze yapılmasına dair herhangi bir kararın olmadığını da belirtmek isteriz. Halihazırda pek çok üniversite duyurusunu yayımladı ve bu duyuruya yüz yüze eğitim yapacağını ekledi. YÖK iletişim merkezinden aldığımız bilgiye göre de yüz yüze veya online eğitim kararının üniversitelerin inisiyatifine bırakıldığı belirtildi. 

2022 Yaz okulunda dersler yüz yüze mi?

Yaz okulu duyurusunu paylaşan devlet ve vakıf üniversiteleri içerisinde yaz okulunun tamamını online (uzaktan eğitim) şeklinde yapacak herhangi bir üniversite bulunmamaktadır. Bazı üniversiteler ortak ve belirledikleri dersleri uzaktan eğitim ile verme kararı aldı. Bu üniversiteleri yazımızın sonunda paylaştık. Yaz okulu duyuruları ile ilgili gelişmeleri anlık olarak öğrenmek için telegram kanalımıza katılın. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2022 Yaz Okulu Uzaktan Eğitim Dersi Olan Üniversiteler

 • Yakın Doğu Üniversitesi⇒ Üç dersi uzaktan eğitim yolu ile yapılacaktır. Kayıtları takvime göre bitti fakat öğrenci işlerine sorabilirsiniz. Ayrıntıları OKU !
 • Bahçeşehir Üniversitesi⇒ Hukuk Fakültesi dersleri Hibrit eğitim ile yapılacaktır. Ayrıntıları OKU !
 • Erzurum Teknik Üniversitesi⇒ Bazı birimler dersleri uzaktan eğitim ile yapılacaktır. Ayrıntıları OKU !
 • Erciyes Üniversitesi⇒ 5i dersleri (Ortak olan Türk Dili I-II. – Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I.II, – Yabancı Dil(İngilizce) I.II) online (çevrimiçi) olarak yapılmasına karar verilmiştir. Ayrıntıları OKU !
 • Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi⇒ 5i dersleri (Ortak olan Türk Dili I-II. – Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I.II, – Yabancı Dil(İngilizce) I.II) online (çevrimiçi) olarak yapılmasına karar verilmiştir. Ayrıntıları OKU !
 • İstanbul Teknik Üniversitesi⇒ Yaz Öğretiminde açılacak ve Üniversite Senatosunun pandemiden bağımsız olarak uzaktan eğitim yoluyla yapılmasını uygun bul olarak yapılmasına karar verilmiştir. Ayrıntıları OKU !
 • Marmara Üniversitesi⇒ Rektörlük dersleri uzaktan eğitim ile yapılacaktır. (Bu linkteki sayfanın sonun dersleri ekledik. Tablo arama kısmına rektörlük yazın çıkıyor.) Ayrıntıları OKU !
 • Sakarya Üniversitesi⇒ Adapazarı MYO dersleri uzaktan eğitim ile yapılacaktır. Ayrıntıları OKU !
 • İstinye Üniversitesi⇒ Yaz Okulu dersleri Hibrit eğitim ile yapılacaktır. Ayrıntıları OKU !
 • Üsküdar Üniversitesi⇒ Yaz Okulu dersleri Hibrit eğitim ile yapılacaktır. Ayrıntıları OKU !
 • Haliç Üniversitesi⇒ Yaz Okulunda ortak ve bazı dersleri uzaktan eğitim ile yapılacaktır. Ayrıntıları OKU !
 • Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi⇒ Yaz Okulunda ortak ve bazı dersleri uzaktan eğitim ile yapılacaktır. Ayrıntıları OKU !

 

Bu konu hakkında sizler de fikirlerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. 2022 Yaz Okulları online olmalı mı?

 

2022 Yaz Okulu Bilgi ve Paylaşım TELEGRAM KANALI kuruldu. Hemen Katıl !

 

2022 Yaz Okulu Açan Üniversiteler | Tarihleri ve Ayrıntıları için TIKLAYINIZ

2022 Hukuk Fakültesi Yaz Okulu Açan Üniversiteler için TIKLAYINIZ

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi de dersleri online açıyor

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Ekleyelim. Teşekkür ederiz.

 2. Şöhret dedi ki:

  Kimya teknolojisi 1 online eğitim veren üniverste varmıdır

 3. Osman dedi ki:

  Metadoloji dersi açan üniversite avr mi yaz okulunda. Yoksa mezun olamıyorum. Varsa bana haber verir mısıniz lütfen ..

 4. Lina dedi ki:

  Marmara üniversitesi de online

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Ekliyoruz. Teşekkür ederiz.

  2. halo dedi ki:

   bütün dersler mi online türk eğitim tarihin almam gerekiyor bursum kesilmemesi için eminsin dimi

  3. Ali dedi ki:

   Tüm dersler online mi olacak

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Link ekledim. Okuyabilirsiniz.

    1. Metin dedi ki:

     Fizik 1 dersi ve mühendislik mekaniği dersini online olarak bulabileceğim bir yer varmı

  4. Can dedi ki:

   dersler yüz yüze yürütülecektir yazıyor. Nasıl online ?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Ortak dersler var onları kastetmiştir.

    1. Betül dedi ki:

     Türk dili edebiyatı online olan üniversite acil bilgi 🙏

  5. Alp dedi ki:

   iktisat fakültesi maalesef kendi öğrenim gördüğüm fakültede yaz okulu açmadı; sınavlar yüz yüze olabilir ama yaz okulu dersleri online işlenen ve kaydı devam eden bir üniversite varsa bilgi verebilir misiniz?

 5. Ali dedi ki:

  Yaz okulu ONLİNE olsun😏

 6. Güler dedi ki:

  Van yüzüncü yıl üniversitesinde yaz okulunun açılmasını istiyoruz. Lütfen açın bu pahalılıkta başka şehirlere gidemeyiz öğrencilerinize yardımcı olun lütfen .

  1. Halime dedi ki:

   Online olması şart..sadece geliş gidişler cebi boşaltıyorken, yemesi içmesi yatması bunları hesaplarsak bı ogrenci için ödemesi gerçekten çok zor

  2. Remziye dedi ki:

   Arkadaşlar ben konservatuvar okuyorum batı müziği bölümü yaz okulu bilgisi olan varmi bulamadım lütfen yardımcı olurmusunuz

  3. Huriye dedi ki:

   Online olmalı bence

 7. zeynep dedi ki:

  kesinlikle ONLİNE olmalı. bu ekonomik durumda diğer türlüsü okulu uzatmak zorunda kalmamız olacak

 8. Songül dedi ki:

  Olsun onlayn biz başka şehirlere nasıl gideriz ? Bizim fakülteler acmiyorlar yaz okulu en azından nadir olmayız başka şehire gitmek zor bir öğrenci için

 9. Ayşe Güner dedi ki:

  Zaten 9 ay boyunca okuldayım sadece 3 ay tatil bari yaz okulları onlayn olsa yada isteyen onlayn isteyen yüz yüze girsin

 10. Sayime Erincik dedi ki:

  Mutlaka online olmalı. Her şey bir yana bu pahalılık önümüzü kapatıyor. Bulunduğum il dışından yaz okulundan ders almak zorundayım. Ve bir çok kişi aynı durumda. Bu bizi aşıyor.